Weksel własny, pilnie proszę o pomoc

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
doktor85
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2011, 22:06

Weksel własny, pilnie proszę o pomoc

Post autor: doktor85 » 21 mar 2011, 22:14

witam. mam problem z dłużnikiem i chce to rozwiązać przy pomocy weksla własnego.Bardzo proszę o poradę jak to zrobić żeby wszystko było dobrze i żebym odzyskał pieniądze. Sprawa wygląda następująco – parę lat temu kolega poprosił mnie o pomoc finansową żeby rozkręcić działalność, za dobry młody i głupi zgodziłem się i wziąłem kredyt na 10 tyś. Interes nie poszedł znajomość się rozpadła a on nie wykazuje chęci oddania długu. Mam zamiar wypisać weksel i dać mu do podpisu. Czy to będzie miało moc prawną? czy wzór weksla własnego wystarczy? Bardzo proszę o pomoc i o jakieś wskazówki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny, pilnie proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 mar 2011, 22:16

Tak jak to już omówiliśmy w komentarzach ba blogu - wystarczy zwykły weksel własny:

„Zakopane, 21 marca 2011r.
Dnia 21 marca 2012r. zapłacę za ten weksel
na zlecenie doktora Jana Iksińskiego
sumę 20 000zł. Płatny w Zakopanem”

Data wystawienia może być zgodna z prawdą, czyli aktualna. Idea jest bowiem taka, że aktualne zadłużenie dłużnik spłaca wekslem. Możesz mu nawet wystawić pokwitowanie przyjęcia zapłaty wekslem. Dalsze dochodzenie roszczenia odbywa się tylko na podstawie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel własny, pilnie proszę o pomoc

Post autor: Amal » 22 mar 2011, 18:15

Czy do takiego weksla potrzebna jest deklaracja wekslowa ? Bo rozumiem, że weksel własny został sprzedany,
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny, pilnie proszę o pomoc

Post autor: Lech » 22 mar 2011, 18:37

Wierzycielowi wekslowemu nigdy nie jest potrzebna deklaracja wekslowa.

Deklaracji wekslowej, podpisanej przez remitenta, potrzebuje wystawca, jeśli wystawia weksel in blanco, aby potem mógł się bronić w razie ewentualnego uzupełnienia weksla właśnie niezgodnie z zawartym porozumieniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości