Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Maj 2012 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 8800 unikalnych użytkowników. Dziękuję:)

Statystyki oglądalności bloga remitent.pl w maju 2012r.

Najciekawsze pytania z google:
– Czy mogę dochodzić roszczenia z weksla tylko od części wystawców? – możesz, tylko po co się tak ograniczać? Chyba że faktycznie z jakichś powodów nie chcemy dochodzić należności od niektórych z dłużników wekslowych. Należy jednak pamiętać, że jak przyjdzie nam na to ochota w przyszłości, należność będzie już zapewne wobec nich przedawniona.

– Czy weksel traci ważność po 5 latach? – nie, nie ma przepisu, który by określał, że każdy weksel po 5 latach traci ważność (w rozumieniu – od dnia wystawienia bez względu na termin płatności). Nie oznacza to jednak, że każdy upływ 5 lat jest zawsze dla weksla bezpieczny. Jeśli te 5 lat będą mijać od dnia płatności, to – oczywiście – weksel się przedawni.Tak więc zależy to od konkretnej sytuacji i konkretnego weksla.

– Czy wskazanie adresu pod wekslem jest domniemanym adresem dla doręczeń? – jeśli mamy na myśli postępowanie sądowe, to w pozwie powód powinien podać adres zamieszkania pozwanego. Aktualny adres. Jako że adres podany na wekslu może być już nieaktualny, uważam, że nie stanowi on domniemania, że jest to adres, pod który można doręczyć pozew. Zasadniczo powód przed wytoczeniem powództwa powinien zorientować się odnośnie aktualnego adresu zamieszkania pozwanych stron.

– Czy sfałszowany podpis zawsze ustali grafolog? – świat byłby zbyt piękny, gdyby było tak prosto. Niestety nie :) Zawsze jednak istnieje zasada – im więcej próbek, tym lepiej, stąd szczerze polecam (nie tylko z uwagi na grafologa) – wystawianie weksla wypisanego własnoręcznie przez wystawcę.

Zapraszam na blog w czerwcu! :)

Comments

  1. Gratuluję imponującego wyniku :) Ciekawi mnie czy Euro 2012 wpłynie na aktywność internautów w czerwcu :) Pozdrawiam

  2. Zobaczymy ;) Za miesiąc wyniki znów będą opublikowane.

  3. Ale to może być również wpływ pozytywny, nie wszyscy lubią haratanie w gałę :)

Speak Your Mind

*