Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Lipiec 2013 – czego internauci szukali o wekslach

Witajcie, moi drodzy. W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 9300 unikalnych użytkowników. Jak widać, mimo półmetka wakacji, znacznego spadku zainteresowania wekslami nie było ;)

statystyki lipiec

Pytaniem z wyszukiwarki google do szybkiego omówienia wybrałem:

co zrobic zeby firma nie wpisała większej kwoty na wekslu – prawda jest brutalna – żadna, nawet najlepsza umowa wekslowa, nie uchroni przed fizyczną możliwością wpisania na wekslu sumy znacznie większej niż wynikającej z porozumienia. A wiadomo, że im większa suma, tym więcej sam rzekomy dłużnik musi zapłacić za możliwość obrony, nie wspominając już o tym, że nawet nieprawomocnym nakazem zapłaty powód może wyrządzić dużo szkody i chaosu w naszym majątku. Jeśli zatem składamy komuś o podejrzanej proweniencji weksel pełniący funkcję zabezpieczającą, to lepiej wpisać na nim maksymalną kwotę. Wówczas ryzykujemy tylko tym, że będzie od nas dochodził (niesłusznie) tej właśnie kwoty, a nie na przykład 100-krotnie więcej.

Na przykład nie dalej jak miesiąc temu jednego z czytelników bloga wybroniliśmy z nakazu zapłaty z weksla na 30 tysięcy złotych, podczas gdy roszczeniem, które zabezpieczał, była pożyczka na… 455zł. Gdyby na zabezpieczenie tej pożyczki wystawca złożył weksel nie zupełnie in blanco, ale wymieniający na przykład 2000zł sumy wekslowej, to nerwów byłoby o wiele mniej.

Pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznego sierpnia ;)

Comments

  1. Nie wierzę że w lipcu nikomu słońce nie przygrzało za mocno i nie było żadnych „oryginałów”? :)

  2. @Marcin, oryginały, powiadasz? Po 3 latach prowadzenia bloga mało co może mnie zdziwić w temacie weksli ;)

Speak Your Mind

*