Weksel jako zabezpieczenie udziału

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Piotr_P
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2012, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

Weksel jako zabezpieczenie udziału

Post autor: Piotr_P » 16 lut 2012, 13:49

Witam!
Mój kolega posiada działalność gospodarczą. Razem postanowiliśmy współpracować. Na początku zatrudnił mnie jako pracownika ale po jakiś czasie nasze drogi zaczęły się rozchodzić i zwolnił mnie kończąc tym samym współpracę. Jako że działalność była "na niego" a pomysł na biznes mój podpisał mi weksel in-blanco na 100 tyś zł co stanowiło jakieś połowę udziałów wartości inwestycji na którą wziął kredyt i spłacił w czasie trwania naszej współpracy. Sprawa trafiła do sądu - wypisałem weksel na 80 tyś. i teraz pytanie:
Czy wobec powyższych danych może on wnieść zarzuty do weksla że tych pieniędzy nie dałem mu i muszę to udowodnić ( na deklaracji jest zapis że wnoszę nakład na kwotę 100 tyś zł)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie udziału

Post autor: Lech » 16 lut 2012, 14:04

Trudno coś tutaj w ciemno wyrokować, zasada jest jednak taka, że jeśli weksel in blanco jedynie zabezpieczał jakąś pozawekslową umowę, to wystawca wobec remitenta może podnosić zarzuty oparte właśnie na niej.

Jeśli zatem dostałeś weksel in blanco, to on sam w sobie nie jest dowodem tego, że wystawca dostał 100 tysięcy. Dowodem mógłby być, gdyby to był weksel zupełny, a dodatkowo zawierał potwierdzającą to klauzulę np. "wartość w gotówce otrzymałem".

Natomiast dowodem otrzymania 100 tysięcy może być odpowiednia wzmianka na umowie wekslowej.

Skoro sprawa jest już w sądzie (wydany nakaz zapłaty), to pewnie niedługo się wyjaśni, czy są jakieś zarzuty :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotr_P
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2012, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weksel jako zabezpieczenie udziału

Post autor: Piotr_P » 16 lut 2012, 14:49

Rzeczywiście nie ma w umowie żadnej wzmianki o otrzymaniu pieniędzy a jedynie o nakładach poczynionych na zakup. Nie było innej poza wekslowej umowy. Pozostaje mi tylko czekać.....
ps. Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdr.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie udziału

Post autor: Lech » 16 lut 2012, 19:34

Daj znać, jak się sprawa potoczy :-)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości