Weksel pracownika

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KGB
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2013, 23:07

Weksel pracownika

Post autor: KGB » 26 lis 2013, 23:21

Witam , Mam nietypowe zastosowanie weksla podpisanego in blanko przez pracownika mojej firmy
Pracownik został złapany na kradzieży towaru i pieniędzy z kasy firmowej,co zostało zarejestrowane przez monitoring i świadków.
Pracownik został zwolniony i posiadam weksel in blanko ,czy takim wekslem mogę wyegzekwować pokrycie strat poniesionych w wyniku kradzieży przez pracownika ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel pracownika

Post autor: Lech » 26 lis 2013, 23:35

Pracownika - w sensie osoby zatrudnionej na umowie o pracę?

Temat nad wyraz delikatny. Głównie z powodu takiego, że w swoim ostatnim orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał "weksle pracownicze" za "nieważne".

Orzeczenie jest błędne w swoich założeniach (błędnie używany jest termin "nieważność weksla" zamiast "nieważność zobowiązania wekslowego") i teraz krąży sobie w świadomości prawnej, przynajmniej do kolejnego orzeczenia, mam nadzieję, że już poprawnego.

Proszę poczytać:
http://www.remitent.pl/rp-pl-weksel-nie ... dawcy/2431

http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksl ... owego/5770
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KGB
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2013, 23:07

Re: Weksel pracownika

Post autor: KGB » 27 lis 2013, 00:04

Tak umowa o pracę była podpisana z pracownikiem, weksel został podpisany po zwolnieniu z pracy i zostało podpisane zobowiązanie o spłacie zadurzenia wynikłego z kradzieży.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel pracownika

Post autor: Lech » 27 lis 2013, 00:08

Z tego wniosek, że weksel podpisała osoba nie będąca (już) pracownikiem, na zabezpieczenie roszczenia, które uznała. To trochę zmienia sytuację, moim zdaniem na Twoją korzyść. Na Twoim miejscu kierowałbym sprawę do sądu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości