Prawidłowość wypełnienia weksla.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 12 wrz 2013, 18:06

Kożystając jak wielu innych użytkowników tego portalu chciałbym zadać parę pytań.
WEKSEL WŁASNY
Kraków ,dnia 10.05.2008,
Dnia 10.05.2013 zapłacę za ten weksel własny,bez protestu na rzecz Pawła Dyląga sumę 74000zł [siedemdziesiąt.. cztery tysiące złotych].
Miejsce płatności za weksel Kraków.ul.Pawia 6.
Wystawca weksla.Maciej Pająk.

........................................................
własnoręczny podpis
Czy weksel ten jest prawidłowo wypełniony -napisany jest na kartce papieru?
Kiedy ulegnie przeterminowaniu?
Czy sprawę założyć w sądzie rejonowym czy okręgowym?
Czy wcześniej napisać pismo do dłużnika o wykupie i przedłożyć je w sądzie?
Czy mogę wystąpić o zwolnienie z kosztów sądowych jeżeli w innych sprawach mi to przysługuje?
Czy do sądu dać orginał weksla,bo co będzie gdy zaginie.?
Pytań jest sporo,ale myślę,że inni użytkownicy portalu maką podobne wątpliwości.
Dziękuję i pozdrawiam.
Pytań jest sporo,ale myślę,że inni użytkownicy portalu mają podobne wątpliwości.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 12 wrz 2013, 20:11

aekr pisze:Czy weksel ten jest prawidłowo wypełniony -napisany jest na kartce papieru?
Tak.
Kiedy ulegnie przeterminowaniu?
10 (11?) maja 2016r.
Czy sprawę założyć w sądzie rejonowym czy okręgowym?
Rejonowym - wartość poniżej 75000zł.
Czy wcześniej napisać pismo do dłużnika o wykupie i przedłożyć je w sądzie?
Nie ma takiego obowiązku.
Czy mogę wystąpić o zwolnienie z kosztów sądowych jeżeli w innych sprawach mi to przysługuje?
Możesz wystąpić, decyzja należy do sądu.
Czy do sądu dać orginał weksla,bo co będzie gdy zaginie.?
Trzeba dać oryginał i nie uprawiać czarnowidztwa :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 13 wrz 2013, 17:54

Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedz i jak to w zawikłanych sprawach sądowych mam jeszcze dwie wątpliwości
1.Czy w pozwie o zapłatę mogę od razu wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności?
2.Czy do pozwu mogę od razu złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych bo na tych drukach trzeba wpisać numer sprawy,czy ewentualnie to miejsce zostawić puste?
Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące informacje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 13 wrz 2013, 18:36

aekr pisze:1.Czy w pozwie o zapłatę mogę od razu wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności?
Praktykuje się wnioskowanie o klauzulę jak już wiadomo, że nakaz jest prawomocny, albo jeśli chcemy klauzulę z rygoru natychmiastowej wykonalności.
2.Czy do pozwu mogę od razu złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych bo na tych drukach trzeba wpisać numer sprawy,czy ewentualnie to miejsce zostawić puste?
Tak, wniosek o zwolnienie składa się wraz z pozwem. Numer sprawy wpisuje się, gdybyś wnioskował o zwolnienie już po wytoczeniu powództwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 23 paź 2013, 07:36

Jeszcze raz zwracam się z prośbą o informacje.
Złozyłem pozew dając orgonał weksla oraz ksero pisma do dłużnika o wezwaniu do zapłaty i otrzymałem z sądu wezwanie do usunięciu braków formalnych i cytuję'
-wskazania podstawy/tytułu żądania zapłaty kwoty 3000 zł,od pozwanego Marcina Kowalskiego
Nie rozumię o co tu chodzi i jak na to odpowiedzieć
Dziękuję za informacje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 23 paź 2013, 08:05

Zamieść tutaj skan pozwu, może źle/nie opisałeś swoje roszczenie? Podaj też dokładną treść weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 23 paź 2013, 10:01

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy
Wydział I Cywilny ul.Przy Rondzie 7
w Krakowie.

Powód;
Pozwany;

Wartość przedmiotu sporu; 3000 [trzy tysiące złotych]


POZEW O ZAPŁATĘ

Proszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym i orzeczenie w nim,że pozwana ma zapłacić powodowi kwotę 3000 złotych z odsetkami ustawowymi od dnia 26.05.2013r. do dnia zapłaty oraz obciążenie pozwanej kosztami procesu według norm przepisanych.


UZASADNIENIE


Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwaną na kwotę 3000 złotych.Termin płatności upłynął 25.05.2013.Weksel został przedstawiony do zapłaty,pozwana jednak go nie wykupiła.



