Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Potrzebuję porady w sprawie wekslowej – czy mogę ją otrzymać bezpłatnie?

Tak, jeśli zadasz pytanie na forum wekslowym. Pamiętaj, aby dokładnie opisać swoją sprawę, jak również zamieścić skany istotnych w sprawie dokumentów – na przykład weksla, jak i innych umów. Skany możesz zanonimizować, czyli zamazać na zdjęciach dane osobowe stron. Przed zadaniem pytania na forum zastanów się, czy upublicznienie twojej sprawy, potencjalnie również wobec drugiej strony umowy, nie będzie miało możliwych negatywnych konsekwencji związanych z możliwością dochodzenia roszczenia przez ciebie, lub obrony przed wysuwanym wobec ciebie żądaniem.

Jeśli nie chcesz publicznie dyskutować na temat swojej sprawy, zapraszam do indywidualnej konsultacji. Są one płatne, a jej cenę mogę podać po przesłaniu zapytania na maila blog@remitent.pl lub w aplikacji Telegram: @LechMa (możliwość szyfrowanego przesyłu plików i tekstu).

Comments

 1. Marysia says:

  Czy skuteczne jest odwołanie od zarzutów sądowego nakazu zapłaty z weksla, w sytacji gdy nie ma się na tyle pieniędzy aby wnieść opłatę sądową – 3,75. W tym przypadku byłoby to około 40 tyś zł. Co w takiej sytuacji?

 2. @Marysia – Wraz z zarzutami należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i poczekać na decyzję sądu.

 3. Maciek says:

  Witam Pana, Czy należy wezwać do zapłaty weksla i czy termin może wynosić 14 dni? albo 7 dni?

 4. @Maciek – zapraszam na forum (http://forum.remitent.pl) – proszę tam zadać pytanie i umieścić skan weksla (bo od jego treści zależy jak i kiedy dłużnik ma zapłacić).

 5. Grzegorz says:

  Dzień dobry. Na pustym, nie wypelnionym wekslu in-blanco na zlecenie widnieje czytelny ręczny podpis wystawcy (imie i nazwisko) wraz z nr dowodu w celu ustalenia tozsamosci. Czy w przypadku wymiany dowodu co wiaze sie z nowym numerem id weksel staje się nieważny i nalezy go odnowic? Pozdrawiam, Grzegorz D.

 6. @Grzegorz – numer dowodu nie ma znaczenia, a już na pewno nie pełni on funkcji ustalającej tożsamość.

 7. Bogusia says:

  Witam czy sa moze tutaj osoby pokrzywdzone przez firme FHU ANEX I FHU SHADOW, szukamy pomocy i osob ktore mialy do czynienia z tymi firmami i panami z tych firm.

 8. Witam
  mam taki problem; kilka lat temu byłem poręczycielem wekslowym (weksel inblanko) pewnej umowy , powstał dług z winy mego kolegi i ja dostałem powiadomienie o wykupieniu weksla bo inaczej sprawa wyląduje w sadzie , Weksel wykupiłem , mam wszystkie dokumenty tj , umowa wykupienia weksla , dowód przelewu pieniążków , oświadczenie firmy mówiące o tym ze byłem poręczycielem zewnętrznym oraz aneks do weksli z którego wynika ze poręczycielami umowy był też jego brat oraz mama , kolega mieszka za granicą i nie myśli mi wrócić tych pieniążków ( mam jego nr kom. adres miejsca pracy i jego pesel ) a jego brat i mama mieszka w Polsce , czy ja mogę podać do sadu i założyć sprawę o zwrot pieniążków jego brata i mamę jako drugich poręczycieli tej jego umowy czy może im wszystkim wytoczyć sprawę bo to jest cała rodzina która odpowiada za dług swego brata, lub syna.

 9. mam również weksel z mym podpisem i adnotacja ze weksel został wykupiony.

 10. @Bogdan – zamieść swoje pytanie wraz ze skanami dokumentów na forum wekslowym (http://forum.remitent.pl)

 11. Dziękuje za pomoc , a skanów nie zamieszczę dokumenty są do wglądu prawnika i sadu a nie forum ,pozdrawiam ( ochrona danych moich i dłużnika wraz z jego rodziną)

 12. nic mi Pan nie pomógł nie odpowiedział pan na me pytanie

 13. @Bogdan – zachęcam do przeczytania ostatniego akapitu wpisu, pod którym Pan komentuje.

