Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Potrzebuję porady w sprawie wekslowej – czy mogę ją otrzymać bezpłatnie?

Tak, jeśli zadasz pytanie na forum wekslowym. Pamiętaj, aby dokładnie opisać swoją sprawę, jak również zamieścić skany istotnych w sprawie dokumentów – na przykład weksla, jak i innych umów. Skany możesz zanonimizować, czyli zamazać na zdjęciach dane osobowe stron. Przed zadaniem pytania na forum zastanów się, czy upublicznienie twojej sprawy, potencjalnie również wobec drugiej strony umowy, nie będzie miało możliwych negatywnych konsekwencji związanych z możliwością dochodzenia roszczenia przez ciebie, lub obrony przed wysuwanym wobec ciebie żądaniem.

Jeśli nie chcesz publicznie dyskutować na temat swojej sprawy, zapraszam do indywidualnej konsultacji. Są one płatne, a jej cenę mogę podać po przesłaniu zapytania na maila blog (@) remitent.pl.

Comments

 1. Marysia says:

  Czy skuteczne jest odwołanie od zarzutów sądowego nakazu zapłaty z weksla, w sytacji gdy nie ma się na tyle pieniędzy aby wnieść opłatę sądową – 3,75. W tym przypadku byłoby to około 40 tyś zł. Co w takiej sytuacji?

 2. @Marysia – Wraz z zarzutami należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i poczekać na decyzję sądu.

 3. Maciek says:

  Witam Pana, Czy należy wezwać do zapłaty weksla i czy termin może wynosić 14 dni? albo 7 dni?

 4. @Maciek – zapraszam na forum (http://forum.remitent.pl) – proszę tam zadać pytanie i umieścić skan weksla (bo od jego treści zależy jak i kiedy dłużnik ma zapłacić).

 5. Grzegorz says:

  Dzień dobry. Na pustym, nie wypelnionym wekslu in-blanco na zlecenie widnieje czytelny ręczny podpis wystawcy (imie i nazwisko) wraz z nr dowodu w celu ustalenia tozsamosci. Czy w przypadku wymiany dowodu co wiaze sie z nowym numerem id weksel staje się nieważny i nalezy go odnowic? Pozdrawiam, Grzegorz D.

 6. @Grzegorz – numer dowodu nie ma znaczenia, a już na pewno nie pełni on funkcji ustalającej tożsamość.

 7. Bogusia says:

  Witam czy sa moze tutaj osoby pokrzywdzone przez firme FHU ANEX I FHU SHADOW, szukamy pomocy i osob ktore mialy do czynienia z tymi firmami i panami z tych firm.

 8. Witam
  mam taki problem; kilka lat temu byłem poręczycielem wekslowym (weksel inblanko) pewnej umowy , powstał dług z winy mego kolegi i ja dostałem powiadomienie o wykupieniu weksla bo inaczej sprawa wyląduje w sadzie , Weksel wykupiłem , mam wszystkie dokumenty tj , umowa wykupienia weksla , dowód przelewu pieniążków , oświadczenie firmy mówiące o tym ze byłem poręczycielem zewnętrznym oraz aneks do weksli z którego wynika ze poręczycielami umowy był też jego brat oraz mama , kolega mieszka za granicą i nie myśli mi wrócić tych pieniążków ( mam jego nr kom. adres miejsca pracy i jego pesel ) a jego brat i mama mieszka w Polsce , czy ja mogę podać do sadu i założyć sprawę o zwrot pieniążków jego brata i mamę jako drugich poręczycieli tej jego umowy czy może im wszystkim wytoczyć sprawę bo to jest cała rodzina która odpowiada za dług swego brata, lub syna.

 9. mam również weksel z mym podpisem i adnotacja ze weksel został wykupiony.

 10. @Bogdan – zamieść swoje pytanie wraz ze skanami dokumentów na forum wekslowym (http://forum.remitent.pl)

 11. Dziękuje za pomoc , a skanów nie zamieszczę dokumenty są do wglądu prawnika i sadu a nie forum ,pozdrawiam ( ochrona danych moich i dłużnika wraz z jego rodziną)

 12. nic mi Pan nie pomógł nie odpowiedział pan na me pytanie

 13. @Bogdan – zachęcam do przeczytania ostatniego akapitu wpisu, pod którym Pan komentuje.

 14. witam!
  chciałam zapytać o następujące postanowienie deklaracji wekslowej:
  „Dłużnik zrzeka się podnoszenia jakichkolwiek zarzutów z powodu wypełnienia weksla”
  – czy takie postanowienie jest ważne? jak należałoby je interpretować?

 15. @Paulina, zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym umieściłaś ten komentarz.

 16. Witam
  Mam pytanie odnoście weksli in blanco + deklaracja wekslowa, na umowie kredytu pisze że mogę je odebrać po 7 dniach od spłaty zobowiązania a pani w banku powiedziała że może co najwyżej na życzenie wysłać protokół ze zniszczenia i dwie kopie bo na deklaracji pisze że oryginały weksli zostają w banku i taka też jest ich wewnętrzna polityka. I pytanie jak walczyć o ich zwrot, czy da ich zmusić do oddania oryginałów?

 17. Witam, mam następujące wątpliwości. Weksel jest wystawiony w Polsce przez obywatela Polski i na rzecz obywatela Polski ale jako miejsce płatności wpisano Londyn. Rozumiem że mogę pozwać wg miejsca zamieszkania dłużnika na podstawie właściwości ogólnej ? A co z przedstawieniem weksla do zapłaty? Czy jest tu jakieś ryzyko w pozwaniu z tego weksla?

 18. @Sara – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz:)

 19. Witam. Czy można jeszcze Panu zadawać pytania na forum?

 20. @Natalia – na forum można zawsze – http://www.forum.remitent.pl

 21. Proszę o poradę. Dostalam od żabki nakaz zapłaty na ponad 11 tys. list wyslany bez potwierdzenia odbioru i bez nadania listu poleconego. Czy maja prawo użyć weksla i ściągać dług „rzekomy” bez poinformowania mnie. Wysłałam im od kancelarii prawnych listy aby na podstawie faktur i innych dokumentów wyjasnili i przedstawili na jakiej podstawie dochodzą ode mnie tego zadłużenia. Napisali, że powinnam wiedzieć i jeśli nie zapłacę w ciągu dwóch tygodni (gdzie juz minęło od listu wrzuconego do skrzynki prawie 3 miesiące) kwoty pofanej uzyja weksla i będą dług ściągać ode mnie i osób, które weksel podpisały.
  Proszę o informację.
  Dziękuję za odpowiedź.
  (Lech – temat kontynuowany na http://forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=1539)

 22. Prosz o kontakt wszystkie osoby które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy FHU ANEX Piotr Szczurek lub FHU SHADOW Jarosław Gebora . My też otrzymaliśmy w grupie siła by z nimi walczyć. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 23. Szukam osób które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy FHU ANEX PIOTR SZCZUREK LUB FHU SHADOW JAROSŁAW GEBORA my też otrzymaliśmy w grupie siła zlozmy wspólny pozew przeciw tym ludziom by wszystkie prokuratury gdzie toczą się sprawy dowiedziały się o sobie. Walczmy razem. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 24. Mam pytanie dostałam list z długiem ajenta któremu podpisałam poręczenie weksla wraz z odsetkami w przypadku nie zapłacenia weksla .Mam pytanie jesli sprawa trafi do sądu to każdy bd miał taka samą kwote do zapłacenia czy kwota podzieli się na 3 czy kazdy z nas bd musiał zapłacić pewną kwote.Czy musze go spłacić w całości odrazu czy może zostać to rozłożone na raty tak by odsetki nie rosły czy wgl wtedy mato znaczenie jak płace w ratach czy dług sie pomniejsza czy wpłacanie małych kwot jest bez sensu bo nikt nie bierze ich pod uwage.Czy jest jakaś kolejność sciągania długów,że najpierw ajent a potem poreczyciele.Czy jak jedna osoba zapłaci dług lub spłaci dług z weksla czy reszta musi płacić .jak się doweidzieć ,że ajent nie zapłacił czy zapłacił.

 25. @Marta – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz, tam znajdziesz informację, w jaki sposób możesz otrzymać odpowiedź w swojej sprawie :)

 26. Witam,mam problem, jestem francyzobiorca w ŹABCE znajomi-małźeństo podpisało welsel terez chcą się wycofać i założyć własną ŹABKĘ, moje pytanie co z welslem, czy mają prawo zgłosić wycofanie z weksla.
  ,

 27. @Teresa – nie wiem, nie znam sprawy. Jeśli potrzebujesz porady w swojej sprawie, przeczytaj post, pod którym zamieściłaś komentarz :)

 28. Czy bez mojej zgody mogą wycofać się z weksla. Czy ja muszę to zrobić i złoży wypowiedzenie w ŹABCE o rezygnacji ze współpracy.

 29. Pani @Tereso, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

Speak Your Mind

*