Poręczyciel wekslowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
gosia020389
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 17:40

Poręczyciel wekslowy

Post autor: gosia020389 » 06 lip 2014, 18:08

Dzień dobry,
Mam na imię Gosia i jest to mój pierwszy post na blogu, więc proszę o wyrozumiałość. :)
Krótko o mojej sytuacji. W ramach pomocy dla mojego brata, który jakoś chciał się zabezpieczyć pożyczając pewną sumę pieniędzy znajomemu, sporządziłam dla niego weksel. Na wekslu za wystawcę poręczyła za niego jego żona. Termin płatności weksla minął w lutym br.Teraz mam pytania:

1. Czy wzywając wystawcę weksla do zapłaty, muszę również powiadomić/wezwać do zapłaty osobno jego żonę, która jest poręczycielem? Będę ją pozywać w jednym pozwie z pozwanym wystawcą weksla, jako że jest współdłużnikiem solidarnym.

2. Wiem, że po nowelizacji nie ma już przymusu wzywania dłużnika do zapłaty. Czy obowiązuje to też poręczyciela, czy w tym przypadku obligatoryjnie powinniśmy takiego poręczyciela /żonę wystawcy/ powiadomić o braku zapłaty zaległego świadczenia? Wiem, że aval różni się tu od poręczenia w KC, stąd moje wątpliwości. Szczerze powiem, że jeśli nie ma takiego przymusu, to nie będę wysyłać im wezwań do zapłaty, żeby zadziałać z zaskoczenia (wiem, wiem - ryzykuję kosztami postępowania, jeśli dłużnik uzna swój dług i spełni świadczenie - mimo braku wezwania do zapłaty). Chciałabym po wydaniu nakazu zapłaty odrazu zabezpieczyć dług na rachunku bankowym dłużników lub ruchomościach. A tak to mogą, że tak powiem, "sprzątnąć" mi swoje mienie sprzed nosa.

3. I już odchodząc od tematu poręczyciela. Mam pytanie odnośnie okazania weksla. Miejsce zapłaty zostało ustalone jako miejsce zam. mojego brata - czyli remitenta. Czy w tym przypadku, jeśli w dniu zapłaty wystawca się z nim nie skontaktował i nie zjawił się, aby wykupić weksel, to czy w tym przypadku zostało zachowane tzw. okazanie? Mój brat wielokrotnie do niego dzwonił i przyjeżdżał do jego domu porozmawiać, ale nie okazywał mu weksla. Ewentualnie czy w tym przypadku ktoś może mi wskazać jakieś ciekawe orzecznictwo w tym temacie?

Dziękuję wszystkim, którzy zechcą rozwiać moje wątpliwości i wymienić poglądy. Zaglądam tu od dłuższego czasu i bardzo spodobała mi się tematyka "wekslowa". Podziwiam autora bloga za wiedzę. :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 06 lip 2014, 18:15

Gosiu, wszystko doskonale rozumiesz :)

1. Wysyłać wezwania do zapłaty do wystawcy i poręczyciela nie musisz (pomijalne ryzyko kosztów procesu znasz)

2. Skoro wystawca wystawił weksel płatny u remitenta, to w terminie płatności powinien przyjść i zapłacić za weksel. Brak przyjścia nie powoduje uznania weksla za nieprzedstawiony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gosia020389
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 17:40

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: gosia020389 » 06 lip 2014, 18:20

Dziękuję Lech za tak szybką odpowiedź! W takim razie zrobię to po swojemu, zobaczymy co z tego wyniknie. ;-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 06 lip 2014, 19:16

Daj potem znać co z tego wynikło :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 10 lip 2014, 07:21

W 4 dni? Sprawy sądowe trwają trochę dłużej :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: kutyjka » 10 lip 2014, 09:43

Lech pisze:W 4 dni? Sprawy sądowe trwają trochę dłużej :)
Kiedyś dostałem nz 3 dni po wniesieniu pozwu...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości