Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak wyp.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak wyp.

Post autor: LegeArtis » 11 mar 2014, 13:43

Witam serdecznie.

Dysponuję dość starym już, zdawkowo wypełnionym wekslem. Weksel został podpisany 20 lat temu jako zabezpieczenie zawartej wtedy umowy pożyczki. Pożyczka zawarta została na czas nieokreślony pomiędzy znajomymi. Oprócz weksla nie istnieje ani pisemna umowa ani żadna deklaracja wekslowa.

Na wekslu (własnym) widnieje podpis wystawcy, kwota (500. 000.000 starych złotych) oraz w narożniku słowo "akceptuję" wraz z podpisem innej osoby.

Chciałbym odzyskać pieniądze należne mi z weksla i tu pojawia się moje pytania.
1. Jak poprawnie wypełnić ten weksel, a żeby stał się on skuteczny.
2. Czy muszę dowodzić istnienia umowy pożyczki aby móc dochodzić należności?
3. Czy sam weksel wystarczy do odzyskania pieniędzy?
4. Czy taki weksel może być już przedawniony ? Umowa pożyczki była bezterminowa. Na wekslu nie ma żadnej informacji co do terminu jego wykupu.

W odpowiedzi proszę o wskazanie stosownych podstaw prawnych tak, a żeby łatwiej było mi wszystko rozumieć. Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 11 mar 2014, 21:10

LegeArtis pisze:Na wekslu (własnym) widnieje podpis wystawcy, kwota (500. 000.000 starych złotych) oraz w narożniku słowo "akceptuję" wraz z podpisem innej osoby.
Dobrze by było pokazać tu skan tego weksla. Mamy zatem wystawcę (pożyczkobiorcę?) i akceptanta weksla trasowanego - kto jest akceptantem i po co taki weksel podpisał?
Chciałbym odzyskać pieniądze należne mi z weksla i tu pojawia się moje pytania.
1. Jak poprawnie wypełnić ten weksel, a żeby stał się on skuteczny.
Pokaż skan weksla i powiedz w jakim charakterze są podpisane te dwie osoby, to pomyślimy.
2. Czy muszę dowodzić istnienia umowy pożyczki aby móc dochodzić należności?
Zasadniczo nie - na dłużnikach spoczywa ciężar dowodu uzupełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem.
3. Czy sam weksel wystarczy do odzyskania pieniędzy?
Powinien ;)
4. Czy taki weksel może być już przedawniony ? Umowa pożyczki była bezterminowa. Na wekslu nie ma żadnej informacji co do terminu jego wykupu.
Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności, więc musisz tylko zadbać o to, aby wpisać aktualny termin. Co do samej pożyczki, przedawnia się w 10 lat od upłynięcia terminu spłaty, ale skoro terminu spłaty nie ustalaliście, to pożyczka taka jest płatna po 6-tygodniowym wypowiedzeniu. Powinieneś zatem wysłać do pożyczkobiorcy wypowiedzenie pożyczki z terminem 6-tygodni, a po bezskutecznym upłynięciu tego terminu, uzupełnić weksel.
W odpowiedzi proszę o wskazanie stosownych podstaw prawnych tak, a żeby łatwiej było mi wszystko rozumieć. Dziękuję
W razie potrzeby sporządzenia opinii prawnej, zapraszam do kontaktu na priv.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Palestra » 11 mar 2014, 21:55

Pół MILIARDA starych złotych = 50.000 zł obecnych to taka ciekawostka dla młodszych użytkowników forum aby pamiętali iż jeszcze nie tak dawno w Polsce wszyscy byliśmy milionerami ba! miliarderami.....
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 11 mar 2014, 22:13

No nie, ja miliarderem nie byłem ;)

Z denominacją sumy wekslowej oczywiście prawda. Mamy tu jednak ciekawy przypadek - jak rozumiem - weksel bez daty wystawienia. Jeśli uczciwie wypełnimy ten weksel datą wystawienia na przykład 1990r., kwota 500 000 000zł zostanie zdenominowana na 50 000zł. Ale jeśli wpiszemy datę wystawienia 2014, to otrzymamy weksel na pół miliarda nowych złotych. Oczywiście - wystawca będzie rękami i nogami się bronił, że faktyczna data wystawienia weksla była inna (i będzie miał rację) - raz jeszcze pokazuje się tu argument za tym, aby zawsze wpisywać datę wystawienia weksla, nawet jeśli jest to weksel in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 11 mar 2014, 22:24

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Pokaż skan weksla i powiedz w jakim charakterze są podpisane te dwie osoby, to pomyślimy.
Akceptantem jest małżonek osoby. Zapewne podpisał dla zabezpieczenia.

Wpisując kwotę liczbą wystarczy że wpiszę na końcu "zł", czy powinno się tam znaleźć inne oznaczenie "starej" waluty ?

Poniżej skan z zasłoniętymi podpisami. W lewym górnym rogu: "Akceptuję. Imię i Nazwisko" w prawym dolnym podpis wystawcy.
weksel-zamazany.png
weksel-zamazany.png (732.07 KiB) Przejrzano 18030 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 11 mar 2014, 22:27

Stara waluta też była "zł".

Jeśli chcemy wypełnić ten weksel jako weksel trasowany, to powinien mieć on taką treść: (Jan Kowalski to akceptant, daty i miejscowości zmyślam):

Warszawa, 15 grudnia 1990r. Na 500 000 000 zł
Dnia 25 kwietnia 2014r. zapłacisz za ten weksel na zlecenie
Lege Artis
sumę pięćset milionów złotych.
Do pana Jana Kowalskiego.
{podpis wystawcy}

Można również z tego zrobić weksel własny, ale wówczas jest problem z akceptantem - nie można go traktować jak poręczyciela.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 11 mar 2014, 22:32

Można również z tego zrobić weksel własny, ale wówczas jest problem z akceptantem - nie można go traktować jak poręczyciela.
Zatem rozumiem, że w przypadku potraktowania weksla jako własnego po prostu pomijam osobę akceptanta i wypełniam per: "zapłacę" ? Czy takie pominiecie akceptanta podpisanego na wekslu może mieć wpływ na skuteczność weksla ?

Ostatnie pytanie : Jak ocenia Pan szanse dłużnika na skuteczną obronę przed takim wekslem jeżeli umowa pozyczki miała charakter ustny oraz nie spisano deklaracji wekslowej ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 11 mar 2014, 22:37

LegeArtis pisze: Zatem rozumiem, że w przypadku potraktowania weksla jako własnego po prostu pomijam osobę akceptanta i wypełniam per: "zapłacę" ? Czy takie pominiecie akceptanta podpisanego na wekslu może mieć wpływ na skuteczność weksla ?
Na skuteczność weksla nie, ale na ewentualne roszczenie odszkodowawcze od Ciebie -tak, bo skoro z weksla trasowanego (gdzie dłużnikiem jest akceptant, i wystawca ma regres do akceptanta) zrobiłeś weksel własny (gdzie wystawca jest dłużnikiem głównym bez regresu do akceptanta), to zmienia to istotnie sytuację wystawcy i naraża go na szkodę.
Ostatnie pytanie : Jak ocenia Pan szanse dłużnika na skuteczną obronę przed takim wekslem jeżeli umowa pozyczki miała charakter ustny oraz nie spisano deklaracji wekslowej ?
Nie lubię oceniać szans procentowo - po prostu jeśli rzeczywiście taka pożyczka była, to należy ją wyegzekwować, i tyle.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 11 mar 2014, 22:44

Bardzo dziękuję za nakreślenie tematu. Musze nieco poczytać na temat weksla trasowanego aby odpowiednio zrozumieć zasadę jego działania. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Palestra » 12 mar 2014, 07:56

Lech pisze:No nie, ja miliarderem nie byłem ;).


Pan Panie Lechu ma "Miliard w rozumie" :)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 12 mar 2014, 11:44

Dzień dobry.

Poczytałem nieco o wekslach trasowanych i rozumiem to tak: Trasant (osoba podpisana pod wekslem) wystawił weksel w celu zabezpieczenia umowy pożyczki zawartej ze mną. Ponadto na wekslu podpisał się akceptant (trasat), który poprzez tę czynność zobowiązał się do zaspokojenia mnie w przypadku, gdy będę szukał zaspokojenia z weksla. W związku z tym (o ile dobrze rozumiem), Mogę dochodzić zapłaty zarówno od wystawcy trasanta jak i od trasata, a pomiędzy tymi osobami działa regres w przypadku, gdy jedna z nich mnie spłaciła. Czy moja możliwość ograniczona jest jedynie do osoby trasata?

Proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: Zalecacie Państwo ograniczenie się w treści pozwu do niezbędnego minimum, praktycznie samego weksla, a jak ma się do tego prekluzja dowodowa i możliwość przytaczania okoliczności, na które nie powołam się w pozwie, a które były mi znane w momencie jego składania?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 12 mar 2014, 11:50

Możesz dochodzić należności solidarnie od wystawcy i trasata.

Na jakie inne dowody (pomijając sam weksel) chcesz się powołać?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 12 mar 2014, 11:56

Na jakie inne dowody (pomijając sam weksel) chcesz się powołać?
Bardziej chodziło mi o opisywanie całej sytuacji z pożyczką.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 12 mar 2014, 12:05

Musisz się zdecydować, czy chcesz dochodzić roszczenia z umowy pożyczki (na to dowodów nie masz), czy z weksla. Jeśli z weksla, to dajesz weksel, a zadaniem pozwanego jest wykazać, że był to weksel kaucyjny (przedstawić dowód umowy ze stosunku podstawowego) i blankiet został uzupełniony niezgodnie z porozumieniem (przedstawić dowód takiego porozumienia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 12 mar 2014, 12:16

Czy zatem wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty, w którym użyło się sformułowania "wzywam do wykupu weksla, który zabezpieczał umowę pożyczki" może stanowić zagrożenie ? Weksel nie był wtedy uzupełniony.

Pyt 2. Czy data wystawienia 1994 może mieć wpływ na przedawnienie roszczenia, czy jedynie wpisany przeze mnie termin płatności ma tu znaczenie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 12 mar 2014, 12:18

LegeArtis pisze:Czy zatem wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty, w którym użyło się sformułowania "wzywam do wykupu weksla, który zabezpieczał umowę pożyczki" może stanowić zagrożenie ? Weksel nie był wtedy uzupełniony.
Kiedy nie był uzupełniony? Wzywałeś do wykupienia niewypełnionego weksla? Dłużnik mógł bez szkody zignorować takie wezwanie.
Pyt 2. Czy data wystawienia 1994 może mieć wpływ na przedawnienie roszczenia, czy jedynie wpisany przeze mnie termin płatności ma tu znaczenie ?
Tylko data płatności ma wpływ na przedawnienie zobowiązania wekslowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LegeArtis
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2014, 13:30

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: LegeArtis » 12 mar 2014, 12:24

Kiedy nie był uzupełniony? Wzywałeś do wykupienia niewypełnionego weksla? Dłużnik mógł bez szkody zignorować takie wezwanie.
Przyznaje, nie było to najlepsze posunięcie. W każdym razie czy może mieć to jakiekolwiek znaczenie w późniejszym postępowaniu ?

I jeszcze mi się przypomniało: Brak deklaracji wekslowej nie ma wpływu na skuteczność weksla? Jest to jedynie błąd dłużnika wekslowego, że nie zabezpieczył się odpowiednio. Czy dobrze myślę ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco- zabezpieczenie pożyczki ustnej - jak w

Post autor: Lech » 12 mar 2014, 21:02

Generalnie zawsze jakaś deklaracja wekslowa jest - choćby w formie ustnej (tak jak w Twoim przypadku), przy czym im trudniej ją wykazać, tym gorzej dla wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości