Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Galeria weksli wyklętych (5)

Dzisiaj przypadek jak z Barei, niestety.
weksel wyklety 5
Jeden z czytelników złożył w sądzie powództwo o zapłatę z weksla. Po 5 miesiącach bezczynności interweniował u przewodniczącego wydziału. Interwencja przyniosła efekt – pierwsza czynność pojawiła się już po kilku dniach:
zarzadzenie

Dlaczego nie wydano nakazu zapłaty? Patrząc na nazwę pliku z zarządzeniem (ściągnięta z e-portalu sądu), weksel wg sędziego był nieważny:
niewazny weksel

Sens współpracy z takim sądem był mocno wątpliwy, dlatego powód wycofał powództwo i przeprowadził skutecznie postępowanie nakazowe w innym sądzie.

Mój komentarz ;)

Comments

 1. Zastanawiam się jak to jest z tym „przeprowadził skutecznie postępowanie nakazowe w innym sądzie.” Tak po prostu można właściwość miejscową sądu zmienić?

 2. @rint – niewłaściwość sądu jest brana pod uwagę tylko na zarzut pozwanego, zatem nie na etapie wydawania nakazu zapłaty. Ponadto może być tak, że inny sąd też mógł być właściwy (w przypadku weksli sąd właściwy jest zarówno wedle miejsca zamieszkania pozwanego, jak i wedle miejsca płatności weksla).

 3. Dodam tylko jako powód w tej sprawie, że ten sam sędzia z identycznych weksli wydawał mi bez żadnego problemu wcześniej nakazy i nagle po wizycie u przewodniczącego wydziału weksel był nieważny i brak było podstaw do wydania nakazu. Dokładnie tak jak Pan Lech pisze, sytuacja rodem z Barei.

 4. Mam podobną sprawę z weksla własnego,rozprawa za miesiąc.

 5. Ja przedstawioną sprawę wycofałem widząc złośliwość sędziego, inny sąd bardzo szybko mi wydał nakaz zapłaty bez żadnych problemów i tłumaczenia się na rozprawie.

 6. @Mir. – to napisz za miesiąc o co chodziło, a weksel prześlij do Galerii ;)

 7. Kisz-czak says:

  Czy można w takim razie prosić nazwisko sędziego czy to jakąś tajemnicą? Zero tolerancji dla sędziów, którzy postępują w taki sposób a o całej sprawie winien zostać poinformowany prezes sądu.

 8. Kosz-czak: Niestety nie mogę podać nazwiska sędziego, w tym sądzie mam jeszcze jakąś sprawę więc rozumiesz o co chodzi, a ten sędzia ma kolegów…. Decyzje sędziów w sprawach uznania weksla za NIEBUDZĄCY WĄTPLIWOŚCI są niezaskarżalne, właściwie mogą robić co chcą.

 9. Lech:Skan tego weksla Ty masz,bo Ci wysłałem do oceny czy jest poprawny.Sąd napisał,że jest brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i nakazał dopłacić do 5% i wyznaczył rozprawę.Miesiąc wcześniej wydał mi nakaz w innej sprawie bez problemu. M.

 10. @Mir. – daj znać za miesiąc co się tam ciekawego bądź nie wydarzyło…

 11. @Mir. – to ten pisany ręcznie na kartce? Bardzo ładny weksel ;) Jak wyrazisz taką zgodę, to mogę go zamieścić w Galerii.

 12. Możesz zamieścić,tylko dane ukryj.Twoim zdaniem co sędzia chce od tego weksla ? M.

 13. Nie ma żadnego uzasadnionego powodu, aby czegoś mógłby chcieć.

 14. Na plecach weksla jest ten przekreślony mój indos „zamiast testamentu” o czym pisaliśmy.
  Dam znać po rozprawie. M.

 15. @Mir. – podoba mi się określenie „na plecach weksla” ;)

 16. Jak przód to grzbiet to tył plecy. M.

 17. Oj nie, przód to nie grzbiet – grzbiet to tył, czyli te „plecy”.

 18. Dzięki,rzeczywiście pomieszało mi się. M.

 19. Tak z głupia frant podrzucam zagadnienie, które do mnie opłotkami dociera – czy jest dopuszczalne notarialne poddanie się egzekucji (777) z tytułu weksla in blanco? Problem potencjalnie istotny w przypadku awalistów :)

 20. @bartoszcze – a jakie widzisz przeciwwskazania?

 21. Ja niekoniecznie, ale notariusze – z tego co słyszałem, osobiście nie rozmawiałem – uważają ponoć, że przy wekslu in blanco nie istnieje zobowiązanie, więc nie ma się z czego poddać egzekucji.
  Przewinął mi się gdzieś przez uszy wątek, że „weksli dochodzi się zgodnie z prawem wekslowym”, więc się nie kwalifikuje na 777 ;)

 22. Może sądowi też się weksel skserował bez podpisu, tak jak na obrazku? Mi kiedyś oddalili powództwo, bo się nie skserowała nazwa remitenta, a sąd nie sprawdził na oryginale. I dopiero pokazanie naszego ksera, niestety po wyroku, spowodowało weryfikację i co godne uznania, przyznanie się do błędu w uzasadnieniu.

 23. @washko – przecież sąd żadnych kser nie robi. Jak brakuje jakiegoś odpisu, to przecież za 5zł za znaczek (i pewnie za 100zł licząc wykorzystany czas i siłę roboczą) się wzywa do uzupełnienia powoda zamiast za 20gr zrobić ksero :)

 24. We Wrocławiu w czasach, gdy korzystałem z weksli masowo, sądy kserowały oryginał weksla, ksero wpinały w akta, a oryginał leciał do depozytu jako papier wartościowy. Miało to swoje dobre i złe strony jak widać :)
  I oczywiście nie ma to nic wspólnego z brakiem, którego dopuściłaby się strona, bo wtedy faktycznie tylko wezwania :)

 25. Dzisiaj odbyła się rozprawa (miałem Cię poinformować) Pozwana nie stawiła się, sędzia wydał wyrok na moją korzyść tj.całą sumę wekslową, odsetki i koszty procesu.Dzięki Twojemu blogowi poradziłem
  sobie sam bez żadnego pełnomocnika.
  Dzięki M.T.

 26. @Mir. – a udało się ustalić dlaczego nie został wydany nakaz zapłaty?

 27. Nie pytałem sędziego, jak by wydał wyrok niekorzystny to na pewno bym dociekał ale w tej sytuacji co będę pytał, chociaż sam jestem ciekawy.

 28. No tak, czyli powód stracił trochę czasu, sąd stracił trochę czasu, pozajmował sobie terminy wokand możliwe do wykorzystania w lepszy sposób, podatnik trochę dopłacił – tylko dlatego, że pan sędzia ma awersję do nakazów zapłaty z weksla, przykre…

 29. Tak to prawda,jeszcze raz dziękują za Twój blog i porady, może jak będzie sprzeciw to mi pomożesz ale jak pozwana unika Sądu to raczej nie.
  Pozdrawiam i dziękuję M.T.

Speak Your Mind

*