zapłata wekslem płatniczym= zwolnienie z długu?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
apoits
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2013, 15:55

zapłata wekslem płatniczym= zwolnienie z długu?

Post autor: apoits » 15 kwie 2013, 16:05

Witam, mam pytanie następujące i proszę o pomoc:
chce kupić nieruchomość i zapłacić za nią wekslem płatniczym - gdzieś przeczytałem , że samo wręczenie weksla nie stanowi jeszcze zapłaty musi temu towarzyszyć równocześnie w jakiejkolwiek formie zwolnienie z długu przez wierzyciela - czy to prawda? to znaczy płacąc wekslem wywołuje skutek taki, że moje zobowiązanie ulega umorzeniu? bo jeśli tak to jest niekorzystne podatkowo bo umorzenie powoduje powstanie przychodu podlegającemu opodatkowaniu....a weksel i tak kiedyś będę musiał spłacić przecież
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5622
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zapłata wekslem płatniczym= zwolnienie z długu?

Post autor: Lech » 15 kwie 2013, 17:22

Masz rację. Weksel może być traktowany jak zapłata.

kodeks cywilny:
art. 506
§ 1. Jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).

§ 2. W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości