Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Luty 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 10 000 unikalnych użytkowników.

Warte uwagi frazy, po których internauci trafiali na blog z wyszukiwarki google:

czy na wekslu bez oporów musi być data – „weksel bez oporów”? Czy to jakaś nowa wersja tego, co nieobeznany z tematem wiąże z klauzulą „bez protestu”?

„Zapłacę bez oporów za ten weksel…” :)

czy roszczeń z dwóch weksli można dochodzić solidarnie – w sensie, że masz jeden weksel od osoby X i drugi weksel od osoby Y – wówczas roszczenia nie możesz dochodzić od nich solidarnie, ponieważ każdy z wystawców odpowiada tylko za swój weksel

jak odbywa się niszczenie weksla – moja prywatna teoria na ten temat jest taka: w banku (czy też u innego remitenta) kiedy nagle okazuje się, że weksel in blanco, który należy zwrócić, zaginął, zbiera się konsylium, które radzi co zrobić w tej sytuacji. Wpadają na pomysł, że najlepiej będzie spławić wystawcę, dając mu oświadczenie o „komisyjnym zniszczeniu weksla”. Zaświadczenie się wydaje, nieświadomy wystawca się nie burzy, a remitent ma załatwiony swój problem :)

Bo w sumie jak inaczej można to sobie wyobrazić? Zbiera się trójka ludzi i wspólnie wkładają weksel do niszczarki i sporządzają na tę okoliczność odpowiednie zaświadczenie? Zamiast po prostu oddać weksel wystawcy? Bezsens.

kiedy przedawnia się weksel podpisany przez pełnomocnika – dokładnie w tym samym czasie, co weksel podpisany osobiście.

kiedy poręczyciel weksla może zrezygnować z poręczenia? – PRZED udzieleniem poręczenia

co oznacza nazwa sola w opisie weksla – oznacza, że jest to weksel wystawiony w jednym egzemplarzu. Nieraz uznaje się, że jest to oznaczenie weksla własnego, ale nie uważam tego za prawidłowe („sola” wekslem, czyli wystawionym w jednym egzemplarzu, może być też weksel trasowany)

jak wygląda wezwanie do zwrotu weksla??? jakie elementy musi zawierać – myślę, że najprostsze wezwanie jest najlepsze – „SZANOWNY POSIADACZU WEKSLA, ZAPRASZAM, GOTÓWKA CZEKA.”
A, chodzi o zwrot weksla in blanco po spłacie roszczenia? Z tym jest problem nieraz, faktycznie:)

osoba która podpisała weksel zmarła co robić z wekslem? – weksel zachować na pamiątkę, dług wspaniałomyślnie darować, albo ustalić krąg spadkobierców i dochodzić od nich roszczenia.

Dziękuję za odwiedziny i komentarze, zapraszam w marcu :)

Comments

 1. Dzień dobry.

  „Bez oporów” :) – w sumie to rzeczwiście to samo co „bez protestu”.

  „Komisyjne zniszczenie weksla” no to to jest niezła zmowa i patologia obrotu wekslowego w czystej formie :) Komisyjnie to można by zniszczyć weksel, ale tylko wtedy gdy w tej „komisji” uczestniczy wystawca weksla (dłużnik wekslowy). Wtedy to miało by sens.

  Pozdrawiam
  Marek Zwoliński

 2. @Marek:

  Komisyjnie to można by zniszczyć weksel, ale tylko wtedy gdy w tej „komisji” uczestniczy wystawca weksla (dłużnik wekslowy).

  Racja, racja. Pisałem już kiedyś o tym:
  http://www.remitent.pl/weksel-in-blanco-pozwolic-na-komisyjne-zniszczenie-czy-odebrac/2349

  Czy komisyjne zniszczenie weksla jest bezpieczne dla wystawcy?

  Należy jasno powiedzieć: komisyjne zniszczenie weksla może być bezpieczne dla wystawcy tylko wówczas, jeśli sam wystawca był przy nim obecny i widział unieważnienie wystawionego przez siebie dokumentu. W każdym innym przypadku wystawca nie może czuć się swobodnie.

Speak Your Mind

*