Weksel dla pracodawcy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 18:19

Witam, w najbliższym czasie zamierzam rozpocząć pracę w jednej z agencji bankowych. Nie została jeszcze podpisana umowa o pracę między mną a pracodawcą. Już na rozmowie o pracę poinformowano mnie, że będę potrzebować osoby, która za mnie poręczy (w razie gdybym np. ukradła pieniądze z placówki). Teraz dowiaduję się, że to ja mam poręczyć za pracodawcę-pracodawca będzie się podpisywał na wekslu. Sporządzona będzie deklaracja wekslowa i w tym celu na druku oswiadczenia wszystko wypełnia mój poręczyciel. Mam również informację, rok po rozwiązaniu umowy o pracę taki weksel można wyciągnąć z banku (weksel ma być podpisywany w banku który zezwala na otwarcie jego placówki jako agncji). O jaki weksel może chodzić temu pracodawcy. Zastanawiam się czy wgl to podpisywać i robić sobie problemy. W jakiej sytuacji taki weksel może być wykorzystany przeciwko mnie i mojemu poręczycielowi?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 19:36

"O co im chodzi" to już pytanie do nich, coś pewnie do podpisania przedstawią. Generalnie nie szedłbym w interes, żeby jako pracownik agencji bankowej ręczyć przed bankiem za długi swojego pracodawcy. Przypuszczam, że w razie czego nie stać Cię na to, aby wyjąć z kieszeni pół miliona i spłacać czyjeś długi?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 19:39

Gdyby było mnie na coś takiego stac to pewnie nie zastanawiałabym się nawet sekundy i nie poszukiwałabym tego typu tematów na forum. Jaki weksel może mi podstawić do podpisania?
Powiedziano mi jeszcze, ze gdy 'coś' sie stanie to on jest pociągany do odpowiedzialności w pierwszej kolejności.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2013, 19:43 przez trawnik2013, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 19:41

Zapewne in blanco, czyli odpowiadasz za czyjeś długi bez ograniczenia kwotowego i czasowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 19:48

A jesli np. nastapi rozwiazanie umowy o prace to co się dzieje z takim wekslem? Można go wyciagnąć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 19:53

Weksel zostaje "wyciągnięty" tylko wówczas, jak zostanie wykupiony, albo remitent uzna, że już nie istnieje potrzeba istnienia takiego zabezpieczenia. Ogólnie Twoje poręczenie jest nieodwołalne - nie możesz powiedzieć, że skoro rozstajesz się z pracodawcą, to zabierasz swoje "zabawki". To związek na dobre i na złe. Zwłaszcza na złe.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 20:03

Czyli jeśli on dostanie od banku np. 20 000zł żeby nimi dysponować i je zabierze dla siebie to kto w pierwszej kolejności odpowie za ta kradzież skoro tylko on ma sie podpisac na tym wekslu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 20:04

Skoro tylko on, to tylko on (przynajmniej jeśli mówimy o odpowiedzialności z weksla).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 20:07

No ale przecież ja i moj poreczyciel mamy podpisac deklaracje wekslowa.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 20:09

Ty i Twój poręczyciel podpisujecie deklarację, poręczyciel podpisuje się na wekslu, a kto wystawia weksel? Obawiam się, że są tutaj mylone pojęcia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 01 gru 2013, 20:33

Z pewnością cos zamieszałam
pracodawca podpisuje weksel dla banku, z ktorym rozpoczyna wspołpracę w formie agencji i on sie na wekslu podpisuje
ja nie dostałam żadnych dokumentów
osoba, która ma być moim poręczycielem dostała 'zaswiadczenie o zarobkach' i 'oświadczenie poreczyciela o sytuacji finansowej' (w oświadczeniu jest napisane między innymi, że: ''dane zbierane są w związku z realizacją poręczenia wekslowegoi mogą być wykorzystane do celów związanych z poręczeniem wekslowym'')
Dostałam info, że osoba, która poręczyła może po roku 'wyciągnać' weksel? z banku. Że w pierwszej kolejności do odpowiedzialności jest pociągany pracodawca bo on się na wekslu podpisuje.
Inaczej już nie potrafię tego wszystkiego wyjasnic, napisałam wszystko co mi powiedziano.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 01 gru 2013, 20:35

