Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Sierpień 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 8400 unikalnych użytkowników.
statystyki sierpien

Wybrane frazy z wyszukiwarki google, po jakich trafiliście na ten blog:

– jak oddać dług jak nie ma się pieniędzy – to bardzo ciekawe pytanie :) Oczywiście dług można spłacić wekslem. Czy wekslem można spłacić inny weksel? Tak, można do tego celu użyć specjalnego rodzaju weksla zwanego wekslem zwrotnym (art. 52 prawa wekslowego)

– czy można ubezpieczyć weksel przed śmiercią dłużnika – w teorii można, np. zakład ubezpieczeń może być poręczycielem weksla, z tytułu czego pobierze od ubezpieczającego odpowiednią składkę (będzie to jednak ubezpieczenie od czegoś więcej, niż tylko śmierć wystawcy). W praktyce takiej usługi („oczywiście”) nie ma. Wyjątkiem może być usługa ubezpieczenia należności handlowych, które mogą przybrać nie tylko postać faktur z odroczonym terminem płatności, ale i weksli. Szukałbym rozwiązania trochę okrężnego – wystawca weksla ubezpiecza się na życie na sumę weksla i wskazuje jako beneficjenta ewentualnego odszkodowania – remitenta.

– czy można zabezpieczyć naleznosc ratalna wekslem – można zabezpieczyć, ale po co stosować takie prymitywne metody? W płatności ratalnej idealnie sprawdza się pakiet weksli – z sumami i terminami płatności odpowiadającymi kolejnym ratom.

– czy można wypełnić weksel in blanco po wykreśleniu wystawcy z rejestru przedsiębiorców – można.

– czy mogą chodzić po domach naciągacze podpisania weksli oj, mogą!

Comments

  1. Nowe spojrzenie na weksle. Wielkie dzięki za informację, na pewno się przydadzą :)

    Pozdrawiam

Speak Your Mind

*