Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksle w „Żabce”

Czy macie jakieś doświadczenie z wekslami podpisywanymi dla sieci Żabka?

Z jednej strony w internecie, jak to w internecie, można znaleźć opinie osób, które czują się oszukane przez tę sieć.

Z drugiej strony – miałem niedawno styczność z dwoma takimi sprawami i nic nadzwyczajnego w nich nie było. W jednej dłużnik skarżył się, że Żabka żąda od niego zapłaty po półtora roku od zamknięcia sklepu, a ponadto nie do końca wie, czy żądana suma jest zasadna. Ponoć system Żabki jest dość zinformatyzowany, rozliczenia są skomplikowane, i samodzielnie dojść do rzeczywistego zadłużenia nie można. Druga sprawa polegała na tym, że poręczyciel pogorszył swoje stosunki z osobą, za którą poręcza, i z poręczenia chciał zrezygnować. A, jak wiadomo, co się poręczy, to się już nie „odporęczy” :)

Z trzeciej strony – Żabka żąda podpisywania weksli in blanco w wersji „tylko podpis, żadnej treści” i z klauzulą „na zlecenie”, co samo w sobie powinno być uznane za nieuczciwe praktyki handlowe. Na dodatek pan prezes Krzysztof Andrzejewski tutaj próbuje nas przekonać, że „Jest to zabezpieczenie przewidziane prawem obowiązującym od 1936 r., a nie żaden „straszak” ani „kontrowersyjne rozwiązanie”, jak próbuje się sugerować” – co jest dowodem albo jego ignorancji, skoro nie potrafi sobie wyobrazić niebezpieczeństwa wynikającego z wystawienia weksla in blanco w takiej wersji, albo tak zwanego „rżnięcia głupa”, kiedy niebezpieczeństwo jest mu znane, ale nie obchodzi go to, bo ajenci Żabki podpiszą wszystko. Bez względu na to, czy jest to ignorant, czy cynik, są to wystarczające powody, aby weksla in blanco dla takiego podmiotu nie umiejącego się z wekslami obchodzić nie wystawiać.

Jeśli chcecie, opiszcie swoje przygody z Żabką w komentarzu lub na forum.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • żabka weksel in blanco
 • warianty splaty zadluzenia zabka

Komentarze

 1. Andrzej skomentował:

  Coś nie tak z linkiem po słowach Krzysztof Andrzejewski

 2. Dzięki za czujność, poprawione!

 3. niepoprawneprawo skomentował:

  Może pan prezes nie kuma? Choć jako prezes „Żabki” kumać powinien doskonale :-)

 4. Może „kuma”, może „nie kuma” ;) W każdym razie weksle in blanco w takiej formie, jaką proponują Żabki, są bardzo niebezpieczne. Można je wykorzystać praktycznie do wszystkiego, jednak wiele osób o tym nie myśli. Chociaż nie słyszeliśmy w Kacprzak, żeby z tymi wekslami był problem. Ale za to mieliśmy kilka podobnych spraw, właśnie w sprawie „odporęczenia” ;) Takie sprawy nigdy nie są przyjemne.
  Pozdrawiamy, zespół Kacprzak.

 5. s.g. skomentował:

  Witam. Dwa lata temu podpisalam kolezance weksel in blanco na fresh market. Na poczatku tego roku zamknela fresh, a w marcu otworzyla zabke. W miedzy czasie wyszla za maz, zmienila dowod itd. Chciala zebym podpisala jej nowy weksel, ale sie nie zgodzilam, poniewaz chce kupic mieszkanie i nie chce miec nad glowa ‚kosy’ w postaci weksla. Wiec nowy weksel podpisaly jej inne osoby. Nie moge jednak doprosic sie jej o zwrot weksla z moim podpisem…tlumaczy sie bez sensu i nie wiem co robic… Ona twierdzi, ze skoro ma nowy weksel, to tamten automatycznie sie anulowal…czy to moozliwe? Czy moge jej wierzyc??

 6. Lech skomentował:

  @S.g. – to, co mówi koleżanka, nie ma odzwierciedlenia w prawdzie – jedynie fizyczne zniszczenie blankietu zwróconego do wystawcy może świadczyć o „anulowaniu” zobowiązania.

 7. s.g. skomentował:

  Ehh… Dzieki. W takim razie bede walczyc

 8. Anna skomentował:

  Witam ja mam problem podpisałam weksel byłej koleżance i jej zamknęli zabke chcem odzyskać weksel ale nie wiem jak to zrobić zostałam przez nią okradziono z innych zeczy i teraz ten weksel co mam zrobic

 9. Lech skomentował:

  @Anna – nie bardzo wiem o co chodzi, aby coś doradzić konkretnego. Generalnie weksel otrzymasz z powrotem jak go spłacisz – ale czy suma jest już wymagalna, tego nie wiem.

 10. Anna skomentował:

  Nie dostałam żadnego pisma jeszcze od nich a chcem jego zwrot ja byłam poreczycielem ja chcem tylko odzyskać ten weksel

 11. Anna skomentował:

  Ona mnie prosiła żebym jej poreczyla weksel jeszcze u niej nie pracowałam tylko z nią pracowałam podpisałam i u niej pracowałam jak odeszlam od niej powiedziałam że chcem odzyskać weksel a ona powiedziała że mi załatwi tak że odzyskam po jakimś czasie jej zamknęli bo zarobiła długi na zabce mam z nia sprawe o laptopa którego mi nie chce oddać najgorzej ze ten weksel mnie męczy chciałam pomóc ale mam teraz długi przez nią co robić pomóżcie mi

 12. Paweł skomentował:

  Weksel traci moc, kiedy to otrzymasz go z powrotem.
  Według mnie powinnaś zwrócić się na piśmie do koleżanki o zwrot weksla. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na piśmie odpowiedzi skierować trzeba sprawę na drogę cywilną do Sądu. Idż do prawnika

 13. /Weksel traci moc, kiedy to otrzymasz go z powrotem/

  Please, wśród prawników takie sformułowania?

 14. paulina skomentował:

  mija dwa lata odkąd zamknęli mi żabkę . mama i brat byli poręczycielami . dostali pismo o zwrot pieniędzy . co teraz zrobić żeby oni nie byli obciążeni tym wekslem ? z tego co sie orientuję weksel jest nieważny bez kompletu dokumentów ( czyli np. moja mama jest wdową i żeby podpisać weksel musiała przedłożyć aktzgonu mojego ojca -który został zniszczony omyłkowo w niszczarce ) czy to prawda?

 15. Lech skomentował:

  @paulina – Nieprawda. Nie ma możliwości odwołania danego poręczenia.

 16. paulina skomentował:

  czy jesli wezmę spłatę całego długu na siebie , mój brat i mama mogą być z niego zwolnieni dopóki będę spłacać ?

 17. @paulina
  Jak się Żabka zgodzi. Jak spłacisz to oczywiście będą zwolnieni, a dopóki nie spłacisz…

 18. paulina skomentował:

  zupełnie nie mam pojęcia co robić , jak to ruszyć . dostałam tylko pismo z kwotą i numerem konta i dwa tygodnie na spłatę. chciałabym dowiedzieć się skąd taka kwota . czy muszą opisać co składa się na taką kwotę?

 19. @paulina: Nie muszą, twoim zadaniem jest wykazanie, że roszczenie, które weksel miał zabezpieczać, jest mniejsze (lub nie istnieje wcale).

 20. paulina skomentował:

  dzięki serdeczne za pomoc :)

 21. miła skomentował:

  Ja podaje żabkę do sądu, mam nadzieję że wygram, trzymajcie kciuki.

 22. @miła – aby wygrać, trzeba mieć przede wszystkim poprawnie prawnie skonkretyzowane roszczenie i odpowiednio je wykazać w toku sprawy, trzymanie kciuków jest tutaj nieistotne ;)

 23. miła skomentował:

  Nie będę walczyć z fakturami i rozliczeniami, oni podpisali oświadczenie które jest asem w moim rękawie. Sam dyrektor podpisał i chyba nie czytali co dopisałam w tym oświadczeniu.

 24. Lech skomentował:

  @miła – obstawiam, że linia obrony Żabki będzie taka, że dyrektor nie jest osobą uprawnioną do składania oświadczeń w imieniu spółki ;). Niemniej jednak niech prawda zwycięży :)

 25. ola101 skomentował:

  Witam, poręczyłam wraz z moim Ojcem Żabkę, którą prowadzi mój mąż. Chcę się rozwieść i oczywiście unieważnić poręczenie. Co mogę zrobić w tej sprawie i do kogo się zwrócić?? Pomóżcie….

 26. Lech skomentował:

  @ola101 – trzeba się zwrócić do Żabki z prośbą o zwrot starego weksla i zastosowanie nowego zabezpieczenia. Bez zgody Żabki nie można się jednostronnie wycofać z danego poręczenia.

 27. Beata skomentował:

  Witam serdecznie mam pytanie kiedy Żabka ma prawo użyć weksla? Obecnie jestem osobą bezrobotna i wpłacam po parę groszy ale wpłacam. Czy gdy robi się minimalne wpłaty mogą coś zrobić? Pozdrawiam Beata

 28. Lech skomentował:

  @Beata – minimalne (ani też i większe) wpłaty nie umożliwiają żądania całej sumy, w tym i dochodzenia jej na drodze sądowej.

 29. Lila skomentował:

  A czy istnieje możliwość że jeden z poręczycieli weźmie dług na siebie?

 30. Lech skomentował:
 31. Lila skomentował:

  Jeden z moich poręczycieli wyjechał za granicę pozostawiając w Polsce nieruchomość. Gdy skontaktowalam się z nim ze Żabka przysłała rozliczenie zapytał się czy on sam może wziąć ten dług na siebie ponieważ nie będzie wracał do Polski i może w rozliczeniu zostawić tą nieruchomość bo tak naprawdę nie opłaca mu się jej sprzedawać ani nic z nią robić. Czy jest taka możliwość żeby weksel został zrealizowany poprzez jednego z poręczycieli?

 32. @Lila – forum wekslowe jest tutaj: http://forum.remitent.pl i tam kontynuuj, jeśli masz wątpliwości. Co do pytania – jest ono raczej bez sensu – poręczyciel oczywiście może, a nawet musi spłacić całość zobowiązania, jak go wierzyciel przyciśnie, ale zawsze ma regres do wystawcy, więc nigdy nie będzie samodzielnym i ostatecznym dłużnikiem. A spłata polega na spłacie, a nie na „zostawieniu nieruchomości w rozliczeniu”, w dodatku nieruchomości, której nawet „nie opłaca się sprzedawać” (cokolwiek to znaczy).

 33. Beata skomentował:

  Dziękuję za odpowiedź. Ale mam pytanie bo zaczynają mnie straszyć użyciem tego weksla warunkiem nie użycia przez nich weksla jest wplacenie 6300 czyli połowy mojego zadłużenia. A ja naprawdę nie mam skąd wziąć takiej kwoty dlatego wpłacam po parę groszy. Proszę powiedz mi proszę co mam robić. Beata

 34. Lech skomentował:

  @Beata – zapłacić, albo ryzykować, że weksla użyją, i dalsze spłaty będą prowadzone przez komornika.

Napisz komentarz

*