wydanie oryginału weksla przez Sąd

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
dora
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2014, 19:36

wydanie oryginału weksla przez Sąd

Post autor: dora » 06 mar 2014, 19:48

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w pewnej kwestii - czy Sąd w aktach sprawy którego znajduje się oryginał weksla (sprawa prawomocnie zakończona - nakaz się uprawomocnił) wyda mi jako stronie (powodowej) oryginał tego weksla? czy czyni wówczas na nim wzmianki o wydanym na jego podstawie nakazie?

Problem sprowadza się do tego, iż wnosząc pozew z weksla omyłkowo wpisana została zła data początkowa naliczania odsetek - omyłka została zauważona już po wydaniu nakazu i jego uprawomocnieniu. W związku z omyłką nie zostały zasądzone odsetki za okres ok. 5 miesięcy co z uwagi na kwotę wpisaną na wekslu daje sporą sumę. Został więc wniesiony pozew o samą kwotę odsetek za ten okres - pozew również został oparty na wekslu i skierowany do postępowania nakazowego. Niestety nie dysponując oryginałem weksla, został zgłoszony wniosek dowodowy o przeprowadzenie dowodu z akt poprzedniej sprawy (oryginału weksla jak również nakazu) a do pozwu załączona tylko jego kopie. Sąd wezwał do uzupełnienia braków pozwu poprzez złożenie oryginału weksla - w odpowiedzi na wezwanie ponowiono wniosek dowodowy i powyższe okoliczności. Mimo to Sąd zarządził zwrot pozwu. Wobec powyższego czy Sąd słusznie uczynił? Skoro wskazałam źródło gdzie znajduje się weksel, to nawet jeżeli nie widział podstaw do wydania nakazu w nakazowym to mógł to skierować do upominawczego, bądź ewentualnie na rozprawę w trybie zwykłym. Zastanawiam się czy zażalenie w takiej sytuacji coś da.
W ślad za tym zażaleniem - opłata będzie 1/5 opłaty od pozwy, skoro skierowano do nakazowego to 1/5 z 1/4.

Bardzo proszę o pilną pomoc i wypowiedzi osób które spotkały się z podobną kwestią lub mają wyrobione zdanie na ten temat.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wydanie oryginału weksla przez Sąd

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 19:54

Nie uważam końcowego orzeczenia sądu za prawidłowe, a w sprawie zakończonej prawomocnym nakazem zapłaty weksel pozostaje w aktach i nie widzę podstaw do jego wydania powodowi. Proszę żalić i dać znać co dalej.

Zresztą dziwi mnie "zwrot pozwu" - a nie np. oddalenie powództwa, jeśli już sąd uznaje powództwo za nieudowodnione.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
dora
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2014, 19:36

Re: wydanie oryginału weksla przez Sąd

Post autor: dora » 06 mar 2014, 21:19

Wydaje mi się, że oddalenie nie wchodzi w grę (tzn. oczywiście może to zrobić zawsze). Sąd chcąc to uczynić by musiał skierować sprawę na rozprawę i rozstrzygnąć wnioski dowodowe - ich oddalenie byłoby już całkowicie nieuzasadnione, jaka podstawa?
Takie rozstrzygnięcie Sąd może wynika ze specyfiki sędziego do referatu którego sprawa trafiła - słynie z dziwnych rozstrzygnięć.

Zastanawiałam się czy jeżeli Sąd ma możliwość wydania jednak z akt weksla to czyni na nim wzmiankę o wydanie nakazu? Uproszczony nakaz na wekslu to raczej nie to - skoro mam już nakaz w formie "papierowej", w obiegu byłyby dwa tytuły ...

Jedynie wyjście zażalenie - tracę jedynie 1/5 opłaty - bo przecież w związku ze zwrotem Sąd zwraca i tak opłatę wniesioną od pozwu/.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości