Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

List Otwarty do Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej

Zaczerpnięty ze strony weksel.pl.

Szanowna Pani Premier.

Czas najwyższy przerwać to błędne koło z wekslami. Prawo wekslowe zostało stworzone do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej a nie dla oszustów i złodziei. Wszystkie kłopoty z wekslami biorą się z niezrozumienia prawa wekslowego a nie z jego wad. Trzeba przerwać produkcję złych weksli a wtedy nie trzeba będzie pomagać pokrzywdzonym.

1. Należy zakazać używania w obrocie gospodarczym weksli „gołych”. Weksel musi zawierać, w chwili wręczenia, oprócz podpisu wystawcy jeszcze przynajmniej nazwę wierzyciela (remitenta).

2. Zmienić w regulaminach bankowych definicję weksla kaucyjnego z „gołego” na „właściwy”. Dotyczy to także wszystkich firm leasingowych i prowadzących sprzedaż ratalną.

Trzeba uświadomić notariuszom, że:

1. weksel jest należnością wyrażoną w walucie i jest jako taka podstawą do ustanowienia na jego podstawie hipoteki. (weksel hipoteczny)
2. ustanowienie przewłaszczenia na zabezpieczenie wykupu weksli to samo co ustanowienie przewłaszczenia na podstawie umowy pożyczki.

Trzeba uświadomić Sędzim Sądów Ksiąg Wieczystych, to samo co notariuszom i że mają obowiązek, na wniosek prawnego posiadacza weksla, na grzbiecie weksla, umieścić skrócony odpis orzeczenia o ustanowieniu hipoteki lub przewłaszczenia.

Zdziwienie:

Gdy Kongres US ociągał się z ustanowieniem budżetu, Prezydent zaczął płacić pracownikom budżetówki wekslami. Napisał o tym tylko jeden dziennikarz.
To dlaczego GDDKiA nie płaci wekslami datowanymi (np. rocznymi) z zakazem dyskontu za gotówkę. Podwykonawcy mieli by pewność, że pieniądze trafią też do nich. Zawsze GDDKiA może wykupić weksle przed terminem jeśli uzna to właściwe.
Te małe firmy są wstanie dotować Państwo nawet przez rok, w zamian za pewność zapłaty.
Niepotrzebne były te dziwne ustawy, bo rozwiązanie jest znane od tysiąca lat.

Z poważaniem
Jan Bednarczyk

Comments

 1. Idea listu oczywiście jak najbardziej szczytna i jak najbardziej sensowna, ale … tylko przy założeniu że pierwszym priorytetem Państwa jest rozwiązywanie wymienionych w liście problemów. A czy takie założenie nie jest aby zbyt naiwne i romantyczne? Jak pokazuje praktyka, założenie takie nie jest raczej spójne z rzeczywistością :) No ale ciekawe jaki będzie odzew.

  „Prawo wekslowe zostało stworzone dla ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej” – no właśnie, i dlatego jest „tematem tabu” :)

 2. Łukasz says:

  „I to jest słuszna koncepcja” cytując jednego z bohaterów filmu Barei tylko „czy konie mnie słyszą?”

 3. Michał says:

  Idea słuszna, ale pani wicepremier Ewa ma na imię drugie, na pierwsze zaś Elżbieta. ;)

 4. tytus says:

  Chyba nastąpił błąd w imieniu Pani Wicepremier ELŻBIETY Bieńkowskiej :)

 5. @up – mówicie, macie! ;)

 6. Szkoda że komentujący skupiają się tylko na takich formalnościach :) a żeby coś merytorycznie to już nie łaska :)

 7. @Marek – no, skoro apel był skierowany do osoby „nie mającej zdolności apelacyjnej” (to aluzja do braku zdolności sądowej), to apel należy odrzucić, nie ma się czym zajmować. Teraz trzeba poczekać na uprawomocnienie się zmiany imienia w apelu, czy będzie to uznane za prawidłowe usunięcie braku, czy też trzeba będzie wystosowywać nowy apel. A jeśli nowy apel, to czy przywilej apelowania nie ulegnie już przedawnieniu.

  Jak widać jest jeszcze duuużo rzeczy do zrobienia. Wszystko tylko nie meritum sprawy. Prawie jak w polskich sądach ;)

 8. tytus says:

  @Lech
  zdolność apelacyjna to pewnie i jest, ale legitymacji brak ;)

 9. Ojej, jeszcze chwila i pan Bednarczyk sam siebie zapewni, że ma rację:))

  1. Hej, co na to konwencja o prawie wekslowym?
  2. Jeszcze nie widziałem regulaminu definiującego weksel kaucyjny jako goły.

  ad notariusze
  1. notariusze ustanawiają hipoteki na zabezpieczenie wykupu weksli
  2. aczkolwiek ton pana Bednarczyka zalatuje ciutkę lichwiarstwem

  ad sędziowie wieczystoksięgowi
  kurczę, może czegoś nie wiem i przegapiłem nowelizację kpc lub regulaminu urzędowania sądów powszechnych? albo pan Bednarczyk przegapił istnienie tych aktów prawnych, a dopisał sobie samemu coś do prawa wekslowego…

  A już rant przeciwko GDDKiA dowodzi że pan Bednarczyk jest całkowicie oderwany od rzeczywistości, przecież problem z podwykonawcami nie polega na tym, że im GDDKiA nie płaci, tylko że im generalny wykonawca nie płaci, i weksle nie są tu żadnym rozwiązaniem.

  Przy tak niekompetentnych orędownikach weksli nie ma co liczyć na jakiekolwiek powodzenie.

Speak Your Mind

*