Kilka ważnych pytań

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
junior
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2014, 21:18

Kilka ważnych pytań

Post autor: junior » 21 sty 2014, 11:08

Dzień dobry. W związku z jedną sprawą wekslową powstał cały szereg pytań i wątpliwości, co do których prosiłbym o komentarz bądź też wskazanie gdzie można znaleźć rozwiązanie problemu.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc w odpowiedzi na te pytania.

1. Czy można wzywać do wykupu weksla in blanco (kaucyjnego) zabezpieczającego spłatę zobowiązań wynikających z faktur VAT, które częściowo nie są wymagalne na dzień wezwania, ale będą wymagalne na dzień płatności weksla?

2. Czy nie narażamy się przez to na zarzuty ze strony wystawcy? Zgodnie z deklaracją wekslową remitent ma prawo wypełnić weksel na sumę wekslową obejmującą niezapłacone należności wraz z przysługującymi odsetkami.

3. Czy zawiadomienie o wypełnieniu weksla in blanco i wezwanie do dobrowolnego wykupu weksla można sformułować w następujący sposób: "zawiadamiam Pana jako wystawcę, że wobec braku zapłaty za zakupiony towar wypełnię weksel na łączną kwotę (np. 10 000 zł). Kwotę wekslową stanowić będzie suma należności z nieuregulowanych faktur oraz odsetek ustawowych na dzień płatności weksla tj. ..... . W przypadku niedokonania rzeczowego wykupu do dnia ...... podjęte zostaną czynności zmierzające do uzyskania tytułu wykonawczego. Dodatkowo wskazuję, że do dnia wykupu weksla w siedzibie remitenta można będzie dokonać oględzin przedmiotowego weksla".

4. Czy w takim zawiadomieniu można podać rachunek bankowy do spełnienia świadczenia?

5. Czy miejsce przedstawienia weksla do zapłaty musi być również miejscem płatności weksla?

6. Stan faktyczny: zobowiązania z faktur VAT zaciągnęła spółka cywilna, na zabezpieczenie roszczenia każdy ze wspólników wystawił osobną deklarację wekslową oraz osobny weksel in blanco na własne nazwisko przybijając pieczątkę spółki na każdym z weksli.
Czy weksle są ważne? Czy można dochodzić przed sadem solidarnie od dwóch wspólników roszczenia (wątpliwości budzi brak dwóch nazwisk na jednym wekslu)?
Jaką kwotę w tym przypadku należy wypełnić na wekslach?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 21 sty 2014, 20:19

junior pisze:1. Czy można wzywać do wykupu weksla in blanco (kaucyjnego) zabezpieczającego spłatę zobowiązań wynikających z faktur VAT, które częściowo nie są wymagalne na dzień wezwania, ale będą wymagalne na dzień płatności weksla?
Zasadniczo nie widzę przeszkód, wszak wezwanie do wykupu weksla i tak dokonuje się w terminie jego płatności (wcześniej tylko wzywa się do przybycia na okazanie weksla w danym dniu), tym samym w dniu wezwania-w terminie płatności należności muszą być wymagalne.
2. Czy nie narażamy się przez to na zarzuty ze strony wystawcy? Zgodnie z deklaracją wekslową remitent ma prawo wypełnić weksel na sumę wekslową obejmującą niezapłacone należności wraz z przysługującymi odsetkami.
I wypełnia - na dzień zażądania zapłaty.
3. Czy zawiadomienie o wypełnieniu weksla in blanco i wezwanie do dobrowolnego wykupu weksla można sformułować w następujący sposób: "zawiadamiam Pana jako wystawcę, że wobec braku zapłaty za zakupiony towar wypełnię weksel na łączną kwotę (np. 10 000 zł). Kwotę wekslową stanowić będzie suma należności z nieuregulowanych faktur oraz odsetek ustawowych na dzień płatności weksla tj. ..... . W przypadku niedokonania rzeczowego wykupu do dnia ...... podjęte zostaną czynności zmierzające do uzyskania tytułu wykonawczego. Dodatkowo wskazuję, że do dnia wykupu weksla w siedzibie remitenta można będzie dokonać oględzin przedmiotowego weksla".
Może być.
4. Czy w takim zawiadomieniu można podać rachunek bankowy do spełnienia świadczenia?
W praktyce tak się robi.

W teorii - nie. Płatność za weksel dokonuje się "za weksel" - czyli wystawca przychodzi, patrzy na weksel, i wówczas płaci - a jak to zrobi, to już jego wybór - może dać gotówkę, może wyjąć komórkę i zrobić przelewu ekspresowego itp.
5. Czy miejsce przedstawienia weksla do zapłaty musi być również miejscem płatności weksla?
Istnieje tylko jedna klauzula - "miejsce zapłaty", która oznacza gdzie weksel ma być przedstawiony do zapłaty. Tam wierzyciel ma się stawić z wekslem i tam ma obowiązek przyjąć zapłatę.
6. Stan faktyczny: zobowiązania z faktur VAT zaciągnęła spółka cywilna, na zabezpieczenie roszczenia każdy ze wspólników wystawił osobną deklarację wekslową oraz osobny weksel in blanco na własne nazwisko przybijając pieczątkę spółki na każdym z weksli.
Czy weksle są ważne? Czy można dochodzić przed sadem solidarnie od dwóch wspólników roszczenia (wątpliwości budzi brak dwóch nazwisk na jednym wekslu)?
Weksle formalnie "są ważne", ale niewątpliwie stosunek taki został "rozpisany" trochę wadliwie. Musiałbyś pozwać z dwóch weksli dwie osoby solidarnie. A zobowiązanie wystawców dwóch weksli ani nie jest solidarne, ani nie powinno być dochodzone jednym pozwem. Rozpisałbym takie porozumienie na poprawną formę - jednego weksla z wystawienia 2 wspólników.
Jaką kwotę w tym przypadku należy wypełnić na wekslach?
Wybrałbym bogatszego i dochodził od niego 100% sumy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: pawlik » 21 sty 2014, 20:52

A ja mam inne pytanie:

Załóżmy, że pożyczyłem komuś pieniądze pod zastaw weksla - płatnego np. za 4 miesiące. I już teraz wiem, że ten ktoś nie zapłaci w terminie, mniejsza o to skąd, po prostu mam pewność. Czy można w takiej sytuacji zacząć coś działać, czy czekać do dnia wykupu weksla i dopiero wtedy wystąpić o nakaz zapłaty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 21 sty 2014, 21:14

Wszystko zależy od tego co to za weksel i jak się na ten temat umawiałeś z dłużnikiem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: pawlik » 22 sty 2014, 13:46

Weksel własny ze spłatą konkretnej kwoty na konkretny dzień. Teoretycznie gośc powinien oddać za dwa miesiące, czyli odkupić weksel. Nie mam na to dowodów, ale już wiem, że po prostu nie zapłaci. Nie sporządzaliśmy umowy, jedyne zabezpiecznie to ów weksel.

1. Czy w tym przypadku powinienem czekać do dnia wykupu weksla, przedstawić do zapłaty itp, czy można wcześniej 'coś działać', żeby odzyskać dług? Jesli tak to co?

2. Ustnie ustaliłem z gościem, że spłaci wcześniej i ten ustny termin minął. Na przyszłośc - w takim przypadku - gdy gość spłaci wcześniej, a weksel ma datę za miesiąc od tego dnia to co napisać na wekslu? Zapłatę otrzymałem dnia.... ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 22 sty 2014, 17:16

Ad. 1. Zasadniczo trzeba czekać. Wyjątki są opisane tutaj: http://www.remitent.pl/dluznik-upada-cz ... nosci/3931

Ad. 2. Napisz dokładniej o co chodzi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: pawlik » 22 sty 2014, 21:32

odnośnie pkt 2: weksel wystawiony na dzień spłaty powiedzmy 02 luty 2014. Gość spłaci mi całość wcześniej - 25 styczeń 2014. To co wtedy napisał na wekslu, na rewersie? "Zapłatę otrzymałem 25 styczeń 2014"? Czy po prostu wyrzucić weksel?

Jeszcze jedni pytanie Panie Lechu: Co w sytuacji, gdy nie przedstawimy weksla do zapłaty? Czytałem gdzieś, że i tak można dochodzić należności. Czy jak nie przestawię weksla fizycznie, a dłużnik nie płaci to normalnie mogę do sądu iść załatwiać nakaz zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 22 sty 2014, 21:38

Jeśli dłużnik spłaci całość weksla, to w dobrym tonie jest mu weksel zwrócić, a nie wyrzucać.

W sprawie nieprzedstawienia weksla, to jeśli mówimy o wystawcy weksla własnego, nadal on odpowiada (bo na przykład indosanci już nie). Nie radzę jednak pozywać bez próby polubownej otrzymania zapłaty z uwagi na art. 101 kpc. ("Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. ")
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 30 sty 2014, 13:41

Witam serdecznie, mam straszną zagwozdkę z wekslem in blanco wystawionym do przedwstępnej umowy pożyczki, którą chce wziąć moja Mama. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi satysfakcjonującej mnie. Obawiamy się, że możemy się po prostu w niezłe kłopoty wcisnąć. Jak zabezpieczyć taki weksel in blanco?


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 30 sty 2014, 16:37

Pani @Aleksandro, niespecjalnie rozumiem pytanie. O jakie zabezpieczenie weksla in blanco chodzi?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 30 sty 2014, 22:00

Inaczej, kompletnie nie znam się na wekslach i szukam pomocy żeby móc je zrozumieć. Obawiam się, że dając weksel in blanco możemy zostać oszukane. Przede wszystkim nie do końca rozumiem stwierdzeń w deklaracji wekslowej tj


Przedmiotem deklaracji jest sposob w jakim remitent wypelni weksel wlasny in blanco wystawiony na zabezpieczenie sumy wszelkich wierzytelnosci wynikajacych z przedwstepnej umowy pozyczki gotowkowej oraz umowy o swiadczeniu uslug pomoedzy remintentem a wystawca weksla

Remitent ma prawo wpisac sume wekslowa w wysokosci zobowiazan wynikajacych ww.umowy pomniejszajacego odpowiednio wplaty dokonane na poczet tego zobowiazania, oraz powiekszonego o odsetki umowne nalezne w dacie patnosci weksla

Była bym bardzo wdzięczna za łopatologicznaa odpowiedz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 31 sty 2014, 01:56

Jest zawierana jakaś umowa, a roszczenia z tej umowy mają być zabezpieczone wekslem in blanco. Podaj treść tej umowy, to zobaczymy co tam jest ciekawego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 31 sty 2014, 10:23

To jest cała umowa jaką otrzymałam.
umowa1.jpg
umowa1.jpg (780.46 KiB) Przejrzano 28378 razy
http://www.forum.remitent.pl/download/file.php?id=148
umowa2.jpg
umowa2.jpg (847.12 KiB) Przejrzano 28378 razy
http://www.forum.remitent.pl/download/file.php?id=147
ummowa3.jpg
ummowa3.jpg (833.99 KiB) Przejrzano 28378 razy
http://www.forum.remitent.pl/download/file.php?id=146
umowa4.jpg
umowa4.jpg (784.61 KiB) Przejrzano 28378 razy
http://www.forum.remitent.pl/download/file.php?id=145
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 31 sty 2014, 18:13

No i mam pytanie czy spokojnie Mama moze te umowe podpisac bo niestety dla Nas to czarna magia odsetki, koszta oplaty o ktorych mowa w deklaracji wekslowej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 31 sty 2014, 19:26

Zeskanowana umowa dotyczy wyświadczenia usługi "analizy sytuacji finansowej Klienta" w cenie 11 700zł. Z tej umowy nie wynika, że otrzymacie jakąkolwiek pożyczkę. Jeśli to jest jedyna zawierana umowa, to zawieranie jej jest bezcelowe, chyba że rzeczywiście interesuje Cię ta analiza za "10 koła".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 31 sty 2014, 19:49

Czyli człowiek, który wszystko Mamie tłumaczył wprowadził ją w bład mówiąc, że jeśli otrzyma pożyczke po zatwierdzeniu wszystkich dokumentów wraz z podpisaną umową ta, ktora dostala dopiero wtedy bedzie naliczona oplata ta 11 tys odjeta z pozyczki. Bo wedlug tej umowy za analize finansowa mimo wszystko gdyby nie otrzymala pozyczki musi zaplacic 11 tys dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 31 sty 2014, 20:28

W umowie nie ma warunku, że opłata jest pobierana dopiero po przyznaniu pożyczki. A wręcz przeciwnie "Umowa reguluje dwa autonomiczne stosunki prawne, zawarte w formie jednej umowy".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 31 sty 2014, 20:32

Dziękuje bardzo za pomoc! Umowa ląduje w śmieciach mija sie wszystko z tym co mowil szanowny pan Mamie a co jest w umowie.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Palestra » 31 sty 2014, 21:09

O ile się orientuje to robią takie "wałki" w przypadku pożyczek pod nieruchomość.
Naturalnie tu nie chodzi o żadne pożyczki, ale o jakże cenną opinię.
Na mój nos - ściema a'la Dobra Pożyczka vel Pożyczka Polska
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Aleksandra
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2014, 13:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Aleksandra » 01 lut 2014, 04:36

Może gdzieś to zgłosić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 01 lut 2014, 07:19

Nic tu do zgłaszania nie widzę, umowa dobrze określa intencje strony, wystarczy przeczytać co się podpisuje, i bardzo dobrze, że to zrobiłyście:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Jacek » 01 lut 2014, 13:28

Czy pozew o wydanie nakazu zapłaty na podstawie weksla trzeba złożyć osobiście czy są jakieś inne możliwości?
Dłużnik mieszka 300 km ode mnie, może uda się zrobić tak, abym osobiście nie musiał jechać składać pozwu? Macie jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 01 lut 2014, 13:28

Pozew można wysłać do sądu listem poleconym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Jacek » 01 lut 2014, 15:15

Dziękuję za szybką odpowiedź. Lechu, czy Twoim zdaniem można wszystko załatwić bez wychodzenia z domu, tzn. złożenie pozwu w sadzie, otrzymanie nakazu zapłaty i komornika?

Lechu i co w przypadku, gdy dłużnik mieszka w innym miejscu, tzn. na wekslu jest miejsce zameldowania, a mieszka gdzie indziej, nie wiadomo gdzie. Szukaj wiatru w polu? Znasz sposób na ustalenie tego?

Z góry dziekuje Lechu
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 01 lut 2014, 15:22

Pozew, nakaz, klauzulę, komornika można ogarnąć korespondencyjnie. Gorzej jak by były rozprawy, ale wówczas można sobie pełnomocnika wynająć :)

Co do adresu - podaje się adres zamieszkania. Ale jak nie wiemy, gdzie mieszka, ale wiemy gdzie jest zameldowany, to podaj adres zameldowania - w praktyce to "przejdzie". Ustalić gdzie ktoś mieszka nie ustalisz, chyba że będziesz go śledził (albo wynajmiesz do tego celu kogoś:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Jacek » 02 lut 2014, 13:39

Lechu, będę składał w sądzie wniosek o pozew listem poleconym. Jak sądzisz, wpisywać na formularzu pozwu, że nie przedstawiłem do zapłaty (nie chciało mi się ganiać 300 km), czy napisać, że przedstawiłem (duża szansa obrony, bo dłużnika prawie nigdy nie ma) czy przemilczeć to?
Po drugie co się stanie, gdy dłużnik nie mieszka w miejscu zameldowania? Czy Sąd to zweryfikuje? Mam problem o tyle, że gość mieszka niby na stałe w miejscowości A, małe miasteczko, ale na co dzien przebywa w miejscowości B, dokładnego adresu nie znam. Podejrzewam, że jak wyda nakaz zapłaty to dłużnik go może nie odebrać, bo akurat nie będzie tam mieszkał. Poradź coś Lechu, to mój pierwszy pozew.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 02 lut 2014, 20:16

Jacku,

1. Nie ma co kłamać. Jeśli nie przedstawiłeś weksla do zapłaty, to o tym nie wspominasz. Piszesz tylko, że swoje roszczenie opierasz na niewykupionym wekslu, jeśli z jakiegoś powodu pozwany będzie chciał się bronić nieprzedstawieniem weksla do zapłaty, będzie miał do tego okazję w zarzutach (w praktyce sens takiej obrony jest niewielki).

2. Jak nie mieszka w miejscu zameldowania, to zależy z jakiego powodu list nie zostanie odebrany - jeśli z powodu upłynięcia awizacji, to sąd uzna go za doręczony, jeśli z powodu notki "adresat nie mieszka", będzie trzeba szukać aktualnego adresu. Sąd może weryfikować adres z pozwu z adresem zameldowania pozwanego z bazy pesel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Jacek » 02 lut 2014, 20:52

Dzięki wielkie Lechu za pomoc. Dam znać jak rozwinie się sytuacja, jak zakończy się pomyślnie to masz u mnie skrzynkę zimnego Lecha.

Pozdrawiam
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Jacek » 03 lut 2014, 18:51

Lechu uzyskałem od dłużnika adres rzeczywistego miejsca zamieszkania. Czyli rozumiem, że w pozwie wpisać aktualny adres zamieszkania, który jest inny niż adres zameldowania? I czy oficjalny adres zamieszkania też gdzieś podawać czy nie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ważnych pytań

Post autor: Lech » 03 lut 2014, 18:53

Podaj aktualny adres zamieszkania. Jak tam listu nie odbierze, a sąd będzie chciał "adres zameldowania", to wówczas podasz mu ten nieaktualny adres.

Sorry, taką mamy po prostu procedurę w tym kraju - ma się podawać adres zamieszkania, a sąd sobie "sprawdza" te adresy zamieszkania w nieaktualnej bazie adresów zameldowania :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości