Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Urząd Skarbowy pomyślał

Dostałem mailem wezwanie z urzędu kontroli skarbowej, abym:

– wskazał datę powstania strony remitent.pl
– wskazał datę powstania zamieszczonego tu wzoru weksla

Nietrudno domyślić się powodów pytania – jakiś podatnik zapewne powołuje się na użycie weksla w swojej transakcji, a że przypadkiem jest to wzór z tej strony, to urząd chce się dowiedzieć, czy w podawanej przez podatnika dacie mógł takim wzorem weksla dysponować.

Sam czasem widuję weksle „sprzed lat”, tzn. sprzed powstania strony remitent.pl, które nawet jak nie są stricte stworzone z moich wzorów, to pewne charakterystyczne cechy klauzul pozwalają mi się domyślać, że powstały na bazie moich wpisów lub dyskusji na forum, zatem że rzeczywista data powstania weksla nie jest tak stara, jakby posiadacz chciał, aby wyglądało. Nie będę pisał o szczegółach, bo po co :)

Wniosek jest prosty – przygotowywanie dokumentacji post factum trzeba robić z głową. Szczególnie to.

Oczywiście nie wiem, czy tak jest w tym przypadku – mam głęboką nadzieję, że moje wyjaśnienia pomogą ustalić, że podatnik rzeczywiście mógł już użyć weksla w tej dacie, w której się powołuje.

Comments

  1. A może rzeczywistość jest bardziej prozaiczna? Może po prostu Urząd Skarbowy uznał, że za pomocą strony świadczysz nieodpłatne porady prawne i udostępniasz za darmo wzór weksla, co przecież podlega opodatkowaniu i teraz po prostu chce ustalić za jaki okres Ci naliczyć podatek :)

  2. Już pakuję walizki :)

  3. @Paweł: Wezwanie Lecha widziałem, było z UKSu, a oni chyba jednak tak „prozaicznymi” sprawami się nie zajmują :)

    Ciekawe czy osoba, która wykorzystywała ten weksel nas czyta :)

  4. Panie Lechu a może Sławek Nowak coś zaradzi. Taki ambitny, młody, erudyta. Wiem, że coś tam swojej żonie pomógł, a jego kumpel siatkarzom. Proponuję zorganizować spotkanie „u Sowy”. By żyło się lepiej…

  5. Tylko bez politykierstwa na blogu! ;)

  6. Ja bym dywagował czy takie wezwanie ma moc prawną. Przecież nie mają potwierdzenia, że takie wezwanie faktycznie dotarło.

Speak Your Mind

*