Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Na co zwrócić uwagę przy wystawianiu weksla in blanco, oraz przykład umowy wekslowej – mój artykuł w Gazecie Prawnej

Dzisiaj w Gazecie Prawnej w dodatku „Firma i prawo” (tylko płatny dostęp, w wersji papierowej dostępny tylko dla prenumeratorów) ukazał się mój artykuł dotyczący weksla in blanco oraz umowy wekslowej.

Początkowo miałem pisać o sposobie wystawienia weksla zupełnego, ale z uwagi na fakt, że dostałem dosyć sporo miejsca (26 tysięcy znaków), uznałem że nie sposób ciekawie go zapełnić pisząc o tak prostej czynności :) Zatem o wekslu zupełnym być może będę miał jeszcze okazję pisać, ale już w skromniejszej formie.

Bardzo uważny czytelnik bloga z pewnością odnajdzie w artykule tematy, które zostały już poruszone na blogu lub forum wekslowym. Jednak wiele z nich po raz pierwszy w tak wyraźny sposób zostało poruszonych w prasie „popularnoprawnej”. Pisząc w skrócie – nie jest to poradnik typu „podpisz blankiet weksla i daj remitentowi deklarację, a będziesz bezpieczny” :)

W poruszonych zagadnieniach znalazły się między innymi:

– weksel in blanco nie jest idealnym zabezpieczeniem każdej umowy. Czasem warto pomyśleć, czy nie lepiej jest użyć do tego celu weksla zupełnego

– o bardzo ważnym wyłączeniu możliwości dokonywania indosu weksla in blanco

– o konieczności umieszczania jeszcze w wekslu in blanco remitenta i daty wystawienia weksla

– o umieszczaniu w wekslu informacji o jego kaucyjnym charakterze

– co zrobić z wekslem – czyli o tym, aby nie wierzyć w komisyjne niszczenie weksli

– jak się zachować, gdy posiadacz weksla żąda od nas zapłaty, a my nie uznajemy zasadności wypełnienia weksla in blanco

Ponadto opisałem cechy, jakie powinna przejawiać umowa wekslowa, wyjaśniłem dlaczego jest ona lepsza od jednostronnej deklaracji. W tekście znajdziecie też jej przykład.

Zapraszam do lektury :)

Comments

  1. Gratulacje Lechu, bardzo dobry materiał! Jak tylko zobaczyłem tytuł artykułu w GP coś mi mówiło, że w środku zobaczę znajomą twarz autora :)

  2. Dzięki, @Rafał, cieszę się, że się podobało :)

Speak Your Mind

*