Proces o 3 miliony euro

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5622
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Proces o 3 miliony euro

Post autor: Lech » 01 lis 2012, 10:01

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... l?cookie=1
Znany poznański deweloper wygrał w sądzie pierwszej instancji ponad 3 miliony euro, które miał mu zwrócić były austriacki wspólnik. Manfred P. zaskarżył ten wyrok. Słusznie - jak stwierdził w środę poznański Sąd Apelacyjny, który uchylił korzystne dla Dariusza W. orzeczenie. Między innymi dlatego, że wzywany trzykrotnie deweloper nie pofatygował się do Sądu Okręgowego.

- Sąd pierwszej instancji popełnił kilka uchybień procesowych, między innymi, powołując się na zeznania pana W, których on w postępowaniu sądowym w ogóle nie składał - mówił sędzia Marek Górecki z poznańskiego Sądu Apelacyjnego. - Trzy razy nie stawił się na procesie na przesłuchanie w charakterze strony, bez usprawiedliwienia. To dziwne, że żądając zapłaty ponad 12 milionów złotych pozbawił się możliwości przedstawienia swoich argumentów...

Sędzia Górecki wyjaśnił, że Sąd Okręgowy oparł się na zeznaniach pana W. z postępowania przygotowawczego, co naruszyło procesową zasadę bezpośredniości i uniemożliwiło konfrontację stron. Konieczną, gdy wersje byłych wspólników są sprzeczne. Austriacki biznesmen Manfred P. twierdzi, że nie podpisywał weksla na przeszło 3 miliony euro. Natomiast deweloper, Dariusz W. mówi, że uczynił to w Poznaniu 19 grudnia 2007 roku jako gość na przyjęciu imieninowym.

Obaj panowie jako wspólnicy mieli wybudować luksusowy hotel na działce w centrum Poznania, za którą Dariusz W. zapłacił 10 milionów. Aby umożliwić Manfredowi P. uzyskanie kredytu, przeniósł prawo własności terenu na spółkę założoną przez Austriaka. Potem podobno wspólnik sprzedał działkę innej spółce za 8 milionów, a Dariusz W. odkupił ją za 20. Stąd, jego zdaniem, wynikła konieczność rozliczenia z Manfredem P., który wystawił wspomniany weksel, ale gotówki nie uiścił.

- Któraś ze stron - delikatnie mówiąc - mija się z prawdą - zaznaczył sędzia Górecki, wyjaśniając, dlaczego w sprawie jest konieczny kolejny proces. - Pozwany bronił się, mówiąc, że jego podpis na wekslu jest sfałszowany, a jeżeli jest autentyczny, podpisał, nie mając zamiaru zaciągać zobowiązania wekslowego.

Manfred P. twierdził bowiem, że w lipcu 2006 roku zostawił polskiemu pracownikowi puste kartki papieru ze swoim podpisem.
- Wątpliwości Sądu Apelacyjnego budzi również data i miejsce wystawienia weksla: powód przyleciał samolotem, został odebrany z lotniska, był na przyjęciu u Dariusza W. i po nim został odwieziony na lotnisko. W tym czasie miał napisać na komputerze tekst w języku polskim i niemieckim - mówił sędzia Górecki. - To jak mógł napisać polski tekst, skoro nie znał języka?

Wyrok korzystny dla dewelopera został uchylony. Sąd pierwszej instancji w kolejnym procesie musi uzupełnić materiał dowodowy, między innymi zlecić badania daktyloskopijne na spornym wekslu, przesłuchać pominiętych wcześniej świadków i wnikliwiej zbadać "istotę sprawy", jak stwierdził sędzia Górecki.

Na ogłoszeniu wyroku nie było Dariusza W. i jego pełnomocnika. Nie wiadomo, jakim orzeczeniem zakończy się kolejny proces o 3 miliony euro. Wiadomo jest natomiast mieszkańcom Poznania, że luksusowy hotel z basenem nie stanął u zbiegu ulic Roosevelta i Dąbrowskiego. Od kilkunastu lat straszy tam pusty plac, ogrodzony płotem, na którym deweloper reklamuje swoje apartamentowce i biurowce...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Proces o 3 miliony euro

Post autor: M.Hajduk » 06 lis 2012, 20:33

Wątpliwości Sądu Apelacyjnego budzi również data i miejsce wystawienia weksla: powód przyleciał samolotem, został odebrany z lotniska, był na przyjęciu u Dariusza W. i po nim został odwieziony na lotnisko. W tym czasie miał napisać na komputerze tekst w języku polskim i niemieckim - mówił sędzia Górecki. - To jak mógł napisać polski tekst, skoro nie znał języka?
A to nie mógł już podpisać wcześniej przygotowanego weksla ??
badania daktyloskopijne na spornym wekslu
No na to bym nigdy nie wpadł. Ciekawe jaką miałby minę sędzia, w którejś z moich spraw gdybym złożył taki wniosek dowodowy :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5622
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Proces o 3 miliony euro

Post autor: Lech » 06 lis 2012, 20:36

Od dziś podpisuję weksle w rękawiczkach :)))
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Proces o 3 miliony euro

Post autor: M.Hajduk » 06 lis 2012, 21:07

Powinno się w ogóle zmienić regulamin urzędowania sądów powszechnych i dodać paragraf nakazujący Pani na biurze podawczym dobierać weksle w rękawiczkach :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości