Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Listopad 2012 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 10200 unikalnych czytelników.

Spośród zapytań, po których internauci trafiali na mój blog, tym razem wybrałem do krótkiego omówienia wybrałem następujące frazy:

– pozew z weksla na wystawcę i poręczyciela liczenie odsetek – poręczyciel odpowiada tak samo jak wystawca (zakładając, że właśnie za niego poręczył), dlatego odsetki z takiego weksla oblicza się tak samo, jak gdyby pozew był kierowany tylko wobec wystawcy.

– czy trzeba zgłosić weksel do Urzędu Skarbowego – fakt wystawienia weksla nie podlega zgłoszeniu do US, ani do żadnego innego urzędu, czy instytucji. Należ jednak pamiętać, że obowiązkowi takiemu może podlegać transakcja, którą weksel albo zabezpiecza, albo był środkiem płatności (np. jeśli kupiłeś samochód i zapłaciłeś wekslem, nadal jesteś zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży i złożenia odpowiedniej deklaracji PIT).

– firma nie chce oddać weksla tylko sama zniszczyć komisyjnie jak rozumiem, problem dotyczy weksla in blanco po spłacie roszczenia zasadniczego. Lepiej jednak będzie, jeśli weksel zostanie zwrócony wystawcy, a nie zniszczony (Pozwolić na komisyjne zniszczenie, czy odebrać?)

– dariusz czekan weksel
– dariusz czekan opinie
– […]

Nie mam pojęcia, kto to jest Dariusz Czekan, ale na niektóre frazy z jego nazwiskiem pojawia się mój blog, mimo że nic o nim nie pisałem. Może Ty znasz pana Darka? :)

Dziękuję wszystkim czytającym i komentującym. Zapraszam do odwiedzin w tym ostatnim miesiącu świata :)

Comments

 1. Ale przecież w TV mówią, że Majowie odwołali koniec świata :)
  Chyba popularność obrotu wekslami rośnie, skoro googlują wystawców (jak mniemam).

 2. popularność obrotu wekslami rośnie

  Nie wiem jak to wygląda w szerszej skali, statystycznie, ale mam wiele jednostkowych przykładów, w których blog motywuje do użycia weksli. Co jest szczególnie ciekawe, generalnie każda osoba, która poznała zalety weksla nagle stwierdza „ojej, to jest naprawdę dobre i przydatne, że też wcześniej tego nie znałem”. Z kolei opinie typu „staroświeckie, po co, zlikwidować” słyszę sporadycznie, ale tylko z ust tych, których o rozumienie istoty weksla nie posądzam.

  Dzięki za komentarz :)

 3. Wiedza o wekslach, ich rozumienie, chęć stosowania w praktyce będzie się zwiększała, ale tylko wśród ludzi, że tak powiem samodzielnie myślących, którzy szukają rozwiązań. I oni będą odnosili sukcesy :) Zauważam, że zrozumienie weksli wymaga takiej zwykłej umiejętności logicznego myślenia, że prostota może być skuteczna. I jednocześnie jako że weksel jest w sumie abstrakcyjny, to trzeba też umieć „operować” na abstrakcjach :)

  Natomiast w szerszej skali, to łatwiej o tych co chcą je likwidować, jako staroświeckie. No bo jak czegoś nie rozumiem, to trzeba to przecież zlikwidować :)

  Czyli moim zdaniem popularność obrotu wekslami w pierwszej grupie rośnie, a w drugiej maleje.

  Mimo że to może nie matematyczna sprzeczność, ale jednak wydaje mi się że ta pierwsza grupa ma większe przełożenie na poważniejsze sprawy na rynku :) A tak na to kwestie patrząc, udział weksla w obrocie rośnie :)

  Pozdrawiam
  Marek Zwoliński

 4. Panie @Marku, myślę, że w tej drugiej grupie („spadającej”) nie możemy mówić o tym, że użycie weksli w niej maleje. W niej użycia w ogóle nie ma. Mamy zatem sytuację, że użycie może tylko rosnąć wśród tych starszych i mądrzejszych ;) Również pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Speak Your Mind

*