Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Nawet pani prokurator podpisała weksel „goły”

W „internecie” kolejna „sensacja” – kilkadziesiąt osób dostało wezwanie do wykupu weksli. Wśród nich nawet pani prokurator Lidia Starosz z Kielc:

Mój weksel wystawiony został w 2002 roku – mówi pani Lidia. Twierdzi jednak, że informacje na nim zawarte, musiały być uzupełnione wcześniej. – Na wekslu znajduje się mój stary adres zamieszkania. W 2000 roku się stamtąd wyprowadziłam. Przypuszczam więc, że moje dane i podpis wpisano na weksel w latach 90. – twierdzi pani Lidia. Sugeruje, że być może ktoś dokumenty po prostu wykradł z banku, a teraz chce na nich zarobić. – Bezsilność mnie przeraża. Bandyta ciągnie mnie do sądu po to, by okraść w majestacie prawa – mówi. – Tak nie może być, żeby jacyś bandyci wykorzystywali bezradnych ludzi -dodaje.

Przyznam, że wypowiedź mnie zmroziła. W linkowanym artykule wspomina się także, że nawet pani prokurator, bądź co bądź osoba, która powinna znać się na prawie i przewidywać różne konsekwencje rozwoju wypadków, zwłaszcza tych kryminalnych, podpisuje „weksel goły”, który po dostaniu się w niepowołane ręce może być wypełniony dowolnie.

Mi ręce opadają. Od lat walczę z butą remitentów, żądających takich weksli, ale jeśli nawet osoby świadome nie widzą nic złego w wystawianiu takich weksli, to sytuacja nigdy się nie zmieni na taką, aby wymagania banków w tym zakresie były zgodne z dobrymi zasadami handlowymi.

prokuratorZdjęcie: echodnia.pl fot. Dawid Łukasik

Comments

 1. Palestra says:

  Uczyc się, uczyc i jeszcze raz uczyc jak mawiał Władimir Iljicz

 2. MARCIN WOŹNIAK says:

  Tak? Nie podpiszesz gołego weksla, to prawie każda firma leasingowa odmówi usługi…. hehe…

 3. MARCIN WOŹNIAK says:

  POSIADACZ WEKSLA NIE MUSI UDOWODNIĆ SKĄD MA WEKSEL – PRZECIEŻ TO JEST JAKAŚ BZDURA??!!
  JEŻELI OBYWATEL NIE WYKAŻE PRZED URZĘDEM SKARBOWYM SKĄD MA NP. 100.000 ZŁ TO CZEKA GO CIĘŻKI LOS, A TAKI POTENCJALNY „OSZUST” CIESZY SIĘ…

  DLACZEGO TO NIE DZIAŁA W TAKIEJ SYTUACJI ?????????????????

  Dział XIII Roszczenie z tytułu niesłusznego zbogacenia
  Art. 76
  Wystawca i akceptant, których zobowiązanie wekslowe wygasło wskutek przedawnienia lub zaniedbania czynności zachowawczych, są zobowiązani wobec posiadacza weksla, o ile z jego szkodą niesłusznie się zbogacili.
  Roszczenie z tytułu niesłusznego zbogacenia ulega przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia wygaśnięcia zobowiązania wekslowego.

 4. Witam,
  a co Pan sądzi na temat, stosowanej bardzo powszechnie przez Urzędy Pracy formy zabezpieczenia udzielonego wsparcia finansowego (dotacji) poprzez weksel goły z poręczeniem wekslowym.
  Powiem szczerze nie spodziewałem się weksla gołego w PUP w Lublinie, bo uważam to za nie odpowiednią formę zabezpieczenie w instytucji państwowej, ale jednak jest stosowana i to nagminnie. Co Pan sądzi na ten temat ? I czy posiadanie samej deklaracji wekslowej chroni wystawcę weksla gołego (i jego poręczycieli) przed konsekwencjami trafienia weksla do niepożądanych rąk? I czy można jakoś się przed tym zabezpieczyć ?

 5. @RafTax – co myślę, to myślę, że każdy wie :) Przydałoby się „przeciągnąć” tak PUP podobnie jak PARP – http://www.remitent.pl/rpo-po-raz-drugi-zajmuje-sie-nieprawidlowym-wekslem-in-blanco-parp/2560

 6. @MARCIN WOŹNIAK:

  Są firmy leasingowe, które (słusznie) odeszły od standardowego zabezpieczania leasingów wekslami wychodząc z założenia, że i tak mają zabezpieczenie w postaci własności leasingowanego przedmiotu. Sam byłem nawet zdziwiony, bo to takie firmy, które powszechnie nie uznawane były za najbardziej rzetelne na świecie, ale ostatnio załatwiam leasing i w odróżnieniu do pewnej historii, którą kiedyś opisywałem na tym blogu, nie chcieli ode mnie weksla in blanco, w zasadzie to żadnego zabezpieczenia nie chcieli.

  A prawo jest bardzo słuszne w tym zakresie. Wartością jaką chroni jest dobra wiara nabywcy dokumentu i jego rola obiegowa.

  @RafTax: Jak zaczynałem działalność to też dostałem dotację zabezpieczoną wekslem, ale mój PUP używał weksla in blanco dosyć rzetelnego.

 7. Podepnę się do wątku w kwestii oszustw wekslowych. Z jakimi najstarszymi wekslami mieliście do czynienia w kwestii oszustw (wypełnienie weksla niezgodnie z wolą wystawcy)? Czy słyszeliście o sytuacjach, aby ktoś posłużył się wekslem w sposób skurwysyński, który był podpisany, np. przed 30 laty?

 8. dominik says:

  Panie Lechu pani Lidia nie jest żadnym prokuratorem co pan za głupoty wypisuje?

 9. @dominik – masz rację, panią prokurator jest inna pani. Pisząc ten wpis miałem mniejszą wiedzę o tej sprawie i tak to zrozumiałem czytając „Echo Dnia”.

 10. mariusz says:

  Jeżeli to możliwe to poprosił bym o numer do pana bo chciałbym uzyskać kilka informacji o wekslach,bo ta banda hien z Kielc przy użyciu weksla chce oskubać członka mojej rodziny

Speak Your Mind

*