Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksel w zeszycie oraz artykuł o wekslach w Wyborczej

Jeden z remitentów przysłał mi zdjęcie weksla napisanego w zeszycie. Piękny przykład tego, że weksel może być sporządzony na czymkolwiek. Może to być też np. serwetka, a niektórzy podają skrajny przykład weksla sporządzonego na płycie chodnikowej ;) Teoretycznie możliwe.

O wekslu in blanco w Wyborczej

W poniedziałek (29 sierpnia 2011r.) w Gazecie Wyborczej w dodatku Praca zostanie zamieszczony artykuł o wekslu in blanco w relacjach pracownik-pracodawca. Zapraszam zainteresowanych do lektury. Co sądzicie o żądaniu weksla in blanco przez pracodawcę lub zleceniodawcę? Czy to dobry sposób na zabezpieczenie swoich roszczeń przez pracownika, czy po prostu pójście na skróty i metoda na wykorzystywanie pracownika?

Comments

  1. Pracodawcy często żądają weksli, ale raczej w sytuacji np. powierzenia mienia. Robiłem tak wielokrotnie i działało. Sądy nigdy nie miały zastrzeżeń. W pewnych jednak sytuacjach można podnosić, że takie żądanie to nadużycie, zwłaszcza, gdyby miał to być weksel in blanco bez żadnego porozumienia.
    Natomiast nie słyszałem, żeby to pracownik brał weksel od pracodawcy…

  2. @Karol: Dochodziliście należności z takich weksli przed sądem pracy, czy cywilnym?

  3. Karol Sienkiewicz says

    Przed sądem pracy. Ostatnio w ubiegłym miesiącu – weksel wystawił magazynier, ale nie do końca uczciwy…

  4. @Karol: czyli od razu przyznawaliście się, że weksel pochodzi ze stosunku pracy. Ciekawe czy (i jak) zmieni się podejście sądów pracy do tego typu zabezpieczeń po ostatnim orzeczeniu. :)

  5. Aż strach człowieka bierze co może wyniknąć z podpisu in blanco sprayem na ścianie…

Speak Your Mind

*