Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Indos zamiast testamentu

Podczas dzisiejszych darmowych porad wekslowych zadzwonił czytelnik z pytaniem na temat sporządzania pozwu z weksla. Przy okazji temat zszedł na „życie weksla po śmierci remitenta” – czy można weksel zapisać partnerce, przy braku spadkobierców ustawowych. Oczywiście – wszystko można, jest to kwestia sporządzenia odpowiedniego testamentu, czasem można jednak zrobić to prościej.

Wystarczy dokonać indosu (imiennego, na partnerkę, lub na okaziciela) i schować weksel do szuflady. Po naszej śmierci uprawniona osoba weźmie weksel i będzie się nim legitymować jak posiadacz, bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego. Jeśli w międzyczasie stwierdzimy, że chcemy dochodzić należności samodzielnie, indos skreślimy (prawo wekslowe dopuszcza skreślanie indosów i uznaje je za nie napisane) i wytaczamy powództwo lub w inny sposób dochodzimy roszczenia.

Comments

  1. Indos zamiast testamentu, to już wiedza tajemna :) Ale jak już ktoś przekona się do weksli w ogóle, to zacznie zauważać różne związane z nimi praktyczne udogodnienia :)

  2. Ludzi można podzielić na dwie grupy – tych, którzy zrozumieli istotę weksla i widzą różnorakie zastosowania dla niego w codziennym życiu, i tych, którzy nie zrozumieli – oni kluczą gdzieś w teoriach o kauzach i nieważności weksla :)

  3. To znaczy, że mogę wystawić weksel własny in blanco na kwotę odpowiadającą mojemu majątkowi i przekazać go indosem dziewczynie, a ta po mojej śmierci uzyska majątek spadkowy bez podatku. dobrze zrozumiałem?

    W artykule jest takie zdanie „Wystarczy dokonać indosu (imiennego, na partnerkę, lub na okaziciela)”. jaka jest różnica między dwoma pierwszymi formami?

  4. @Michał – jak chcesz jednocześnie wystawić weksel i dokonać indosu? W wekslu własnym jest to fizycznie niemożliwe :) Opisany tu przypadek dotyczy indosu dokonanego przez remitenta (a nie wystawcę!)

    Indos imienny legitymuje tylko tego, kto jest w indosie wymieniony, indos na okaziciela legitymuje każdego posiadacza (tego, kto weksel posiada).

  5. Panie Lechu.
    Dziękuje za poradę i dzisiejszą rozmowę tel.Odezwę się w swojej sprawie.Śledzę komentarze.
    Pozdrawiam. M.T.

  6. @Mir. – również pozdrawiam. Interakcje z czytelnikami to jest to, co najbardziej lubię z prowadzenia tego bloga :)

  7. Czyli wystawiam weksel na kogoś i ten ktoś indosem imiennym przenosi go na dziewczynę. teraz to jest poprawna konstrukcja?

    rozumiem, że w tym przypadku „imienny” i „na partnerkę” to jest to samo?

  8. @Michał – tak, można wystawić komuś weksel, a ten ktoś może indosować go dalej. Na przykład indosem imiennym 'na partnerkę’.

  9. mogę wystawić weksel na kwotę odpowiadającą mojemu majątkowi i przekazać go indosem dziewczynie, a ta po mojej śmierci uzyska majątek spadkowy bez podatku. dobrze zrozumiałem?

    Nie. Uzyska tylko roszczenie względem spadkobierców o zapłatę kwoty wpisanej w wekslu…

    czy można weksel zapisać partnerce, przy braku spadkobierców ustawowych.

    Nie istnieje sytuacja braku spadkobierców ustawowych.

  10. Pees. Przy indosie na okaziciela, nabycie praw z weksla nastąpi z chwilą wyjęcia go z szuflady. Jeżeli nastąpi to po śmierci posiadacza, to czy indos zachowuje wtedy ważność? Remitent nie jest już wtedy wszak uprawnionym, tylko jego spadkobiercy…

  11. bartoszcze:

    Nie istnieje sytuacja braku spadkobierców ustawowych.

    Wiem o gminie, nie chciałem za bardzo komplikować opisu.

    nabycie praw z weksla nastąpi z chwilą wyjęcia go z szuflady

    Też o tym myślałem :) Ale to imho zbytnie brnięcie w teorię. Oczywiście prawda – indos polega na podpisaniu go i wręczeniu. Ale: w praktyce wystawca nie wykaże braku wręczenia w tym przypadku. Dla „purystów” prawnych indosu takiego należy dokonać tak: podpisać, wręczyć, poprosić o włożenie do swojej szuflady.

  12. Wykaże czy nie, spór na lata :)

  13. Żadne lata, to tylko bezpodstawne pomówienia będą, zresztą tutaj nawet złej wiary posiadacza trudno by się doszukiwać. W obrocie wekslowym patrzymy przede wszystkim na formalizm.

  14. Witam.
    Czy osoba której przekaże weksel przez indos będzie musiała przedstawić weksel do zapłaty wystawcy(ja już przedstawiłem)
    Jaki będzie miała termin do złożenia pozwu do Sądu,od której daty na wekslu licząc.
    Dziękuje. M.T.

  15. Przedawnienie wynosi 3 lata od terminu płatności weksla. Dobry zwyczaj nakazuje poprosić wystawcę o zapłatę dobrowolnie, przed wytoczeniem powództwa.

  16. Dziękuje za odpowiedzi!

    Nie jest to takie proste, ale jednak w pewnych wypadkach gra może być warta świeczki, nawet zakładając że mam roszczenie do spadkobierców, ale majątek jest w posiadaniu dziewczyny to trudno im będzie go odebrać na drodze prawnej. Czy mam racje?

  17. Nie wiem, bo nic z tego nie rozumiem. Raz piszesz, że wystawisz weksel, potem że masz roszczenie do spadkobierców, ja się już pogubiłem :)

  18. zakładając że mam roszczenie do spadkobierców, ale majątek jest w posiadaniu dziewczyny

    Ale dlaczego majątek miałby być w posiadaniu dziewczyny? Przecież nie będąc spadkobiercą, nie ma do niego żadnego prawa.
    Powiedzmy to na wszelki wypadek jasno: weksel inkorporuje określoną w nim wierzytelność pieniężną i żadnych innych praw majątkowych – więc przenosząc weksel przenosi się tę wierzytelność, a majątek „namacalny” pozostaje tam, gdzie był.

  19. Panie Lechu.
    Czy między dniem podpisania indosu imiennego przez indosanta może nastąpić jedno dniowy odstęp (odwołanie lotu ze względu na złą pogodę) do dnia wręczenia indosatariuszowi weksla z indosem?W treści tego indosu nie została wpisana data.

  20. @bywały96 – nie ma żadnego problemu.

Speak Your Mind

*