poręczyciel który staje się wystawcą

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sycia1
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2014, 10:02

poręczyciel który staje się wystawcą

Post autor: sycia1 » 13 lut 2014, 10:19

Witam!
Wystawcą weksla in blanco jest spółka cywilna dwóch osób: pani X i pana Y, poręczycielem wekslowym jest mąż pani X (mają rozdzielność majątkową). Po roku od wystawienia weksla (któy jest zabezpieczeniem umowy o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, zawartej między tą s.c. jako pracodawcą a urzędem pracy) poreczyciel wstępuje do tej spółki cywilnej jako trzeci wspólnik. Czy spólka powinna teraz wskazać innego poręczyciela? Poręczyciel nie może chyba być jednocześnie wystawcą weksla? I co z samym wekselem, czy jeśli pojawi się nowy poręczyciel to dopisuje się do obecnego weksla, czy trzeba sporządzić nowy weksel, żeby dotychczasowy poręczyciel podpisał się na nim teraz jako wystawca wraz z pozostałymi wspólnikami?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczyciel który staje się wystawcą

Post autor: Lech » 13 lut 2014, 14:09

1. Poręczyciel może być wystawcą weksla, nie jest to błąd

2. Czy trzeba "dopisać" nowego poręczyciela, to zależy od wierzyciela, czy ma takie żądanie

3. Dopisanie może polegać na złożeniu podpisu na wekslu, ale sugeruję w tej kwestii podpisać nową deklarację i nowy weksel, ponieważ spółka cywilna jako taka weksla nie może wystawić (mogą to zrobić jedynie jej wspólnicy), a tym samym mam poważne obawy, czy późniejsza zmiana składu osobowego spółki w ogóle wpływa w jakikolwiek sposób na zaistnienie odpowiedzialności nowych wspólników na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sycia1
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2014, 10:02

Re: poręczyciel który staje się wystawcą

Post autor: sycia1 » 14 lut 2014, 00:19

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Mam jednak jeszcze pewne wątpliwości. Pisze Pan, że "Poręczyciel może być wystawcą weksla, nie jest to błąd". Rozumiem przejrzystość podobnej sytuacji, gdy załóżmy jakiś Kowalski będący prezesem spólki prawa handlowego, poręcza jako osoba fizyczna (swoim prywatnym majątkiem) weksel wystawiony przez tą spółkę. tylko że w opisanym przeze mnie przykładzie, poręczyciel, który stał się obecnie wspólnikiem spólki cywilnej, a więc wystawcą weksla, de facto poręcza za siebie, prawda? Czy to nie jest jakiś absurd?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczyciel który staje się wystawcą

Post autor: Lech » 14 lut 2014, 09:35

Ja, Lech Malinowski, mogę być i wystawcą (1 podpis) i poręczycielem (2 podpis) tego samego weksla. Czyli ręczyć samemu za siebie. Niby absurd, choć na przykład gdyby mój podpis jako wystawcy okazałby się sfałszowany, to nadal odpowiadałbym jako poręczyciel.

A w Twoim przypadku nie można tego rozpatrywać w formie absurdu - po prostu poręczyciel wszedł w skład spółki będącej też wystawcą, stając się jednocześnie wystawcą, jak i poręczycielem, normalna sytuacja. Za rok ze spółki wystąpi, wystawcą nie będzie, a jako poręczyciel pozostanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości