Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Wrzesień 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 9800 unikalnych użytkowników. Średni czas trwania odwiedzin wyniósł 4 minuty i 13 sekund.
Największy ruch na blogu jest w południe:
godziny

Ciekawe frazy, po których trafiliście tutaj z wyszukiwarki google:

– zarzuty od weksla wniesione do sądu i co dalej – pytanie jak najbardziej na miejscu, ponieważ nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydany na podstawie weksla potrafi sporo namieszać w sytuacji finansowej dłużnika. Po wniesieniu zarzutów należy przede wszystkim wypatrywać (i ponaglać do tego sąd:) wstrzymania wykonania nakazu zapłaty. Jeśli postanowienie takie zostanie wydane, należy je przedstawić komornikowi prowadzącemu wobec nas egzekucję – jeśli wierzyciel był na tyle szybki, że egzekucję już wszczął. Aby uchronić się przed postępowaniem zabezpieczającym (które może być prowadzone pomimo wstrzymania wykonania nakazu zapłaty), dochodzoną przez wierzyciela sumę należy złożyć do depozytu sądowego. Jeśli – co się często zdarza – sąd wykonania nakazu zapłaty nie wstrzyma (pomimo odwołania od postanowienia) i wierzyciel będzie mógł prowadzić egzekucję, najmniej uciążliwym dla dłużnika działaniem będzie spłata wierzyciela do czasu zakończenia sprawy sądowej. Uf, sporo tego. I dopiero po tym wszystkim, na końcu, możemy wyczekiwać na termin rozprawy, na którym będziemy mogli bronić się co do istoty sprawy.

– co zrobić jeśli posiadacz weksla nie chce go zwrócić wystawcy – nie płacić za weksel.

– jakie miejsce płatności powinien wskazać wystawca weksla – takie, w jakim planuje być w terminie płatności weksla.

– weksel wystawiony przez sp.z o.o.kto może poręczyć – ktokolwiek zdolny do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

– weksel in blanco wystawiony przez wynajmującego mieszkanie – widzę, że nie tylko ja mam problem z zapamiętaniem kim jest wynajmujący, a kim jest najemca :)

– dlaczego na wekslu in blanco – nie wpisuje się kwoty..? – to nie jest do końca prawda. Weksel in blanco może zawierać kwotę. Dlaczego jednak w praktyce nie wpisuje się kwoty? Ponieważ wysokość zobowiązania może być w momencie wystawiania weksla nieznana. Jeśli jednak wiemy jaka będzie wysokość zobowiązania (np. wiemy jaką pożyczkę bierzemy i ile będziemy musieli oddać), kwotę na weksli kaucyjnym należy (w interesie wystawcy) podać.

– podpisałem weksel w roku 2006 kiedy się przedawnia – to zależy od jego terminu płatności, a nie od daty wystawienia.

– jak sie pisze poreczam – pisze się „poręczam”, ale mam „na tapecie” teraz jeden weksel, w którym poręczycielka napisała „porenczam”. Moim zdaniem dodaje to nawet wiarygodności wekslu, skoro zawiera on w sobie indywidualne błędy popełniane przez podpisujące się osoby :)

– gdzie sporządza weksel prywatny – zazwyczaj w domu :)

– czy konieczne jest podpisanie weksla w umowie leasingowejNie.

– czy sąd może unieważnić weksel – jeśli weksel zawiera wszystkie przewidziane prawem elementy, to jest ważny i sąd nie ma możliwości unieważnienia weksla. Sąd jest jedynie władny do stwierdzenia, że jedna lub kilka podpisanych na wekslu osób nie zaciągnęła skutecznie zobowiązania. Nie oznacza to jednak nieważności weksla jako takiego.

– lech malinowski telefon – piszcie maile, odpiszę szybciej niż odbiorę telefon :)

– co mam zrobic z wekslem własnym dłużnik ogłosił upadłość – zgłoś swoją wierzytelność do toczącego się postępowania upadłościowego.

– jaki dokument może żądać pracodawca od pracownika zamiast weksla – na przykład umowy o odpowiedzialności materialnej, umowy o zakazie konkurencji itp.

Comments

  1. – weksel in blanco wystawiony przez wynajmującego mieszkanie – widzę, że nie tylko ja mam problem z zapamiętaniem kim jest wynajmujący, a kim jest najemca :)

    He, he. Przypomniało mi się jak kiedyś w dawnych czasach podsłuchałem w tramwaju studentek (niezbyt renomowanej uczelni) tłumaczących sobie to tak:

    „wynajmujący – to ten co ma więcej – czyli mieszkanie – czyli jest dłuższy niż „najemca” który mieszkania nie ma”

    Dodam że studentki wyglądały na takie, dla których długość ma (decydujące) znaczenie. Choć zasobność portfela pewnie, też nie była bez znaczenia. Grunt to dostosować definicje do potrzeb odbiorcy.

  2. @akademik: ale to jest jakiś sposób. Ja zapamiętam (chyba) :)

  3. Ja tam bym się tak nie czepiał tych Pań :)

    Zapamiętywanie generalnie opiera się na skojarzeniach i każdy proces myślowy, który ułatwia zapamiętanie jest dobry.

    I w ogóle tak sensownie kombinowały. Widać że są myślące kobiety, co wbrew pozorom nawet na studiach nie jest takie częste :)

  4. @Lech: Cieszę się, że mogłem pomóc

    @Marek Zwoliński: „Widać że są myślące kobiety,(…)”

    Myślące tylko o jednym :)

  5. Myślące tylko o jednym :)

    No zaraz, panowie, uściślijmy sobie KTO ma takie kosmate myśli.

    Dziewczyny słusznie zauważyły, że [wyraz] „wynajmujący” jest dłuższy niż [wyraz] najemca („czyli jest dłuższy”, a nie „czyli ma dłuższego”:).

    A kto sobie dorobił teorię z symbolami fallicznymi? Przecież nie te dziewczyny, tylko kolega @akademik :)

Speak Your Mind

*