jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
joker
Posty: 5
Rejestracja: 09 cze 2014, 09:52

jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: joker » 09 cze 2014, 11:04

Dzień dobry, do tej pory blog i forum śledziłem incognito, postanowiłem się zebrać jednak na odwagę i zadać pytanie typu: wszystko co chciałbym wiedzieć o wekslach ale wstydzę się zapytać.

Załóżmy że jestem posiadaczem wekslu in blanco na zlecenie – urzędowy blankiet jaki obowiązywał do 2007 r. opatrzony podpisem i nr dowodu osobistego wystawcy. Brak adnotacji na wekslu (awers, rewers) o sporządzeniu doń umowy/deklaracji wekslowej, weksel nie jest ponumerowany – w sensie nie ma żadnego identyfikatora który mogłoby powiązać weksel z zagubioną deklaracją. Posiadam jednak umowę handlową zawartą z wystawcą dot. linii kredytowej w której jest mowa o tym, że deklaracja wekslowa stanowi do niej załącznik. Niestety owy załącznik gdzieś posiałem bo sprawa działa się kilkanaście lat temu… Mimo wszystko chciałbym zaryzykować wypełnienie weksla no ale elementy takie jak miejsce i data jego wystawienia oraz miejsce płatności, z racji niemożliwości ustalenia tego co było w deklaracji, pewnie będą odbiegać od tego co wynika z deklaracji. Suma wekslowa i klauzule to osobna sprawa, ale tu jestem w miarę spokojny bo używam jednakowego wzoru deklaracji i zasady wpisywania sumy i klauzul są zawsze niezmienne i wpisane na sztywno. Natomiast data, miejsce wystawiania i płatności niestety we wzorze są wykropkowane i każdorazowo wpisywane z danym wystawcą.

Chciałbym się odwołać do Państwa doświadczenia i poprosić o próbę oceny na ile w moim przypadku będzie skuteczne sądowe dochodzenie należności z weksla. W szczególności czy argument wystawcy o wypełnieniu weksla niezgodnie z deklaracją definitywnie pozbawi mnie możliwości dojścia zapłaty z tego weksla? Zakładam, że wystawca wykazał się większą roztropnością niż ja i deklarację posiada.

Czy wypełniając weksel niezgodnie z deklaracją , w wyżej opisanych okolicznikach, mogę się narazić także na zarzut popełnienia jakiegoś czynu zabronionego - np. art. 270 par. 2 KK?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas.
j.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 09 cze 2014, 12:44

Wypełniasz weksel na zasadne roszczenia z zawartej umowy, ewentualny zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z ustaleniami musi być udowodniony przez wystawcę.

Data wystawienia nie wynika z deklaracji, tylko ze stanu faktycznego (kiedy weksel był wystawiony), więc (zapewne) wpisujesz datę zawarcia umowy podstawowej. Miejscem płatności najbezpieczniej wpisać miasto wystawcy.

I tak ewentualne spory będą się pewnie toczyć co najwyżej odnośnie wpisanej sumy wekslowej (jeśli w ogóle).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
joker
Posty: 5
Rejestracja: 09 cze 2014, 09:52

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: joker » 10 cze 2014, 14:47

Lech pisze: Miejscem płatności najbezpieczniej wpisać miasto wystawcy.
Dziękuję, chciałem jeszcze podpytać z jakiego względu w przypadku zgubienia deklaracji najbezpieczniej jest wpisać miasto wystawcy jako miejsce płatności a nie miasto remitenta? Innymi słowy czym skomplikuję sobie sprawę, jeżeli wpiszę w weksel inne miejsce płatności niż wynika z zagubionej deklaracji i inne niż miasto wystawcy?
pozdrawiam,
j.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 10 cze 2014, 14:52

Lepiej jest wpisać miasto wystawcy, ponieważ domyślnie aby dostać zapłatę, posiadacz musi iść do wystawcy. Może być tak, że to wystawca zobowiązuje się gdzieś weksla poszukiwać (pod jakimś adresem w miejscu płatności), fakt ten musi jednak z czegoś wynikać (z takiej woli wyrażonej w porozumieniu wekslowym).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
joker
Posty: 5
Rejestracja: 09 cze 2014, 09:52

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: joker » 10 cze 2014, 15:34

Dziękuję ponownie, czas zadać najważniejsze pytanie: Czy wpisanie w weksel innego miejsca płatności niż w deklaracji może umożliwić wystawcy wymiganie się z obowiązku zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 10 cze 2014, 17:50

Co do zasady nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Jacek » 21 cze 2014, 20:26

Witam.
Mam weksel in blanco ale nie mam do niego ani deklaracji ani umowy pożyczki która zabezpieczal. Oczywiście byle ustne ustalenia między mną a wystawca (pożyczkobiorca). Wiem że taki weksel in blanco po wypełnieniu przeze mnie nadal będzie ważny bez deklaracji czy umowy.

Jednakże na wekslu jest komputerowo dopisane z lewej strony coś w stylu (załącznik do umowy pożyczki nr...).

Czy taki dopisek jest ważny, wiążący czy sąd może żądać dostarczenia owej umowy przy wydawaniu nakazu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 22 cze 2014, 08:03

Z jakiego powodu weksel został wystawiony?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Jacek » 22 cze 2014, 14:13

Weksel był zabezpieczeniem umowy pożyczki. Dziwne ale ani pozyczkodawca ani pożyczkobiorca nie mają umowy dokumenty zaginęły.

Był tam zapis w stylu "zabezpieczeniem należności jest weksel in blanco który to pozyczkodawca może uzupełnić na kwotę pożyczki z odsetkami w przypadku niepłacenia w terminie choćby jednej raty".

Na wekslu widnieje widnieje napis ze stanowi on załącznik nr... do umowy pożyczki nr...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 22 cze 2014, 14:23

Jest jakiś dowód przekazania pieniędzy, przelew itp?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Jacek » 22 cze 2014, 14:35

Lechu mam tą umowę zeskanowana na kompie już po podpisaniu przez obydwie strony ale nie mam oryginału.

Właśnie jedynym zarzutem może być próba zarzucenia ze pożyczkobiorca nie otrzymał pieniędzy. Nie bardzo mam jak udowodnić to gdyż otrzymał kasę bez pokwitowania w gotówce.
Umowa została rozwiązana przez pozyczkodawce właśnie z powodu niesplacania zgodnie z warunkami umowy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Lech » 22 cze 2014, 14:48

Tak też może być, skoro weksel miał być zabezpieczeniem umowy pożyczki, a nie samoistnym zobowiązaniem, to w razie zarzutów można w pewnym zakresie badać zasadność jego uzupełnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: jest weksel ale deklaracja się zgubiła

Post autor: Jacek » 22 cze 2014, 14:59

Dzięki Lechu za pomoc
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 80 gości