odsetki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ona_87
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2014, 14:21

odsetki

Post autor: ona_87 » 04 cze 2014, 14:32

Witam,
Mam następującą zagwozdkę, mianowicie: sp. z o. o. w ramach współpracy z inną spółką, w ramach zabezpieczenia przyszłych roszczeń zawarła porozumienie w sprawie weksla in blanco. Po pewnym czasie powstało zadłużenie i wierzyciel postanowił wypełnić weksle bez protestu. Tu pytanie: czy suma na wekslu powinna zawierać odsetki od należności głównej od dnia wymagalności faktur do dnia wypisania weksla? Myślę, że tak. Jeśli tak, to jak następnie określić żądania pozwu w kwestii dalszych odsetek? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki

Post autor: Lech » 04 cze 2014, 14:36

Jeśli nie umawialiście się inaczej - to tak, suma weksla obejmuje odsetki do dnia jego płatności, a potem w pozwie dochodzi się już sumy wekslowej z odsetkami od tejże.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ona_87
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2014, 14:21

Re: odsetki

Post autor: ona_87 » 04 cze 2014, 14:42

Wielki dzięki.
Czyli na sumę wekslową będzie się składała należność główna + odsetki do dnia wymagalności faktur do dnia wypełnienia weksla, a pozew składam na sumę wekslową + odsetki od sumy wekslowej od dnia wypełniania weksla do dnia zapłaty? Jeśli tak, to jak to się ma do zakazu anatocyzmu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki

Post autor: Lech » 04 cze 2014, 14:56

Tak będzie.

Odnośnie anatocyzmu, to już przynajmniej dwa razy tu na forum ja lub ktoś zwracał na to uwagę.

Moje wnioski są następujące:

1. póki co każdy tak robi, a nie znam sprawy, aby ktoś na tę okoliczność wniósł zarzuty, więc trudno mi się powołać na orzecznictwo
2. Jeśli ktoś chce być "świętszy od papieża" może w pozwie żądać odsetek bez anatocyzmu (proszę zwrócić uwagę, że mówimy tylko o zazwyczaj krótkim okresie pomiędzy datą płatności weksla a datą wytoczenia powództwa)
3. można argumentować (ja to wymyśliłem i siłą rzeczy się z tym zgadzam), że w tym przypadku nie dochodzimy odsetek od odsetek, tylko odsetek od sumy wekslowej. To, co składa się na sumę wekslową jest już niejako wtórne i bez znaczenia dla faktu tego, że naszym żądaniem jest weksel, a nie jakieś odsetki ze stosunku pozawekslowego. Wypełniając weksel tworzymy zupełnie nową wierzytelność, której istnienie i z której wynikające uprawnienia (w tym odsetki) są niezależne od pierwotnego zobowiązania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ona_87
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2014, 14:21

Re: odsetki

Post autor: ona_87 » 04 cze 2014, 15:00

haha :-) świętszy od papieża ;-)
Dzięki. Zrobię według porady. Mam nadzieję, że przejdzie bez problemu.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 80 gości