Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Październik 2012 – czego internauci szukali o wekslach

Stało się. W zeszłym miesiącu liczba unikalnych czytelników bloga przekroczyła 10 000. Miło mi, że jesteście :)

Intrygujące pytania z wyszukiwarki google:

zgubiłem weksel nie mogę go oddać dłużnikowi – typowy problem „nie występujący w normalnym obrocie wekslowym”. W normalnym obrocie, czyli przy używaniu weksli zupełnych, brak weksla oznacza brak zapłaty za weksel i (były) posiadacz we własnym interesie jak najszybciej kieruje wniosek do sądu o umorzenie weksla, gdzie po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania w sądzie, nabywa z powrotem podstawę i prawo do żądania zapłaty od dłużników. W „nietypowym stanie”, czyli w przypadku weksli in blanco, dłużnik spłaca dług, a weksla nie dostaje. Co wówczas? Uczciwy wierzyciel na swój koszt umarza weksel w sądzie. Nieuczciwy ma to w … I, co najlepsze, nie można go do tego zmusić. A potem ktoś taki weksel znajduje … itd. :)

czy po 7 latach roszczenie z weksla in blanko jest ważne
oraz
czy można wykorzystać weksel in blanco po 20 latach
weksel in blanco, który nie ma określonej daty płatności i nie jest płatny za okazaniem, nie ma „daty ważności”, co oznacza, że zgodnie z zawartym porozumieniem może służyć do dochodzenia roszczeń powstałych i po 7 latach, i po 20 latach. Co prawda jeśli samo roszczenie podstawowe, które weksel in blanco zabezpieczał, zdążyło się już przedawnić, wówczas wypełnienie weksla in blanco może narazić posiadacza na skuteczny zarzut wystawcy wypełnienia weksla na przedawnione roszczenie, jednakże można sobie wyobrazić sytuację pożyczki, której zwrot jest ustalany za 50 lat, zabezpieczonej wekslem in blanco, który cały czas nie będzie tracił na ważności i możliwości skutecznego użycia.

hestia gubi weksle – zdarza się nawet najlepszym. Przejrzałem ogłoszenia Monitora Sądowego, i faktycznie ubezpieczycielowi Hestia zdarza się czasem zgubić weksel, ale też wówczas wnioskuje on(a) o umorzenie takiego weksla, dobre i to :)

bŁażej sarzalski opinie ludzi
moja opinia jest całkowicie pozytywna ;)

Comments

  1. Wielkie Graty! :)

  2. @Rafał: A, dziękuję:)

  3. Jak będę duża, też będę miała taką oglądalność ! ;) gratulacje

Speak Your Mind

*