Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Kwiecień 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 9700 unikalnych użytkowników.
kwiecien stat

Z wyszukiwarki google internauci trafiali tu między innymi poprzez następujące frazy:

jak się zabezpieczyć, aby po spłacie weksla wierzyciel nam go oddał – najprostszym sposobem jest nie spłacać weksla dopóki posiadacz nam go nie odda. Rozumiem, że problem istnieje, jeśli spłacamy nie tyle weksel, co roszczenie które tenże weksel zabezpiecza. Wówczas naszym zabezpieczeniem powinien być przede wszystkim odpowiednio skonstruowany weksel i odpowiednio napisana umowa wekslowa.

kogo pozwać jeśli pozwany nie prowadzi już działalności gospodarczej – nadal można i należy pozywać tę samą osobę, nawet jak już nie prowadzi ona działalności gospodarczej.

czy podpis weksla po lewej stronie dyskwalifikuje ten weksel – nie dyskwalifikuje. Podpis wystawcy musi znajdować się pod całą treścią weksla. Nieważne, czy znajduje się pośrodku, po lewej, czy po prawej stronie. Jednak zwyczajowo podpis taki umieszcza się po prawej stronie. Położenie podpisu może być co najwyżej pewną wskazówką w przypadku ustalania w jakim charakterze podpis został złożony (np. wystawcy czy poręczyciela) – zwłaszcza jeśli podpisów jest więcej niż jeden.

co może zrobić trasat weksla w sytuacji gdy remitent uchyla się od zapłaty – nic nie musi robić, bo jest to dla niego obojętne. Ale podejrzewam, że ktoś chciał zadać inne pytanie :)

Życzę udanej i pogodnej majówki! :)

Speak Your Mind

*