Twój opis jest niekompletny i niedokładny. Niczego konkretnego nie można na tej podstawie poradzić. Zorientuj się najpierw dokładnie co i kto ma podpisać. A przed podpisaniem poproś o dokumenty do domu, pod pretekstem skonsultowania się z prawnikiem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 02 gru 2013, 20:07

Witam ponownie. Rozmawiałam dzisiaj z przyszłym pracodawcą i sprawę, o której wspominałam wcześniej wyjaśnił mi następująco: Do rozpoczęcia pracy wymagane jest poręczenie wekslowe (na którym ma się podpisać pracodawca i poręczyciel wskazany przeze mnie), deklaracja wekslowa (w niej określimy warunki wykorzystania weksla). Dzisiaj rozmawiała z właścicielką innej agencji bankowej i ona twierdzi, że skoro ma byc wystawiony weksel to po co są potrzebni poręczyciele. A w dodatku poręczyciel, który prowadzi działalność gospodarczą jest prześwietlany jak do kredytu (pit, zaśw. o niezaleganiu ZUS i US, zgoda współmałżonka itp.) Kto ma w końcu rację i czy warto to podpisywać? Czy w przy takim sposobie podpisania tego weksla odpowiadam za określone czyny w deklaracji czy za wszystkie ewentualne długi właściciela?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 20:18

Skoro weksel podpisuje Twój pracodawca i wskazany przez Ciebie poręczyciel (pracodawcy), to Ty z takiego weksla nie odpowiadasz. Nadal jednak nie sądzę, aby przedstawiony opis był rzetelny. Z jakiego powodu miałbyś szukać poręczyciela dla pracodawcy? Przecież to jego (pracodawcy) sprawa, aby znaleźć sobie poręczyciela, jeśli bank tego wymaga.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 20:20

No ale jeśli już pracodawca każe Ci znaleźć dla siebie poręczyciela, to myślę, że najlepiej, jak będzie to małżonka pracodawcy, albo ktoś inny z jego bliskiej rodziny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 02 gru 2013, 20:32

Ale on cały czas powtarza żeby się nie bać bo to są poręczyciele dla mnie a po rozmowie z inna właścicielka agencji (która powiedziała, że albo podpisuje weksel in blanco albo daje poreczycieli) zaczyna mnie niepokoić cała ta sytuacja. Po prostu boję się, że tym poręczeniem nie będe odpowiadała tylko za swoje ewentualne błędy ale też za całą placówkę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 20:34

Pani Trawnik ;)

Czy Pan będzie cokolwiek na tym wekslu podpisywał? Bo z opisu wynika, że nie (weksel podpisuje pracodawca i wskazany przez Cię poręczyciel), a zaraz potem obawiasz się, że będziesz za coś odpowiadał.

Jak to jest zatem naprawdę? Zaprawdę, nie dojdziemy do konkretów, bez porządnego rozeznania sytuacji :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trawnik2013
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2013, 18:11

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: trawnik2013 » 02 gru 2013, 20:37

Mając na myśli to czy ja będę za coś odowiadała mam na myśli siebie i mojego poreczyciela.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 20:39

Jeśli Ty i Twój poręczyciel podpiszecie weksel, to tak, będziecie zobowiązani do jego zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: HaPe » 02 gru 2013, 21:59

Ale potem od wystawcy weksle (jeśli mowa o wkeslu własnym) mogą na drodze cywilnoprawnej dochodzić tej kwoty. Mam rację czy są tutaj inne zasady niż przy żyrowaniu pożyczek?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel dla pracodawcy

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 22:06

Poręczyciel może potem dochodzić należności od wystawcy, za którego ręczył. Tyle że w tym przypadku nadal nie wiem kto, i w jakim charakterze miałby się podpisać na wekslu, zeznania wątkotwórcy są wyjątkowo niejednoznaczne :) Poza tym rada czysto praktyczna - jeśli nie jest to weksel "na 1000zł", to często nie ma znaczenia, że te 100 tysięcy, które spłaciliśmy, możemy dochodzić od wystawcy, bo wystawca wówczas zazwyczaj nic już nie ma i do końca życia mieć nie będzie. Weksel to poważne zobowiązanie finansowe, a nie "bo wszyscy tak robią i proszę się nie bać". Nie poręczamy w tym przypadku za zakupy w spożywczaku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości