Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Potrzebuję porady w sprawie wekslowej – czy mogę ją otrzymać bezpłatnie?

Tak, jeśli zadasz pytanie na forum wekslowym. Pamiętaj, aby dokładnie opisać swoją sprawę, jak również zamieścić skany istotnych w sprawie dokumentów – na przykład weksla, jak i innych umów. Skany możesz zanonimizować, czyli zamazać na zdjęciach dane osobowe stron. Przed zadaniem pytania na forum zastanów się, czy upublicznienie twojej sprawy, potencjalnie również wobec drugiej strony umowy, nie będzie miało możliwych negatywnych konsekwencji związanych z możliwością dochodzenia roszczenia przez ciebie, lub obrony przed wysuwanym wobec ciebie żądaniem.

Jeśli nie chcesz publicznie dyskutować na temat swojej sprawy, zapraszam do indywidualnej konsultacji. Są one płatne, a jej cenę mogę podać po przesłaniu zapytania na maila blog (@) remitent.pl.

Komentarze

 1. Marysia skomentował:

  Czy skuteczne jest odwołanie od zarzutów sądowego nakazu zapłaty z weksla, w sytacji gdy nie ma się na tyle pieniędzy aby wnieść opłatę sądową – 3,75. W tym przypadku byłoby to około 40 tyś zł. Co w takiej sytuacji?

 2. Lech skomentował:

  @Marysia – Wraz z zarzutami należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i poczekać na decyzję sądu.

 3. Maciek skomentował:

  Witam Pana, Czy należy wezwać do zapłaty weksla i czy termin może wynosić 14 dni? albo 7 dni?

 4. Lech skomentował:

  @Maciek – zapraszam na forum (http://forum.remitent.pl) – proszę tam zadać pytanie i umieścić skan weksla (bo od jego treści zależy jak i kiedy dłużnik ma zapłacić).

 5. Grzegorz skomentował:

  Dzień dobry. Na pustym, nie wypelnionym wekslu in-blanco na zlecenie widnieje czytelny ręczny podpis wystawcy (imie i nazwisko) wraz z nr dowodu w celu ustalenia tozsamosci. Czy w przypadku wymiany dowodu co wiaze sie z nowym numerem id weksel staje się nieważny i nalezy go odnowic? Pozdrawiam, Grzegorz D.

 6. Lech skomentował:

  @Grzegorz – numer dowodu nie ma znaczenia, a już na pewno nie pełni on funkcji ustalającej tożsamość.

 7. Bogusia skomentował:

  Witam czy sa moze tutaj osoby pokrzywdzone przez firme FHU ANEX I FHU SHADOW, szukamy pomocy i osob ktore mialy do czynienia z tymi firmami i panami z tych firm.

 8. bogdan skomentował:

  Witam
  mam taki problem; kilka lat temu byłem poręczycielem wekslowym (weksel inblanko) pewnej umowy , powstał dług z winy mego kolegi i ja dostałem powiadomienie o wykupieniu weksla bo inaczej sprawa wyląduje w sadzie , Weksel wykupiłem , mam wszystkie dokumenty tj , umowa wykupienia weksla , dowód przelewu pieniążków , oświadczenie firmy mówiące o tym ze byłem poręczycielem zewnętrznym oraz aneks do weksli z którego wynika ze poręczycielami umowy był też jego brat oraz mama , kolega mieszka za granicą i nie myśli mi wrócić tych pieniążków ( mam jego nr kom. adres miejsca pracy i jego pesel ) a jego brat i mama mieszka w Polsce , czy ja mogę podać do sadu i założyć sprawę o zwrot pieniążków jego brata i mamę jako drugich poręczycieli tej jego umowy czy może im wszystkim wytoczyć sprawę bo to jest cała rodzina która odpowiada za dług swego brata, lub syna.

 9. bogdan skomentował:

  mam również weksel z mym podpisem i adnotacja ze weksel został wykupiony.

 10. Lech skomentował:

  @Bogdan – zamieść swoje pytanie wraz ze skanami dokumentów na forum wekslowym (http://forum.remitent.pl)

 11. bogdan skomentował:

  Dziękuje za pomoc , a skanów nie zamieszczę dokumenty są do wglądu prawnika i sadu a nie forum ,pozdrawiam ( ochrona danych moich i dłużnika wraz z jego rodziną)

 12. bogdan skomentował:

  nic mi Pan nie pomógł nie odpowiedział pan na me pytanie

 13. Lech skomentował:

  @Bogdan – zachęcam do przeczytania ostatniego akapitu wpisu, pod którym Pan komentuje.

 14. Paulina skomentował:

  witam!
  chciałam zapytać o następujące postanowienie deklaracji wekslowej:
  „Dłużnik zrzeka się podnoszenia jakichkolwiek zarzutów z powodu wypełnienia weksla”
  – czy takie postanowienie jest ważne? jak należałoby je interpretować?

 15. @Paulina, zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym umieściłaś ten komentarz.

Napisz komentarz

*