- Remitent.pl – tylko o wekslach - https://www.remitent.pl -

Jak udzielić poręczenia na wekslu?

Poręczenie wekslowe (zwane awalem) umożliwia dochodzenie należności od poręczyciela (zwanego awalistą), w sytuacji, kiedy osoba, za którą poręczono (zwana awalatem) nie spłaciła swojego zobowiązania.

Jak udziela się poręczenia na wekslu?

Sam podpis na przedniej stronie weksla, jeśli nie jest podpisem wystawcy lub trasata, oznacza poręczenie za wystawcę. W przypadku umieszczenia poręczenia na drugiej stronie wekslu, należy wskazać, ze jest to poręczenie („poręczam – Jan Kowalski” – oznacza poręczenie Jana Kowalskiego za wystawcę, w przypadku poręczenia za inną osobę, należy ją wskazać („poręczam za indosanta Marka Nowaka” itp.).

Poręczenie wekslowe może być ograniczone kwotowo („poręczam za wystawcę do kwoty 500zł”), ale nie może być ograniczone czasowo („poręczam do końca 2010 roku”). Poręczenie jest nieodwołalne, co oznacza, że w przyszłości nie ma możliwości ograniczenia swojej poręki. Odpowiadamy do końca odpowiedzialności dłużnika, za którego ręczymy.

Uchwała Sądu Najwyższego III CZP 107/05 z dnia 29 listopada 2005r.
Zastrzeżenie, według którego poręczenie wekslowe jest ograniczone terminem końcowym, jest bezskuteczne; nie powoduje ono nieważności tego poręczenia. (Zobacz uzasadnienie tej uchwały) [1]

Poręczenie wekslowe nie jest tym samym, co poręczenie opisane w kodeksie cywilnym. Najważniejsze różnice są następujące:

– poręczenie wekslowe jest nieodwołalne, podczas gdy poręczenie cywilne można odwołać przed powstaniem zobowiązania. Ma to znaczenie zwłaszcza przy poręczaniu weksli in blanco, kiedy w momencie udzielenia poręczenia fakt wystąpienia zobowiązania nie jest znany,

– poręczeniem wekslowym można poręczyć za dług przyszły w dowolnej wysokości, podczas gdy poręczeniem cywilnym dług przyszły można  poręczyć do z góry wskazanej wysokości

– wierzyciel wekslowy nie musi niezwłocznie powiadamiać poręczyciela o zwłoce dłużnika, podczas gdy istnieje taki obowiązek w poręce cywilnej,

Przykłady poręczeń:

(podpis)

Sam podpis na przedniej stronie weksla oznacza poręczenie za wystawcę

Poręczam za moją żonę – Janinę Kowalską –  (podpis)

Oznacza poręczenie męża za swoją żonę. Poręczenie jest ważne, jeśli żona kiedykolwiek będzie dłużnikiem z tego weksla

Poręczam za wystawcę do kwoty 1000zł (podpis)

Oznacza udzielenie poręczenia do określonej wysokości

Osobę, za którą się poręcza, można wskazać imiennie („poręczam za Andrzeja Nowaka„), poprzez wskazanie pełnionej funkcji („poręczam za prezesa Amiks sp. z o.o.„) lub poprzez opisanie jej funkcji w wekslu („poręczam za trasata„). Warto unikać niejednoznaczności – np. „poręczam za trzeciego indosanta” – z uwagi na możliwość skreśleń indosów, osoba trzeciego indosanta może się zmieniać w czasie. Lepiej napisać „poręczam za indosanta Mikołaja Lipke„, a najlepiej i najprościej: „poręczam za Mikołaja Lipke„.

Słowa kluczowe: weksel z poręczeniem wekslowym

57 Comments (Open | Close)

57 Comments To "Jak udzielić poręczenia na wekslu?"

#1 Comment By Marcin On 20 lipca 2012 @ 11:53

Witam,
jeśli wystawaca weksla in blanco zmarł, a weksel został poręczony, w przypadku dochodzenia należności weksel powinieniem wystawić na poręczyciela?

#2 Comment By Lech On 20 lipca 2012 @ 12:09

@Marcin: trochę pomieszałeś pojęcia. Nie powinieneś weksla „wystawić na poręczyciela”, ponieważ weksel został już wystawiony przez wystawcę.

Możesz dochodzić należności tylko od poręczyciela, albo odnaleźć spadkobierców wystawcy i dochodzić należności również od nich. O dochodzeniu należności po zmarłym dłużniku napisał tutaj na blogu Karol Sienkiewicz – [2]

#3 Comment By Marcin On 20 lipca 2012 @ 12:16

Może źle się wyraziłem…chodziło mi jak mam uzupełnić weksel in blanco, należy wpisać datę zapłaty i czy mogę wpisać datę zapłaty późniejszą niż data śmierci wystawcy?

#4 Comment By Lech On 20 lipca 2012 @ 12:17

Tak, termin płatności może następować po śmierci wystawcy.

#5 Comment By Marcin On 20 lipca 2012 @ 12:22

OK dziękuję, czyli piszę od razu wezwanie do zapłaty weksla skierowane do poręczyciela pozdrawiam Marcin

#6 Comment By Marcin On 20 lipca 2012 @ 22:38

Prosiłbym jeszcze o rozwiązanie wątpliwości w zakresie osoby trasata, kogo mam wpisać: nieżyjącego wystawcyę czy poręczyciela?

#7 Comment By Lech On 21 lipca 2012 @ 01:29

Trasat? Mam przeczucie graniczące z pewnością, że jesteś w posiadaniu weksla własnego, a nie trasowanego, a tym samym nie występuje w nim ktoś taki jak trasat. Wiążącej odpowiedzi mógłbym jednak udzielić po zapoznaniu się z wekslem i umową wekslową :)

#8 Comment By Edyta On 16 listopada 2012 @ 19:30

Witam,
Mama 5lat temu poreczywła weksel in blanco przed podjeciem wspołpracy w firmie . Jako poreczyciele widnieli moja mama i mama mojej bratowej wystawca była bratowa, po rozwiazaniu umowy współpracy z bratowa wyszło zadłuzenie , mama otrzymała jako poreczyciel wezwanie do zapłaty całej kwoty , czy jest to zgodne z prawem bratowa pracuje jej mama również osiaga dochody , dlaczego w takim razie tylko mama otrzymała wezwanie do zapłaty.

#9 Comment By Lech On 16 listopada 2012 @ 20:12

@Edyta, mama jako poręczyciel odpowiada za zapłatę całej kwoty weksla (jeśli sama nie ograniczyła kwotowo swojej odpowiedzialności), a wierzyciel może dowolnie wybrać, od którego dłużnika wekslowego będzie dochodził roszczenia.

#10 Comment By Maciej On 13 stycznia 2013 @ 23:31

Dzień dobry

Poręczyciel odpowiada nawet, gdy ten za kogo poręczył okaże się być niezobowiązany wekslowo (np. jego podpis sfałszowano albo uchylił się od oświadczenia woli ), stąd moje pytanie:

Jeżeli poręczony uniknie odpowiedzialności poprzez wykazanie, że jego podpis podrobiono to wierzyciel zwróci się do poręczyciela, ten musi zapłacić bo jego zobowiązanie jest niezależne od zobowiązania poręczonego, ale będzie mu przysługiwał regres do tego za kogo poręczył – czy w takiej sytuacji poręczony musi zwrócić poręczycielowi kwotę wekslową, którą ten zapłacił wierzycielowi, mimo że wcale nie był zobowiązany wekslowo?

#11 Comment By Lech On 13 stycznia 2013 @ 23:36

@Maciej: nie, w takim przypadku, wystawca, którego podpis podrobiono, nie odpowiada względem poręczyciela.

#12 Comment By Maciej On 14 stycznia 2013 @ 00:13

Zatem poręczyciel zostaje na przysłowiowym lodzie, jeżeli brak innych dłużników od których mógłby dochodzić regresu…

A jakie jest Pana zdanie o możliwości uchylenia się przez poręczyciela od swojego OW poprzez powołanie się na błąd/podstęp co do zobowiązania osoby za którą poręczył? Machnikowski dopuszcza w takiej sytuacji stosowanie przepisów KC, ale SN i Szpunar zdają się mieć odmienne stanowisko. Chodzi tutaj o sytuację uchylenia się od OW wobec wierzyciela, który błąd/podstęp wywołał, bo po indosowaniu kolejny nabywca jest chroniony przez art.17 i biedny poręczyciel już na pewno nic nie może zrobić.

#13 Comment By Lech On 14 stycznia 2013 @ 02:41

@Maciej: osobiście uważam, że pomimo faktu, że podpis poręczyciela jest samodzielny, można powołać się na zarzut, iż poręczyciel weksla właśnie wskutek wiadomego posiadaczowi nadużycia zobowiązał się wekslowo (posiadacz wiedział, że podpis wystawcy jest sfałszowany i świadomie podsunął poręczycielowi weksel do złożenia poręki, a ten nie wiedział, że wystawca nie odpowiada) tylko w stosunkach pomiędzy oszukanym a oszukującym, czyli w granicach art. 17 prawa wekslowego.

W innym przypadku (po indosie) widziałbym otwartą drogę do dochodzenia odpowiedniego odszkodowania od sprawcy – już po zapłacie.

Plus, oczywiście, sprawa karna dla fałszerza.

Wiele przepisów i zasad prawa wekslowego ma na celu ochronę wierzyciela, co jest właśnie przyczyną tego, że weksel jest skutecznym i chętnie stosowanym środkiem do zabezpieczania swoich roszczeń.

#14 Comment By Marcin On 22 października 2013 @ 12:02

„Poręczam za moją żonę – Janinę Kowalską – (podpis)

Oznacza poręczenie męża za swoją żonę. Poręczenie jest ważne, jeśli żona kiedykolwiek będzie dłużnikiem z tego weksla”

Czy po rozwodzie były małżonek nadal ponosi odpowiedzialność jako poręczyciel?

#15 Comment By Lech On 22 października 2013 @ 12:06

@Marcin – tak, ponieważ stosunki określa się na dzień udzielenia poręczenia, ponadto osoba ta jest wymieniona z imienia i nazwiska.

#16 Comment By leszek On 30 listopada 2013 @ 13:16

poreczam i podpis na wekslu ma byc wlsnorecznie napisane i podpisane przez poreczyciela podpis na wekslu wstawcy i poreczyciela msi byc czytelny

#17 Comment By Lech On 30 listopada 2013 @ 13:20

@Leszek – napis „poręczam” nie musi być napisany własnoręcznie przez poręczyciela. Nadto uchwała SN III CZP 146/93 traktująca o „czytelności podpisu” odnosi się do podpisu wystawcy, a nie poręczyciela.

#18 Comment By patryk On 8 grudnia 2013 @ 16:04

Witam,
Poręczyłem weksel, wystawca weksla nie wykupił i musiałem samodzielnie spłacić zobowiązanie wekslowe.
W jaki sposób teraz odzyskać sumę wekslową od wystawcy? Zwykłe powództwo cywilne? mam załączyć oryginał czy kopię weksla? czy mogę dochodzić swoich praw w szybszym postępowaniu nakazowym?

#19 Comment By Lech On 8 grudnia 2013 @ 16:30

Postępowanie nakazowe jest odpowiednie. Do pozwu dołączasz oryginał weksla i pokwitowanie spłaty posiadacza (jeśli nie zostało umieszczone na wekslu).

#20 Comment By Jerzy On 16 marca 2014 @ 21:19

Witam ,
Poręczyłem weksel in blanco jako zabezpieczenie porozumienia pomiędzy sprzedającym maszynę a kupującym (na raty) . Sprzedający zastrzegł w porozumieniu przeniesienie własności maszyny na kupującego po zapłacie pełnej ceny i wszelkich dodatkowych kosztów
Czy wykupując jako poręczyciel weksel in blanco po wypełnieniu go przez sprzedającego mogę żądać uwłaszczenia na tej maszynie przez sprzedającego?

#21 Comment By Lech On 16 marca 2014 @ 21:35

@Jerzy – jako poręczyciel masz prawo przede wszystkim do regresu zapłaconej sumy wekslowej od osoby, za którą poręczałeś. Co do umowy sprzedaży – nie jesteś jej stroną, zatem nie widzę podstaw, abyś Ty mógł żądać czegoś od sprzedającego – może natomiast to zrobić kupujący, jeśli tak wynika z umowy.

#22 Comment By Aga On 2 kwietnia 2014 @ 12:51

Czyli poręczyciel wekslowy odpowiada też, tak jak w cywilnym, „jak dłużnik solidarny”i gdy jest pozew, to pozwać ich solidarnie???

Mam jeszcze takie pytanie (dotyczy to, już bardziej ogólnie, aczkolwiek w powiązaniu z tematem, odpowiedzialności solidarnej) – czy można dochodzić na zasadzie regresu zwrotu od dłużnika głównego odpowiedniej kwoty także wtedy, gdy dług został przez poręczyciela jak na razie tylko w części zapłacony, czy też może regres „uruchamia się” dopiero wtedy gdy cały dług jest zapłacony?

I mam jeszcze pytanie techniczne – jeżeli poręczyciel wekslowy spłacił wierzyciela i teraz chce dochodzić zwrotnie zapłaconej sumy w postępowaniu nakazowym, to jak odzyskać ten weksel, który jest złożony w sądzie, bo np. wcześniej egzekucja wobec tego poręczyciela odbywała się na podstawie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym?:) Może po prostu powołać się na ten weksel, że on był złożony do akt sprawy takich i takich?

#23 Comment By Lech On 2 kwietnia 2014 @ 15:18

@Aga – odpowiedzialność poręczyciela jest solidarna wraz z osobą, za którą ręczy. Poręczyciel może dochodzić tylko tego, co spłacił, a nie tego, czego nie spłacił. Jeśli poręczyciel chce mieć weksel, musi spłacić dobrowolnie, skoro płaci dopiero po wytoczeniu powództwa, to weksla w praktyce nie dostanie – wówczas uwaga w Twoim ostatnim zdaniu jest słuszna – przy wytaczaniu powództwa przez poręczyciela wskazuje on w pozwie gdzie weksel się znajduje i przedstawia dowody spłaty na rzecz wierzyciela za osobę, którą poręczył.

#24 Comment By Marzena On 19 stycznia 2015 @ 18:55

Witam,
mam pytanie. Mój mąż poręczył kredyt w wysokości 60 tys. zł. Był to kredyt zabezpieczony hipoteką. 34 tys. zł zostały już spłacone. Teraz mąż i brat mają podpisywać umowę o zwolnienie z długu. W aneksie do umowy jest napisane, że zabezpieczeniem kredytu jest weksel in blanco poręczony przez męża i jego brata. Do tego są są jeszcze dwa oświadczenia o poddaniu się egzekucji w przypadku nieuregulowania wymagalnego zobowiązania 1 oświadczenie z tytułu poręczenia wekslowego zobowiązań 2 oświadczenie z tytułu zabezpieczenia hipotecznego na zabezpieczenie zobowiązań. W tych oświadczeniach jest napisane, że bankowy tytuł egzekucyjny może być wystawiony na kwotę 90 tys. zł. Nie rozumiemy skąd ta kwota? Przecież 34 tys. zostało już spłacone. Do tego deklaracja wekslowa jest tylko na brata męża, a mąż ma podpisać te dwa oświadczenia. Z umowy zaś wynika, że zabezpieczeniem kredytu jest weksel in blanco poręczony przez obu. Czy tak powinno być, czy mąż po prostu nie otrzymał żadnego dokumentu?

#25 Comment By Lech On 19 stycznia 2015 @ 18:58

@Marzena – nie podejmę się wypowiedzenia bez wglądu w dokumenty, które już zostały, i które mają być podpisane.

#26 Comment By Katarzyna On 29 maja 2015 @ 12:18

Witam. Mój brat podpisał weksel in blanco wg ustnego porozumienia jako poręczyciel lecz nie jest to wpisane na samym wekslu. Po miesiącu dostał wezwanie do podpisania umowy poręczenia wekslowego. Czy taka praktyka jest legalna?

#27 Comment By Lech On 29 maja 2015 @ 13:11

@Katarzyna – proszę o zamieszczenie na forum ( [3]) skanów tego, co brat podpisał, i tego, co się jeszcze od niego chce, bo z tak krótkiego przedstawienia zagadnienia nie bardzo wiem o co chodzi.

#28 Comment By Patryk On 29 maja 2015 @ 13:37

Poręczyłem weksel i mam oryginał weksla. Chciałbym złożyć sprawę do sądu przeciwko wystawcy, jednak znalazłem ciekawostkę o „prowizji komisowej”. O co w tym chodzi? Jaką prowizję mogę doliczyć? 0,166% sumy wekslowej ?

Art. 49 [Roszczenia wykupującego] Kto weksel wykupił, może żądać od swoich poprzedników:
1) całkowitej sumy zapłaconej;
2) odsetek w wysokości sześć od sta, a przy wekslach, wystawionych i płatnych w Polsce, odsetek ustawowych od powyższej sumy, licząc od dnia wykupienia wekslu;
3) własnych kosztów;
4) prowizji komisowej od sumy wekslowej, obliczonej według art. 48 ust. 1 pkt 4).

#29 Comment By Lech On 29 maja 2015 @ 13:51

@Patryk – a masz potwierdzenie zapłaty za weksel posiadaczowi?
Prowizja komisowa wynosi właśnie tyle (1/6% procenta sumy weksla jednorazowo) i w teorii ma kompensować konieczność niespłaconego wierzyciela do posiłkowania się zewnętrznym kredytem, obecnie w praktyce wierzyciele jej nie dochodzą, ale możesz zmienić tę regułę :)

#30 Comment By Patryk On 29 maja 2015 @ 14:52

Tak, mam na wekslu informację od remitenta że otrzymał konkretną kwotę, datę i jego podpis.
Prowizja komisowa nie jest powalająca.

#31 Comment By Lech On 29 maja 2015 @ 16:13

Szkoda nawet wnosić o zasądzenie, bo jeszcze się sąd będzie się zastanawiał co to jest i nie wyda nakazu :)

#32 Comment By Aneta On 28 lipca 2015 @ 19:20

Poręczyciel wekslowy wpisał na wekslu in blanco – obok poręczam i podpisu – datę. Czy wpływa to jakoś na ważność tego weksla? Ewentualnie czy wywołuje jakieś skutki ? :)

#33 Comment By Lech On 28 lipca 2015 @ 19:48

@Aneta – podanie daty przy poręczeniu jest prawidłowe i nie wpływa na ważność weksla.

#34 Comment By Beata On 14 października 2015 @ 10:37

Witam, dostałam dofinansowanie z UP, ale niestety jeden poreczyciel mi odpadł. Jako inna możliwość poreczenia zaproponowano nam weksel z poreczeniem wekslowym tzw. aval, ale mamy to załatwić na własny koszt. Czy taki dokument napiszemy poprzez notariusza? Jak wysoki będzie to koszt mniej więcej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#35 Comment By Lech On 14 października 2015 @ 10:39

@Beata – weksel można wystawić bez opłat, notariusz nie jest konieczny. Zwracam tylko uwagę, że „weksel z poręczeniem wekslowym” wymaga posiadania jakiegoś poręczyciela, którego nie masz.

#36 Comment By Beata On 14 października 2015 @ 10:50

Mam poreczyciela i weksel z poreczeniem tez ma być na ta sama osobę. Czy potrzebujemy jakieś dodatkowe dokumenty do wystawienia weksla? Gdzie możemy wystawić weksel? Przepraszam, że takie pytania zadaje, ale Pani z UP prawie mnie pogryzla przez słuchawkę. ..

#37 Comment By Lech On 14 października 2015 @ 10:55

@Beata – weksel można wystawić w dowolnym miejscu – w końcu jest to tylko odpowiednia treść podpisana. UP ma na pewno odpowiednie wzory; przed podpisaniem polecam skonsultować się z prawnikiem, aby zadbać o swoje interesy (poczytaj tutaj o [4].

#38 Comment By Beata On 14 października 2015 @ 10:57

Dziękuję ślicznie za błyskawiczne odpowiedzi. Pozdrawiam.

#39 Comment By Sylwia On 4 listopada 2015 @ 13:26

a ja mam pytanie, czy weksel in blanco, który zawiera dodatkowo klauzule: Poręczam (y) za wystawcę do kwoty, ale nie bedzie on w końcu wypełniany przez poręczyciela, jest ważny?

#40 Comment By Lech On 4 listopada 2015 @ 13:29

@Syliwa – nie bardzo wiem o jakim wekslu mówisz. A o tym, czy weksel jest ważny, można stwierdzić dopiero wówczas, jak się go (weksel) zobaczy. Jeśli masz skan takiego weksla, to możesz zadać to pytanie na forum wekslowym ( [3])

#41 Comment By Sylwia On 4 listopada 2015 @ 13:40

spróbuje jeszcze zobrazować sytuację, gdyz nie posiadam takiego weksla. Mamy weksel in blanco, który również zawiera już miejsce na podpis dla poręczyciela. Jednak czysto hipotetycznie, nie chemy w końcu, aby poręczyciel wypełniał tego weksla, a jedynie podpisuje się wystawca. Jednakże pozostaje już wskazanie na weksu in blanco, np. na dolePoręczam za wystawcę do kwoty, gdzie nikt się nie podpisuje. Czy mozna uznać taki weksel in blanco za ważny.

#42 Comment By Lech On 4 listopada 2015 @ 13:41

Oczywiście brak podpisu poręczyciela nie stanowi o nieważności weksla.

#43 Comment By Arek M On 26 listopada 2015 @ 10:27

Panie Leszku bardzo obszerny i pomocny blog. Dla mnie są to troszkę trudne do zrozumienia rzeczy. Mam ogromną prośbę. Wydrukowałem z Pana Strony weksel ozdobny ale nie potrafię znaleźć deklaracji wekslowej do niego. Dość nieporadnie poruszam się po takich stronach za co przepraszam. Arek

#44 Comment By Lech On 26 listopada 2015 @ 10:32

@Arek M – deklarację pisze się samemu w zależności od tego, na co chcecie się umówić w takim porozumieniu.

#45 Comment By Arek M On 26 listopada 2015 @ 10:40

Rozumiem. Bardzo dziękuję. Mam nadzieję że nie popełnię żadnego błędu. Pozdrawiam ArekM

#46 Comment By Lech On 26 listopada 2015 @ 10:43

Na [3] mogę dać kilka wskazówek, jeśli założysz tam wątek i opiszesz swoje wątpliwości.

#47 Comment By Dorota On 19 grudnia 2016 @ 19:19

Dzień Dobry, proszę mi powiedzieć co oznacza fakt, jeśli wystawcą weksla jest Jan Kowalski i podpisuje się na przedniej stronie weksla, a na odwrocie weksla również Jan Kowalski podpisuje się z dopiskiem poręcza, Czy to ma jakieś znaczenie ? W istocie jest to ta sama osoba.

#48 Comment By Lech On 20 grudnia 2016 @ 10:39

@Dorota – poręczenie takie nie ma praktycznego znaczenia.

#49 Comment By Dorota On 20 grudnia 2016 @ 19:35

Dziękuję . Pozdrawiam

#50 Comment By Lukasz On 29 grudnia 2016 @ 09:02

Witam, czy można pozwać o nakaz zapłaty z weksla dłużnika i poręczyciela solidarnie w jednym pozwie? Dłużnik był wzywany do wykupu weksla, poręczyciel nie był wzywany. Czy jest ryzyko, że sąd nie wyda nakazu zapłaty, bo mu coś nie podpasuje z tą odpowiedzialnością poręczyciela?

#51 Comment By Lech On 29 grudnia 2016 @ 10:54

@Lukasz – można pozwać solidarnie. Tak się zwykle robi. Oczywiście do skuteczności pozwania wymagane jest, aby poręczenie na wekslu było prawidłowe formalnie.

#52 Comment By Mikołaj On 9 lutego 2018 @ 13:31

W literaturze zaznacza się, że osoby już wymienione w dokumencie („bohaterzy weksla”) mogą poręczać wekslowo między sobą, o ile prowadzi to do zwiększenia ich odpowiedzialności (w przeciwnym razie nie ma to sensu i takie poręczenie jest nieważne?).

Przeczytałem, że „Wystawca weksla trasowanego może poręczyć za akceptanta”.
Jaki ma to sens, skoro wystawca i tak odpowiada za akceptanta?

#53 Comment By Lech On 9 lutego 2018 @ 13:58

@Mikołaj – „w przeciwnym przypadku” poręczenie nic nie wnosi do weksla, ale nie uważam, aby było nieważne (zresztą jaki jest sens rozpatrywania nieważności czegoś, co nie pełni żadnej funkcji:)

„może poręczyć za akceptanta” – i słusznie, bo na przykład odpowiedzialność wystawcy może odpaść z powodu nieprzeprowadzenia protestu wekslowego, a odpowiedzialność akceptanta (i poręczającego za niego wystawcy w roli poręczyciela) – pozostanie. Zatem w tym przypadku poręka wystawcy za akceptanta rzeczywiście wzmacnia wierzyciela.

W razie chęci dalszej dyskusji zapraszam na forum :) ( [3])

#54 Comment By Thomas On 3 listopada 2018 @ 14:10

A jak z poręczeniem w postaci podpisu na samej górze przedniej części weksla, nad jego treścią? Prawo wekslowe mówi o każdym podpisie na awersie, ale dla innych dokumentów podpis obejmuje tylko treści nad nim.

#55 Comment By Lech On 3 listopada 2018 @ 14:48

@Thomas – podpis poręczyciela może znajdować się w dowolnym miejscu awersu weksla.

#56 Comment By Barbara On 13 grudnia 2020 @ 18:12

Dzień dobry,
czy poręczenie weksla może znajdować się na odwrocie weksla?
tzn. na tej samej kartce, ale z drugiej strony?

#57 Comment By Lech On 13 grudnia 2020 @ 20:26

@Barbara – tak, wszystko jest dokładnie opisane w prawie wekslowym w części dotyczącej poręczenia ;)