Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Lipiec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

lipiec 2014

Gorąco, nie chce mi się pisać, więc dziś krótko :)

Co ciekawego w wyszukiwarce google:

– gdy dłużnik nie ma pieniędzy na wykup weksla in blanco – nie musi mieć pieniędzy, ponieważ weksla in blanco się nie wykupuje – jako że nie opiewa on na żadne roszczenie. A jeśli mówimy o stosunku podstawowym, na który dłużnik nie ma pieniędzy, to cóż, albo dłużnik ma problem, albo wierzyciel, to zależy od sumy zobowiązania:)

W każdym miesiącu ludzie szukają w internecie hasła „podpis na wekslu”, „jak nazywa się podpis na wekslu”, tak jakby podpis na wekslu miał jakąś nazwę. Czyżby jakiś wykładowca-terrorysta zadawał takie podchwytliwe pytania? Jednak kiedy zobaczyłem frazę „podpis na wekslu na 4 litery” domyśliłem się, że chodzi o hasło do krzyżówki :) W takim przypadku będzie to AWAL, to znaczy podpis poręczyciela wekslowego.

Speak Your Mind

*