Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Luty 2014 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 11 300 unikalnych użytkowników. Mimo najkrótszego miesiąca, jest to na razie rekord. Uprzejmie dziękuję wszystkim zaglądającym :)

luty2014stat

Spośród fraz z wyszukiwarki google, po których trafiliście na ten blog, wybrałem następujące dwie:

zmarł dłużnik wekslowy, czy weksel jest nieważny? – oczywiście, że jest ważny. Jeszcze by tego brakowało, aby dłużników wekslowych motywować do popełnienia samobójstwa ;) Dług wekslowy, jak każdy inny, przechodzi na spadkobierców, w najgorszym przypadku zostanie przyjęty przez Skarb Państwa do wysokości aktywów spadku.

ile kosztuje u prawnika sprawdzenie, czy weksel jest dobrze wypisany? – jak masz weksel i nie jesteś pewien jego poprawności, daj go na forum, to zostanie sprawdzony bezpłatnie ;) Możesz nawet wymazać dane osobowe ;) A ile kosztuje to normalnie w kancelarii? Jeśli weksel nie jest w jakiś szczególny sposób zawiły, to jest to zwykle jakieś 30 sekund pracy. Przy odrobinie dobrej woli, niezobowiązujące odpowiedzi mogły by być udzielane gratis. Więcej na ten temat jeszcze napiszę, bo zainspirowany pytaniem pokusiłem się o przeprowadzenie małego testu. Wyniki – póki co – są zatrważające. Zapraszam w tym temacie „zaniedługo” :)

Comments

  1. Gratuluje wyniku odwiedzin

    Mam podobny na jednym z blogów, teraz czas na ten :)

    Pozdrawiam i życzę jeszcze więcej odwiedzin

Speak Your Mind

*