Załączniki i wnioski dowodowe;
-orginał weksla
-wezwanie do zapłaty [ksero z potwierdzeniem wysyłki]

Weksel własny.
Kraków dnia.....
Dnia 25.05.2013 zapłacę za ten weksel własny bez protestu na rzecz sumę 3000 zł [trzy tysiące] .
Miejsce płatności za weksel Kraków ul. .
Wystawca weksla.....................

podpis
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 23 paź 2013, 10:03

Jeśli prawidłowo przepisałeś treść weksla, to jest to weksel nieważny, ponieważ:
- nie posiada daty wystawienia
- nie jest napisane, na czyje zlecenie weksel jest płatny (brak remitenta)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 23 paź 2013, 10:12

Weksel własny.
Kraków dnia 25.05.2008.
Dnia 25.05.2013 zapłacę za ten weksel własny bez protestu na rzecz Jana Kowalskiego sumę 3000 zł [trzy tysiące złotych] .
Miejsce płatności za weksel Kraków ul.Długa6 m2.
Wystawca weksla Anna Nowak.

.................
Podpis wystawcy
Pomiąłem dane a teraz wpisałem fikcyjne.\Sorki za wprowadzenie w błąd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 23 paź 2013, 10:15

I powodem jest Jan Kowalski?

Jeśli tak, to pytanie sądu trochę dziwi. Nie pozostaje nic innego, jak odpisać, że podstawą żądania sumy 3000zł od pozwanej Anny Nowak jest załączony do pozwu weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aekr
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2013, 17:04

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: aekr » 23 paź 2013, 10:35

Dzięki-przecież to logiczne.
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 29 gru 2013, 21:12

Również prosiłbym o sprawdzenie poprawności wykonania weksla (dane przykladowe na blankiecie ze strony remitent.pl)



W E K S E L

Warszawa, 12.12.2012
(miejsce i data wystawienia weksla)


Dnia 12.12.2013 zapłacę za ten weksel własny na rzecz Jana Kowalskiego sumę 100 000 zł
słownie sto tysięcy złotych
Miejsce płatności Warszawa

Jan Nowak, 76748385764
(mie i nazwisko wystawcy oraz PESEL)
Warszawa, ul. Uliczna 3
(miejsce zamieszkania)


(podpis wystawcy)




I mam jeszcze pytanie: weksel fizycznie podpisany w np w Krakowie (tam sie spotyka emitent i remitent), ale miejsce płatności Warszawa (tam mieszka wystawca). Może tak być? Albo i podpisanie i płatność w Krakowie, miejscu, gdzie oboje nie mieszkają, ale ustalają ustnie, ze tam sie spotkaja i przedstawiony zostanie weksel do zakupu. Też może tak być?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 30 gru 2013, 08:32

Weksel poprawny formalnie.
pawlik pisze: I mam jeszcze pytanie: weksel fizycznie podpisany w np w Krakowie (tam sie spotyka emitent i remitent), ale miejsce płatności Warszawa (tam mieszka wystawca). Może tak być?

Może.
Albo i podpisanie i płatność w Krakowie, miejscu, gdzie oboje nie mieszkają, ale ustalają ustnie, ze tam sie spotkaja i przedstawiony zostanie weksel do zakupu. Też może tak być?
Po co tak? Miejsce wystawienia może być inne niż miejsce płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 30 gru 2013, 20:19

Albo i podpisanie i płatność w Krakowie, miejscu, gdzie oboje nie mieszkają, ale ustalają ustnie, ze tam sie spotkaja i przedstawiony zostanie weksel do zakupu. Też może tak być?


Po co tak? Miejsce wystawienia może być inne niż miejsce płatności.
Sytuacja z życia - jeśli emitent mieszka bardzo daleko od remitenta to spotykają się np. w połowie drogi, gdzie podpisuja weksel i tam tez nastapi przedstawienie - żebym nie musiał przykładowo zjeżdząć połowy kraju przedstawiać do dłużnikowi.

Kolejna sprawa Panie Lechu. 1. Czy jeśli w miejscu płatności nie zostanie określona ogólna miejscowosć (np. Warszawa), tylko dokładny adres np. 03-456 Warszawa ul. Uliczna 22/11 to będzie ok?
2. Czy aby podpisać weksel należy się osobiście spotkać, czy w przypadku znacznych odległości będzie OK, gdy emitent wyśle wypełniony weksel pocztą?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 30 gru 2013, 20:20

1. Będzie ok.
2. Będzie ok jak wyśle pocztą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 30 gru 2013, 20:37

Dziękuję za pomoc panie Lechu
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 01 sty 2014, 18:03

Czy jeśli sporządzono weksel bez klauzuli 'bez protestu' lub jednoznacznej (przykład poniżej, jednak bez poręczenia) to rozumiem, że: a) przedstawiam go emitentowi b)gdy placi jest ok c) gdy nie płaci muszę najpierw sporządzić protest u notariusza a dopiero potem do sądu d)co, gdy od razu pojdę z takim weksle do sądu, gdy emitent nie placi

A tutaj kolejne pytanie:

Przykład weksla:
W E K S E L

Warszawa, 12.12.2012

Dnia 12.12.2013 zapłacę za ten weksel własny na rzecz Jana Kowalskiego sumę 100 000 zł
słownie sto tysięcy złotych
Miejsce płatności Warszawa

Jan Nowak, 76748385764
Warszawa, ul. Uliczna 3
(podpis)

Poręczam
Janina Nowak
(podpis)

1. Panie Lechu czy takie poręczenie wystarczy i jest prawidłowe? Czy słowo wlasny należy zamienić?
2. Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa poręczającego do emitenta? (nie mam na myśli współmałżonka)
3. Czy egzekucja z majątku poręczyciela może odbyć się tylko i wyłącznie gdy emitent okaże się niewypłacalny, czy może już w czasie zbliżania się terminu płatności za weksel - gdy mam informacje o pogorszeniu się sytuacji materialnej emitenta (wiem, ze nie zapłaci) mogę od razu do poręczyciela?
4. Czy poręczycielowi również nalezy przedstawić weksel, czy należy mu 'udowodnić', że emitent wlasciwy jest niewypłacalny?
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 01 sty 2014, 18:27

A skro już męczę pytaniami to prosze mi napisać jaki jest sens spisywania umowy pozyczki przy poprawnie wypisanym wekslu? Dlaczego kombinacja umowa+weksel jest lepsza od samego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 01 sty 2014, 18:38

Protest wekslowy jest konieczny do wykonania tylko wówczas, jeśli dochodzimy roszczenia od indosantów. Jeśli tylko od wystawcy, to dokonywać protestu nie trzeba, nawet jak weksel nie zawiera klauzuli "bez protestu".
1. Panie Lechu czy takie poręczenie wystarczy i jest prawidłowe? Czy słowo wlasny należy zamienić?
Wystarczy. Nie trzeba zamienić.
2. Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa poręczającego do emitenta? (nie mam na myśli współmałżonka)
Nie ma.
3. Czy egzekucja z majątku poręczyciela może odbyć się tylko i wyłącznie gdy emitent okaże się niewypłacalny, czy może już w czasie zbliżania się terminu płatności za weksel - gdy mam informacje o pogorszeniu się sytuacji materialnej emitenta (wiem, ze nie zapłaci) mogę od razu do poręczyciela?
Można od razu do poręczyciela, a jeśli chodzi o powództwo sądowe, to najlepiej kierować je solidarnie do wystawcy i poręczyciela.
4. Czy poręczycielowi również nalezy przedstawić weksel, czy należy mu 'udowodnić', że emitent wlasciwy jest niewypłacalny?
"Przedstawienie weksla" dotyczy tylko przedstawienia do zapłaty wystawcy. Przy dochodzeniu należności od poręczyciela nie trzeba udowadniać niewypłacalności wystawcy.
jaki jest sens spisywania umowy pozyczki przy poprawnie wypisanym wekslu?
Ktoś może chcieć zawrzeć umowę pożyczki, aby weksel ją tylko zabezpieczał. Dlaczego? Proszę się spytać takiej osoby :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 01 sty 2014, 18:55

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, bardzo mi Pan pomógł.

Męczy mnie tylko jedno. Jeśli nie napiszemy adresu poręczyciela, to skąd wiadomo, że chodzi o tą konkretną osobę? W przypadku emitenta - nawet jeśli nie wpiszemy adresu czy pesela - łatwo wskazać właściwą osobę (np. dane do przelewu w przypadku pożyczki itp). Jak to jest z poręczycielem?

Proszę wybaczyć za takie błahe pytania, ale tematyke weksli zgłębiam od niedawna i wręcz nie chce się wierzyć, że to wszystko jest takie proste i logiczne, przy kilku zastrzeżeniach oczywiście.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: Lech » 01 sty 2014, 19:36

skąd wiadomo, że chodzi o tą konkretną osobę?
Bo widzimy od kogo przyjmujemy poręczenie? Osobę tę i tak identyfikuje się po podpisie - jak powie "to nie ja", to nie patrzymy jaki jest adres na wekslu (bo może być dowolny), tylko czy podpis należy do niej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Prawidłowość wypełnienia weksla.

Post autor: pawlik » 01 sty 2014, 19:43

Wszystko jasne i klarowne, dziękuję.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 66 gości