Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Marzec 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 10 200 unikalnych użytkowników. Statystycznie średnia długość każdej wizyty przekroczyła 4 minuty.

Za najciekawsze frazy, po których trafiliście na blog z wyszukiwarki google tym razem uznałem:

skradziono mi weksel trasowany – bardzo ciekawe. Ktoś użył weksla trasowanego (rarytas!) i jeszcze mu go skradziono. Podwójny „pech” :) Co robić? Jeśli skradziono weksel, należy go umorzyć

czy windykacja nalicza odsetki – przypomniał mi się dowcip, jak synek pyta taty, czy wąż ma ogon. Zatem – czy windykacja nalicza odsetki? „Wyłącznie, synu, wyłącznie” :)

jakie najmniejsze nominaly można wyciągnąć w Choszcznie z bankomatu – nie mam pojęcia, ale podoba mi się to pytanie :)

czy weksel własny musi być z avalem – oczywiście nie, weksel nie musi posiadać poręczenia

czy jeśli weksel został zniszczony przy mnie, to czy mogę być spokojna – zasadniczo tak, CHOCIAŻ słyszałem historię (nie wiem, czy nie urban legend), w której posiadacz weksla podarł go i wyrzucił na oczach wystawcy, a potem tenże posiadacz wygrzebał weksel ze śmietnika, i w sądzie umorzył go jako zniszczony – umożliwiając sobie dochodzenie roszczenia od wystawcy! Nawet jeśli taka sytuacja nie miała miejsca, to może zajść w teorii i praktyce. W rezultacie należy zauważyć, że jedynie zwrot weksla wystawcy wraz z pokwitowaniem zapłaty jest jedyną i dającą 100% pewności metodą na likwidację zobowiązania wekslowego.

czy powiadomienie o wypełnieniu weksla może być wysłane w formie maila – nie ma ku temu przeszkód, jeśli strony nie zastrzegły innej formy na przesłanie takiej informacji. Oczywiście „informacja o wypełnieniu weksla” nie może zastąpić samego przedstawienia weksla do zapłaty, którego e-mailem już się nie dokona.

Comments

  1. Pytanie z bankomatem w Choszcznie jest podchwytliwe, ale zgaduję, że odpowiedź brzmi: 50 zł :)

    Gdyby ktoś Cię jeszcze wypytywał w tym temacie, to musisz wiedzieć, że w Choszcznie jest 8 bankomatów należących do 5 banków, co jak na kilkunastotysięczne miasto jest całkiem dobrym wynikiem. 3 znajdują się na ul.Chrobrego, 3 na ul. Wolności, 1 na Rynku i 1 w Biedronce, co jest zrozumiałe bo tam cash is king :) Źródło: http://www.karty.pl/bankomaty.php?miejscowosc=choszczno

  2. @Rafał: patrząc po liście banków, mających bankomaty w Choszcznie, obstawiam, że można wypłacić tam mniej niż 50zł – nie tak dawno z BZWBK dało radę „10” wyjąć :)

Speak Your Mind

*