poręczyciel wekslowy a upadłość dłużnika

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Myszka7
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2010, 21:43

poręczyciel wekslowy a upadłość dłużnika

Post autor: Myszka7 » 28 gru 2010, 21:51

Witam wszystkich Forumowiczów. Mam nadzieję ,ze to forum udziela takze porad w drugą stronę. Potrzebuję porady w następującej sprawie. Czy jeżeli sąd umorzył mi wszystkie długi niezaspokojone w postepowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku ,to wierzyciel - bank( który zgłosił wierzytelność do masy upadłości i częściowo został zaspokojony) może teraz domagać się spłaty zobowiązania od mojego męża , który poręczył mi kredyt inwestycyjny. Z mężem mam rozdzielczość majątkową. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczyciel wekslowy a upadłość dłużnika

Post autor: Lech » 28 gru 2010, 22:31

Poręczyciel nadal odpowiada za zapłatę.

Z takim problemem się w praktyce nie spotkałem, ale czytałem na ten temat i tak wynika z orzeczeń.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Myszka7
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2010, 21:43

Re: poręczyciel wekslowy a upadłość dłużnika

Post autor: Myszka7 » 29 gru 2010, 09:58

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie po co istnieje instytucja upadłości , która ma pozwolić uczciwemu dłużnikowi , który wprawdzie straci wszystko
( dosłownie), rozpocząć życie od nowa. Prawo to jest niedopracowane , bo bank nie może już ze mnie ściągnąć , chociaż częściowo się zaspokoił z hipoteki , to teraz bierze się za męża , a przecież on też nic nie ma po tej upadłości. Więc jak to się ma do nowego życia . To znaczy że ten horror nigdy się nie skończy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczyciel wekslowy a upadłość dłużnika

Post autor: Lech » 29 gru 2010, 10:15

Przecież to Pani upadła, a nie mąż,
mąż poręczył i jest to samoistne zobowiązanie, trochę większe niż w poręczeniu cywilnym.
W prawie wekslowym sytuacje, iż odpowiada poręczyciel, choć nie odpowiada wystawca (bo np. podpis wystawcy jest podrobiony) są normą, czego nie można powiedzieć o poręczeniu cywilnym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości