Weksel a opłata skarbowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 21:16

Sz. P. tytuł jest przewrotny, gdyż wiadomo, że czynności wekslowe nie podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty skarbowej. Interesuje mnie stanowisko, zwłaszcza osób stykających się w praktyce z obrotem wekslowym, czy słusznie postąpiono likwidując ten obowiązek?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 21:30

IMHO - co do zasady słusznie, ponieważ każda obniżka podatków jest mile widziana :) A Ty widziałeś jakieś zalety opłaty skarbowej?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 21:33

Możliwośc kontrolowania transakcji wekslowych ( co z natury jest chore).
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 21:37

Gros opłat było uiszczanych blankietami, zatem kontroli nad tym nie było.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 21:38

Jak to nie było. Leszku blankiety również można policzyc.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 21:40

Co to znaczy policzyć? To nie był druk ścisłego zarachowania. A w sumie co by dała państwu informacja, że w danym roku sprzedało się tyle tysięcy blankietów o takich nominałach? Co z takiej kontroli by państwu przyszło?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 21:51

A w sumie co by dała państwu informacja, że w danym roku sprzedało się tyle tysięcy blankietów o takich nominałach? Co z takiej kontroli by państwu przyszło?
Aaaa o to to już musisz pytac np. Kamińskiego i innego Pana na K.
Myśle, że pewien Senator też by ci odpowiedział:)
Jest jak jest i niech tak zostanie.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 21:58

Zgadzam się, oczywiście, że każda obniżka należności publicznoprawnych zasługuje na pozytyw, ale jeden aspekt - emisja blankietów urzędowych.... wtedy w większości tylko nimi się posługiwano, a teraz mam wrażenie, że weksli coraz mniej...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:07

ostry pisze:wtedy w większości tylko nimi się posługiwano, a teraz mam wrażenie, że weksli coraz mniej...
Kto korzystał wówczas, to myślę, że korzysta i obecnie. Choć słyszałem, że czasem jak ktoś bardziej świadomy chciał zastąpić blankiet urzędowy swoim własnym, to mu wierzyciel wielkie oczy ze zdziwienia robił, więc może tacy wierzyciele po stwierdzeniu, że już nie mogą kupić w banku blankietów, uznali, ze weksli już nie ma? Nie wiem, jednak z pewnością byli to najmniej świadomi uczestnicy obrotu wekslowego, taka mentalnie "pani Krysia z księgowości", u która już dawno zatraciła chęć na dokształcanie się ze zmieniających się przepisów :)

Mam styczność z branżą ubezpieczeniową, i mogę powiedzieć, że zakłady ubezpieczeń nadal stosują weksle poprzez swoje blankiety, w większości wzorowane na urzędowych ("weksle gołe"), z małymi wyjątkami (np. Euler Hermes na swoim wekslu in blanco umieszcza siebie jako remitenta, co - proszę mi wierzyć - zupełnie nie jest standardem w tej branży, a powinno być).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:10

Moim zdaniem jest wręcz przeciwnie weksle wracają do łask. Popatrz na Forum:)
Po latach chudych w okresie jednego słusznego systemu wracają lata renesansu tylko musimy jeszcze (piszę o sobie) się wielu stricte wekslowych rzeczy nauczyc, dlatego thx za to forum:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:13

Co tu dużo mówić, ja kocham weksle od jakichś 11 lat ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 22:16

Zgadzam się. O przyszłość weksla nie ma co się bać (np. z czekami w Polsce już trzeba się chyba pożegnać, ale to śmierć naturalna). Taka praktyka z drukowaniem blankietów od raz z firmą remitenta jest naprawdę OK. Ale mam wrażenie, że jak były te blankiety, które można było kupić w bankach, a przede wszystkim w kioskach sądowych, to ludzie częściej sięgali po weksle - nie tylko przedsiębiorcy.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:18

Dziś mamy internet. Wystarczy wpisac w dr. Google " blankiet wekslowy" i wyskakują nam dziesiątki stron. Choc wiem, że czasami blankiety, nie były poprawne. Dlatego zalecam sprawdzenie poprawności blankietu wekslowego np. na forum
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 22:33

Właśnie. Często trafiają się z błędami skutkującymi nieważnością, a o tzw. "radach" do wypełnienia weksli, to już nie mówię. Z drugiej strony treść blankietu była minimalna, więc i tak wszystko zależało od stron.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:34

ostry pisze:z czekami w Polsce już trzeba się chyba pożegnać, ale to śmierć naturalna
Teraz są lepsze sposoby zapłaty, niż czek. Natomiast stosuje się formy kredytu gorsze niż weksel, dlatego propagowanie idei weksla jest zasadne.
ostry pisze: Ale mam wrażenie, że jak były te blankiety, które można było kupić w bankach, a przede wszystkim w kioskach sądowych, to ludzie częściej sięgali po weksle - nie tylko przedsiębiorcy.
Tak jak wspomniano - teraz ludzie szukają informacji w internecie i będą to robić coraz częściej. Poza tym ja na samym początku, jak coś tam przeczytałem o wekslach, i dostałem później do ręki blankiet urzędowy, to samodzielnie nie potrafiłem z tych strzępków słów ułożyć poprawnego weksla. Zatem sam fakt obecności w "kioskach" blankietów nie był raczej jakimś motorem rozwoju popularności weksli. Inicjacja zainteresowania wekslem zaczyna się znacznie wcześniej niż zauważenie jego obecności w sklepie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:35

Inicjacja wekslowa - muszę zapamiętac.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 22:38

inicjacja wekslowa - rewelacyjny zwrot...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:46

Tak a'propos błędów młodości - zobaczcie tutaj http://nablaone.net/blog/2008/08/19/apl ... el-wlasny/ jaki ktoś weksel proponuje:
weksel_okaziciel.jpg
weksel_okaziciel.jpg (47.29 KiB) Przejrzano 35823 razy
Jak widać weksel na okaziciela, czyli nieważny. Pisałem o tym do autora strony, to napisał mi, że on o tym wie, i że ten weksel to tylko tak na niby aby w gronie znajomych było wiadomo kto komu co, a nie żeby tego formalnie dochodzić.

Jednak po wpisaniu w google w wyszukiwaniu grafiki słowa "weksel" zdjęcie pojawia się dość wysoko...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:48

Równie wysoko niebawem będzie forum - biorąc pod uwage, że prowadzący ma już dwusetny post-GRATULUJE!
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:49

Z blogiem jestem wysoko na weksel wzór, weksel in blanco, tylko na samo słowo weksel bujam się między 3. i 4. stroną ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 22:51

To prawda. Zresztą, często spotykam zdziwione oczy, jak mówię, że nie ma w Polsce weksli na okaziciela. Ludzie filmów z USA się naoglądali...

A wracając, ktoś zajrzy do neta, posłuży się takim wzorem, a potem kłopot.... fajnie napisane - weksel własny....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 22:55

Weksel trasowany wystawiony na zlecenie własne wystawcy wraz z indosem in blanco może być substytutem weksla "na okaziciela".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:57

Nie pamiętam czy to Ty Leszku pisałeś, że gdzieś trzeba było wysłac sms ( płatnego powyżej 1pln) aby otrzymac wzór weksla, a to się później okazało lipą( wzór był z błędem). Także chcemy miec pewnośc, że mamy poprawny weksel to musimy czytac remitenta. Swoją drogą może jakaś publikacja w wersji papierowej Panie Adminie?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 22:59

Lech pisze:Weksel trasowany wystawiony na zlecenie własne wystawcy wraz z indosem in blanco może być substytutem weksla "na okaziciela".
Taa syn szwagra cioci wuja męża bratowej wnuk.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 22:59

Generalnie indos in blanco może dać taki efekt..., ale zawsze to indos, a więc nie od razu jest na okaziciela...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Lech » 06 mar 2011, 23:01

To był wpis: czy warto płacić w internecie za wzory weksli: http://www.remitent.pl/czy-warto-placic ... weksli/368

Wersja papierowa? A ktoś jeszcze używa papieru? :) Może za kilka miesięcy opiszę sprawę weksla elektronicznego, ponieważ nasz blog odwiedziła osoba, która działa w tym kierunku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostry
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 11:10

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: ostry » 06 mar 2011, 23:05

Lech pisze:To był wpis: czy warto płacić w internecie za wzory weksli: http://www.remitent.pl/czy-warto-placic ... weksli/368

Wersja papierowa? A ktoś jeszcze używa papieru? :) Może za kilka miesięcy opiszę sprawę weksla elektronicznego, ponieważ nasz blog odwiedziła osoba, która działa w tym kierunku.

Weksel elektroniczny. Ten temat również mnie bardzo interesuje. Czekam na otwarcie...
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a opłata skarbowa

Post autor: Palestra » 06 mar 2011, 23:05

Tak ja używam papieru i chętnie widziałbym książke remitent.pl- wszystko co chcielibyście wiedzieć o wekslach ale boicie się zapytac.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości