Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wierzyciel
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2014, 15:28

Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: wierzyciel » 06 kwie 2014, 15:42

Jak już to jestem, to zadam jeszcze jedno pytanie. Bo jak szedłem do tych panów co pisałem na poprzednim wątku po weksel to sądziłem że to jest dobre rozwiązanie, ale jak poczytałem to forum to zaczynam wątpić.

Bo generalnie jak mam czyjś weksel (nie blancowy) na jakąś sumę, to ta osoba musi mi tyle zapłacić i już. Tak zawsze myślałem, tak mi radził sąsiad prawnik i tak czytałem w necie że jest. A Wy tu piszecie że można się powoływać na jakieś stosunki podstawowe, jakieś umowy pożyczki (albo czemu nie najmu) i że można coś powymyślać. Sąsiad mi nawet powiedział że sąd bada tylko poprawność formalną weksla czyli że nie jest coś na nim skopane, a potem wydaje nakaz. Więc kto ma rację?

Co to znaczy że weksel jest surogatem pieniądza i ma funkcję płatniczą? Zawsze sądziłem że to znaczy że jak jest weksel to ten co go napisał musi zapłacić i już, co by się nie działo. Dzięki temu wekslem można zapłacić np. komuś innemu. A teraz jeśli w sprawie sądowej o weksel można wymyślać jakieś umowy pożyczki, najmu, mycia schodów, to strach jakikolwiek weksel przyjmować albo kupować bo sobie wymyśli taki jeden z drugim że ma dobrego papugę i wykołuje kogoś kto weksel kupuje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Lech » 06 kwie 2014, 19:13

Stosunków podstawowych do wystawienia weksla nie można "wymyślać" - trzeba przedstawić ich dowody. A że jedną z funkcji weksla nie jest funkcja płatnicza, kredytowa, tylko gwarancyjna, to - wyłączając szczegóły wynikające z indosu - zawsze można się na stosunek podstawowy wekslem zabezpieczony powoływać, przy czym ciężar dowodu istnienia takiego stosunku, i tego, że weksel jest jego zabezpieczeniem spoczywa na tym, kto taki zarzut podnosi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Palestra » 06 kwie 2014, 21:28

Lech pisze:A że jedną z funkcji weksla nie jest funkcja płatnicza, kredytowa, tylko gwarancyjna

Coś tu mi nie gra.
Informacja ze strony weksel.pl
CZYM JEST WEKSEL?Posiada kilka właściwości równocześnie:Jest papierem wartościowym - gdyż potwierdza istnienie zobowiązania (nominał) osób, które go podpisały, daje prawnemu posiadaczowi weksla, możliwość wykonania wszelkich praw wekslowych. Zapłata zaś weksla następuje za jego wręczeniem płacącemu (zwrot weksla). Wartość weksla może być różna od nominału, weksel wart jest tyle, ile ktoś chce za niego zapłacić. Nieporozumienie polega na tym, że jeśli chodzi o pokrycie, mylnie porównywany jest z gotówką. Cechą papieru wartościowego jest to, że jego wartość rynkowa może być równa lub różna od nominału.Jest pieniądzem - ponieważ można nim płacić i posiada określony nominał w wybranej przez dłużnika wekslowego walucie. Niektórzy twierdzą, że jest surogatem pieniądza. Nie podzielam tego poglądu. Uważam, że jest jedną z form, pod jaką występuje pieniądz np.: czek, banknot, bilon.Orzeczenie Sądu Najwyższego z 9 styczna 1930 r. Rw. 649/29. "Weksel nie jest surogatem pieniądza, wręczenie tegoż w braku innej umowy może być uważane za równoznaczne z zapłatą".Jest natomiast surogatem gotówki, jest gorszym pieniądzem od gotówki. Emisja weksli jest emisją pieniądza, środka płatniczego na rynek. Wręczenie weksla, jak też innych środków płatniczych, poza gotówką, nie stanowi zapłaty. Musi temu towarzyszyć równoczesne, w jakiejkolwiek formie (umowa ustna, na piśmie, potwierdzone pismo przewodnie - zgoda na przyjęcie zapłaty wekslem), zwolnienie z długu przez wierzyciela (Art. 506 do 508 k.c.). Razem ze zgodą stanowi dopiero zapłatę i równoczesne zaciągnięcie kredytu wekslowego. Radzę dokładnie tę kwestię przestudiować, rodzi ona bowiem najwięcej nieporozumień i to wśród ludzi obeznanych z wekslami.Jest prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju - można nim regulować wszystkie zobowiązania pieniężne, wymaga to tylko zgody obu stron (zwolnienie z długu). Jako środek płatniczy, weksel zmniejsza zapotrzebowanie na gotówkę, jego emisja zmniejsza recesję, ponieważ zwiększa liczbę operacji finansowych w jednostce czasu (zatory płatnicze), nie wywołując inflacji, gdyż zastępuje emisję gotówki.Jest dokumentem kredytowym - to najważniejsza cecha weksla. Weksel głównie służy do pozyskiwania kredytu.Nie jest gotówką - bo nie jest banknotem ani bilonem, a tylko one są gotówką. Dlatego obrót wekslowy jest obrotem bezgotówkowym.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Lech » 06 kwie 2014, 21:37

No ale co tu komu nie gra?:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Palestra » 06 kwie 2014, 21:49

Pisze Pan, że weksel nie pełni funkcji płatniczej a Pan J.B. twierdzi inaczej powołując się na orzeczenie SN

Cechą papieru wartościowego jest to, że jego wartość rynkowa może być równa lub różna od nominału.Jest pieniądzem - ponieważ można nim płacić i posiada określony nominał w wybranej przez dłużnika wekslowego walucie. Niektórzy twierdzą, że jest surogatem pieniądza. Nie podzielam tego poglądu. Uważam, że jest jedną z form, pod jaką występuje pieniądz np.: czek, banknot, bilon.Orzeczenie Sądu Najwyższego z 9 styczna 1930 r. Rw. 649/29. "Weksel nie jest surogatem pieniądza, wręczenie tegoż w braku innej umowy może być uważane za równoznaczne z zapłatą"
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Lech » 06 kwie 2014, 22:02

Zbytnio wybiórczo traktujesz cytaty i wyciągane wnioski ;) Nie twierdziłem, że weksel nie może pełnić funkcji płatniczej. Twierdzę (zresztą jestem tu raczej wtórny, niż odkrywczy), że może pełnić także inne funkcje.

Nawet J.B. nie twierdzi, że funkcja płatnicza jest jedyną funkcją weksla. A i wówczas można myśleć o zarzutach - np. zapłaciłem za towar, a go nie dostałem.
"Weksel nie jest surogatem pieniądza, wręczenie tegoż w braku innej umowy może być uważane za równoznaczne z zapłatą"
Podkreśliłem clou. Przecież jak biorę weksel jako zabezpieczenie pożyczanego samochodu, to nie korzystam z jego płatniczej funkcji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych

Post autor: Palestra » 06 kwie 2014, 22:20

W takim razie Pana zdanie powinno brzmieć nieco inaczej:
Zamiast : A że jedną z funkcji weksla nie jest funkcja płatnicza, kredytowa, tylko gwarancyjna

Winno być : A że jednyną z funkcji weksla nie jest funkcja płatnicza, kredytowa.....

Lub czasopisma ;)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości