Zastrzeżony termin zwrotu weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
asia
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2013, 11:53

Zastrzeżony termin zwrotu weksla

Post autor: asia » 08 maja 2013, 12:26

Witam serdecznie,

śledzę to forum i całą stronę internetową od jakiegoś czasu i wielokrotnie okazała się być mi przydatna w kwestiach wekslowych :)
Zwłaszcza gdy potrzebne jest praktyczne podejście.
Ale ostatnio mam sprawę, którą nie wiem jak ugryźć.
Weksel in blanco został dany na zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych wynikających z umowy.
Umowa została wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym z uwagi na szereg przypadków jej nienależytego wykonywania przez osobę, która wystawiła weksel. Zgodnie z zapisem umowy, weksel powinien być zwrócony po pół roku od rozwiązania. Pół roku już minęło. Już po rozwiązaniu umowy okazało się, że osoba, która wystawiła weksel narobiła w moim imieniu długów, które przez długi czas były potrącane z mojego wynagrodzenia. Teraz zliczyłam to wszystko i wyszło sporo pieniędzy, które mogłabym od pana ściągnąć. No i tak się zastanawiam co z wekslem... Bo cały czas go mam. Czy mimo upływu terminu na jego zwrot mogę go wypełnić? Czy mi coś grozi za wypełnienie po tym pół roku? Nadmienię, że mam deklarację wekslową, zgodnie z którą mogę weksel wypełnić w przypadku powstania po mojej stronie szkody (tj. mogę wpisać datę wystawienia, termin i miejsce płatności, kwotę).
Prosiłabym tylko o pchniecie mnie we właściwym kierunku, żebym wiedziała gdzie mam szukać rozwiązania :)

z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zastrzeżony termin zwrotu weksla

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 12:45

Zgodnie z zapisem umowy, weksel powinien być zwrócony po pół roku od rozwiązania.
I nie ma zapisu, że zwrot po pół roku odbędzie się tylko w przypadku braku roszczenia? Myślę jednak, że można milcząco założyć, że zwrot weksla obowiązuje w przypadku braku szkody. Jeśli jednak jakieś roszczenie jest, to nie pozostaje nic innego, jak jak najszybciej weksel wypełnić i dochodzić zapłaty.

Wypełnij go terminem płatności "za okazaniem" (jeśli nie spowoduje to przedawnienia weksla), wpisz datę wystawienia taką, w jakiej weksel został Ci wręczony, w razie czego twierdź, że weksel wypełniłaś przed półrocznym okresem :)

(to tylko takie moje gdybanie, bez wglądu w umowę możemy sobie tylko niezobowiązująco podyskutować:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asia
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2013, 11:53

Re: Zastrzeżony termin zwrotu weksla

Post autor: asia » 08 maja 2013, 12:59

Bardzo chętnie niezobowiązująco podyskutuję :)

Jeśli chodzi o postanowienie umowne, to faktycznie pisze tylko: "zwrot niewykorzystanego weksla nastąpi po upływie pół roku od dnia rozwiązania umowy". Nikt ode mnie zwrotu się nie domagał.

W zasadzie nie wykorzystałam go wtedy, bo przez te pół roku nie znałam wysokości szkody, więc też nie mogłabym teraz twierdzić, że wypełniłam go wcześniej....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zastrzeżony termin zwrotu weksla

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 13:17

Generalnie zapis taki rozumiałbym, że strony rozwiązują umowę, czekają pół roku na ewentualne szkody, jak ich nie ma, weksel jest zwracany. Termin wówczas oznacza, że po tym czasie wystawca może marudzić "nie ma szkód, poproszę weksel", a nie może tego robić przed tym terminem.

Natomiast jeśli szkody są, to tak jak pisałem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości