Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Jak się bronić zarzutami subiektywnymi – mój artykuł w Gazecie Prawnej

W dzisiejszym wydaniu (niestety dostęp płatny :) zamieszczono mój artykuł pod wiele mówiącym tytułem „Zapłacić temu, kto się zgłosił, a sądzić się ze zbywcą”. Pisałem o zarzutach subiektywnych i możliwości/braku możliwości ich podnoszenia, w zależności od tego, kto dochodzi roszczenia z weksla. Motywy z artykułu zostały niedawno wykorzystane w dwóch wpisach na blogu – o trzech wyjątkach, kiedy można wobec indosatariusza podnosić zarzuty subiektywne przysługujące wystawcy wobec remitenta, oraz w refleksjach pozwanego dłużnika.

Comments

  1. Czy/kiedy można spodziewać się książki? :)

  2. @Marcin – mało Ci? :) Książki są takie… dwudziestowieczne :)

  3. Bywam staroświecki. Swoją drogą komentarze czy poradniki to jedno, ale powieść to by było coś :) Kiedyś w komentarzach przewinął się fajny potencjalny tytuł – „Ubecki weksel” ;)

  4. To Ty nawet powieść chcesz? :) Obejrzyj sobie Kojaka, odcinek zatytułowany „Weksel dla martwego bukmachera” :)))

  5. Hehe oczekiwania zostały podbite przez choćby posty ze scenami filmów z wekslami :) Odcinek postaram się obejrzeć, dodałem sobie na filmwebie.

Speak Your Mind

*