Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Maj 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W ubiegłym miesiącu blog odwiedziło ponad 9 400 unikalnych użytkowników. Najpopularniejsze frazy, po których trafiliście tutaj z wyszukiwarki google to weksel, weksel in blanco wzór, weksel in blanco, wzór weksla, wzór weksla in blanco, weksel wzór, remitent, druk weksla, weksel druk, protest weksla w takiej właśnie kolejności.

Jak z każdym miesiącem, coraz trudniej wyłuskać spośród bardziej unikalnych fraz takie, nad którymi nikt się na blogu nie pochylił. W końcu Remitent to potężna dawka wiedzy i tekstów o wekslach, a dzięki komentarzom i forum nie tylko Wy możecie się czegoś dowiedzieć, jak również i ja mogę poszerzyć swoje wiadomości na temat tego, jak w praktyce stosujecie lub próbujecie stosować weksle ;) Serdecznie Wam dziękuję za aktywność, dzięki której tematów na forum wekslowym pojawia chyba się więcej niż tematów o wekslach w każdym innym forum prawnym w internecie.

Aby uczynić zadość tradycji, do krótkiego omówienia zapytań z wyszukiwarki google wybrałem zdanie warunki aby czysta kartka stała się wekslem. Zagadnienie to można rozważać na dwóch płaszczyznach.

Po pierwsze – aby z kartki zrobić weksel, należy umieścić na niej wszystkie niezbędne elementy weksla i zaopatrzyć w podpis wystawcy.

Jednakże – po drugie – można również się zastanawiać, czy czysta kartka może być wekslem in blanco, nawet jeśli zawiera wyłącznie podpis wystawcy. Przykład takiego weksla opisałem we wpisie podając przykład podpisanej czystej kartki jako najprostszego weksla in blanco. Osobiście uznaję, że tak podpisana kartka będzie wekslem in blanco, jeśli podpis został złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Zdarzało mi się spotkać opinie, że kartka taka powinna przynajmniej zawierać słowo weksel. Nie uważam tego za słuszne. Oczywiście rodzi to problemy dowodowe, czy podpis na zupełnie czystej kartce faktycznie został złożony z zamiarem podpisania weksla in blanco, są to jednak, jak wspomniałem, wyłącznie problemy dowodowe, nie wpływające w istocie na sedno zagadnienia.

W praktyce problem ten raczej nie występuje – weksle in blanco są wystawiane pod tekstem jednoznacznie wskazującym na weksel, a te weksle, które zostały sporządzone „z czystych kartek” zwykle okazują się fałszerstwami, nieraz na znaczną sumę (link prowadzi do artykułu o wekslu na 15 milionów złotych, który powstał z użycia podpisanej przez poszkodowanego czystej kartki, podpis jednak nie był złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego).

maj 2013

Speak Your Mind

*