weksel a odsetki ustawowe

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
karsji
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2013, 21:25

weksel a odsetki ustawowe

Post autor: karsji » 09 maja 2013, 21:40

witam!
czy w wekslu można zawrzeć zwrot "wraz z odsetkami ustawowymi" nie wskazując ich wysokości np. 13%
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a odsetki ustawowe

Post autor: Lech » 09 maja 2013, 22:00

Wysokość odsetek musi być podana liczbowo, nie można jej określić pośrednio ("odsetki ustawowe").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karsji
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2013, 21:25

Re: weksel a odsetki ustawowe

Post autor: karsji » 09 maja 2013, 22:42

dzięki ! właśnie się też tego doczytałem ale wolałem się upewnić
odsetki zastrzeżone w wekslu nie mogą przekroczyć odsetek maksymalnych w tej chwili wynoszą 19% co jeżeli w wekslu zostaną zastrzeżone odsetki w takiej właśnie wysokości a przed terminem płatności weksla odsetki max zostaną obniżone ? czy zapis o odsetkach będzie wówczas nieważny? czy bezpieczniej jest ustalić odsetki na niższym poziomie np 13 % w skali roku ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a odsetki ustawowe

Post autor: Lech » 09 maja 2013, 23:06

Po wczorajszej obniżce stóp procentowych, odsetki maksymalne wynoszą 18%.

Nie ma obawy, jeśli odsetki zapisane na wekslu będą wyższe niż odsetki maksymalne - za te dni (za te okresy) kiedy będzie taka sytuacja, posiadaczowi będą po prostu przysługiwać odsetki maksymalne, a nie umowne.

Oczywiście w wekslu z terminem płatności odsetek ustanowić nie możemy (tylko weksel płatny za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karsji
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2013, 21:25

Re: weksel a odsetki ustawowe

Post autor: karsji » 09 maja 2013, 23:17

dzięki już wszystko wiem :) no nie wszystko ale to co mi na tą chwilę jest potrzebne
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości