Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Pracownice „Żabki” skazane za namawianie do fałszowania podpisów na wekslach

Wczoraj Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał (jedynie na karę grzywny oraz więzienia w zawieszeniu) dwie pracownice sieci „Żabka”, które nakłaniały ajentów do sfałszowania podpisów swoich współmałżonków na wystawianych przez siebie wekslach.

Ajent, chcący otworzyć sklep „Żabki”, miał na zabezpieczenie podpisać weksel in blanco wraz ze współmałżonkiem. Jeśli współmałżonek nie chciał podpisać weksla, skazane panie namawiały wystawcę do podpisania się za niego. Mówiły, iż weksel nie ujrzy światła dziennego oraz że mąż się nie dowie. Współmałżonek się dowiedział, ponieważ weksle w końcu trafiły do egzekucji sądowej.

Jak wynika z informacji prasowych, w tej konkretnej sprawie weksle były wystawiane bez podania kwoty, natomiast na deklaracji wekslowej określano górną granicę odpowiedzialności na 5000zł. Mimo to weksle zostały później wystawione na kwotę 130 tysięcy złotych! Na różnych forach internetowych można poczytać o tym, jak „Żabka” wypełnia weksle na niesłuszne (według wystawców) kwoty, doprowadzając ich do bankructwa.

Warto pamiętać

Weksla nie wystawia się po to, aby „nie ujrzał światła dziennego”. Nawet jak to jest weksel in blanco jedynie zabezpieczający pozawekslowe roszczenie, należy wziąć pod uwagę, iż wierzyciel nie wymaga od nas weksla tylko dla formalności, i w przypadku takiej potrzeby bez skrupułów weksel wypełni i będzie żądał zapłaty. Należy zatem zawczasu pomyśleć nad wystawieniem weksla w taki sposób, aby mieć możliwość odpowiedniej obrony.

Przed podpisaniem weksla in blanco warto przeczytać jak bezpiecznie wystawić weksel in blanco, a przede wszystkim warto by było, aby wierzyciele przestali wymagać od dłużników „weksli i deklaracji wekslowych”, które w razie ewentualnego sporu stawiają dłużnika na z góry przegranej pozycji.

Sytuacja taka jest bardzo częsta, zwłaszcza jeśli wierzycielem jest duża firma (bank, zakład ubezpieczeń); jeśli spotykają się dwaj równorzędni partnerzy, wówczas o wynegocjowanie bezpieczniejszych warunków o wiele łatwiej.

Comments

 1. Łukasz says:

  I tak Żabka okazała się ropuchą:)

 2. W tej konkretnej sprawie Żabka twierdziła, że nikogo do fałszowania podpisów nie namawiała i była to „prywatna” inicjatywa pracowników. W sumie faktem jest, że nie za bardzo jest sens przyjmowania na zabezpieczenie weksli, o których się wie, że są ze sfałszowanymi podpisami, więc takie tłumaczenie wydaje się wiarygodne.

 3. Łukasz says:

  Leszku ale jak mogli uruchomic weksel na wyższą kwotę aniżyli w deklaracji?

 4. To proste – wzięli weksel i wpisali wyższą kwotę. Przecież wraz z pozwem wystarczy dołączyć sam weksel. I niech dłużnik teraz szuka swojej umowy wekslowej (czy ją ma? Czy ma podpisaną przez „Żabkę”?) i udowadnia, że weksel został wypełniony niezgodnie z porozumieniem…

 5. Witam,mam pytanko.Moja siostra była pracownikiem Żabki i podpisała weksel in blanko ajentowi Żabki (jej jak myślała przyjaciółce)po jakimś czasie przestała tam pracować,urodziła dzieci i o Żabce by nie pamiętała gdyby nie wezwania od komornika.Jak się okazało ajent Żabki (niby przyjaciółka) miała jeszcze drugi sklep na męża i przerzuciła do niego sobie „trochę towaru”a w Żabce narobiła długów.Efekt jest taki że pracuje na „czarno”żeby komornik jej nie namierzył a moja siostra za nią ma komornika który np zabrał jej pieniądze z rozliczenia Pit-u,komornika nie interesuje iż ma troje dzieci,sama je wychowuje i jest jej ciężko także materialnie (utrzymuje się z alimentów i z zasiłków). Jedynie zawiesił chwilowo czynności jak siostra zaniosła zaświadczenie ze Straży Pożarnej że jej mieszkanie uległo spaleniu jaj i wszystko co się w nim znajdowało(nie z jej winy). Rozumiem że Komornik nie jest instytucją charytatywną ale może jakoś się da coś z tym zrobić?proszę o pomoc ,pozdrawiam Beata

 6. @Becia, rozumiem, że siostra była poręczycielem tego weksla? I wystawca narobił długów? Jeśli chodzi o wstrzymanie egzekucji, to komornik jest związany wnioskami wierzyciela, to z wierzycielem należy negocjować na ten temat.

 7. Dziękuję Lechu,tak podobnież to był warunek do otworzenia tej Żabki żeby była poręczycielem na wekslu in blanko,a Żabka nie chce z nią rozmawiać i kropka,należności sięgają kwoty ponad 40 tyś zł katastrofa

 8. Współczuję, ale nie ma innej drogi jak 1) dogadać się z wierzycielem 2) ukrywać swój dochód przed komornikiem 3) dochodzić zapłaconych kwot od „przyjaciółki” jako od osoby, za którą się ręczyło
  (zakładam, że sprawa jest już prawomocnie zakończona i nie było podstaw do odwoływania się od nakazu zapłaty, a nawet jeśli, to terminy już minęły).

 9. Sprawa jest już zakończona ,nie wiem czy były podstawy choć ja sama bym się starał ale siostra ukryła to przede mną (ostrzegałam ją przed tą pracą u pseudo przyjaciółki ,więc o wekslu nawet nie wspomniała)a teraz to musztarda po obiedzie i jak ja mam jej pomóc?chyba napiszę coś do tej Żabki

 10. Mam jeszcze pytanie,czy fakt że zwolniła się wcześniej z Żabki zanim została rozwiązana umowa ajenta z Firmą Żabka jest to jakiś dla niej atut ?i czy mogła odchodząc wycofać się z tego weksla?bo nakrzyczałam na nią że powinna gdy odchodziła a tak naprawdę to nie wiem czy było to możliwe,szukam jakieś punktu zaczepienia zanim do nich napiszę,nie bardzo wiem na co mogę się powołać

 11. Nie można wycofać się z poręczenia wekslowego (bez zgody posiadacza weksla).

Speak Your Mind

*