 14. witam!
  chciałam zapytać o następujące postanowienie deklaracji wekslowej:
  „Dłużnik zrzeka się podnoszenia jakichkolwiek zarzutów z powodu wypełnienia weksla”
  – czy takie postanowienie jest ważne? jak należałoby je interpretować?

 15. @Paulina, zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym umieściłaś ten komentarz.

 16. Witam
  Mam pytanie odnoście weksli in blanco + deklaracja wekslowa, na umowie kredytu pisze że mogę je odebrać po 7 dniach od spłaty zobowiązania a pani w banku powiedziała że może co najwyżej na życzenie wysłać protokół ze zniszczenia i dwie kopie bo na deklaracji pisze że oryginały weksli zostają w banku i taka też jest ich wewnętrzna polityka. I pytanie jak walczyć o ich zwrot, czy da ich zmusić do oddania oryginałów?

 17. Witam, mam następujące wątpliwości. Weksel jest wystawiony w Polsce przez obywatela Polski i na rzecz obywatela Polski ale jako miejsce płatności wpisano Londyn. Rozumiem że mogę pozwać wg miejsca zamieszkania dłużnika na podstawie właściwości ogólnej ? A co z przedstawieniem weksla do zapłaty? Czy jest tu jakieś ryzyko w pozwaniu z tego weksla?

 18. @Sara – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz:)

 19. Witam. Czy można jeszcze Panu zadawać pytania na forum?

 20. @Natalia – na forum można zawsze – http://www.forum.remitent.pl

 21. Proszę o poradę. Dostalam od żabki nakaz zapłaty na ponad 11 tys. list wyslany bez potwierdzenia odbioru i bez nadania listu poleconego. Czy maja prawo użyć weksla i ściągać dług „rzekomy” bez poinformowania mnie. Wysłałam im od kancelarii prawnych listy aby na podstawie faktur i innych dokumentów wyjasnili i przedstawili na jakiej podstawie dochodzą ode mnie tego zadłużenia. Napisali, że powinnam wiedzieć i jeśli nie zapłacę w ciągu dwóch tygodni (gdzie juz minęło od listu wrzuconego do skrzynki prawie 3 miesiące) kwoty pofanej uzyja weksla i będą dług ściągać ode mnie i osób, które weksel podpisały.
  Proszę o informację.
  Dziękuję za odpowiedź.
  (Lech – temat kontynuowany na http://forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=1539)

 22. Prosz o kontakt wszystkie osoby które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy FHU ANEX Piotr Szczurek lub FHU SHADOW Jarosław Gebora . My też otrzymaliśmy w grupie siła by z nimi walczyć. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 23. Szukam osób które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy FHU ANEX PIOTR SZCZUREK LUB FHU SHADOW JAROSŁAW GEBORA my też otrzymaliśmy w grupie siła zlozmy wspólny pozew przeciw tym ludziom by wszystkie prokuratury gdzie toczą się sprawy dowiedziały się o sobie. Walczmy razem. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 24. Mam pytanie dostałam list z długiem ajenta któremu podpisałam poręczenie weksla wraz z odsetkami w przypadku nie zapłacenia weksla .Mam pytanie jesli sprawa trafi do sądu to każdy bd miał taka samą kwote do zapłacenia czy kwota podzieli się na 3 czy kazdy z nas bd musiał zapłacić pewną kwote.Czy musze go spłacić w całości odrazu czy może zostać to rozłożone na raty tak by odsetki nie rosły czy wgl wtedy mato znaczenie jak płace w ratach czy dług sie pomniejsza czy wpłacanie małych kwot jest bez sensu bo nikt nie bierze ich pod uwage.Czy jest jakaś kolejność sciągania długów,że najpierw ajent a potem poreczyciele.Czy jak jedna osoba zapłaci dług lub spłaci dług z weksla czy reszta musi płacić .jak się doweidzieć ,że ajent nie zapłacił czy zapłacił.

 25. @Marta – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz, tam znajdziesz informację, w jaki sposób możesz otrzymać odpowiedź w swojej sprawie :)

 26. Witam,mam problem, jestem francyzobiorca w ŹABCE znajomi-małźeństo podpisało welsel terez chcą się wycofać i założyć własną ŹABKĘ, moje pytanie co z welslem, czy mają prawo zgłosić wycofanie z weksla.
  ,

 27. @Teresa – nie wiem, nie znam sprawy. Jeśli potrzebujesz porady w swojej sprawie, przeczytaj post, pod którym zamieściłaś komentarz :)

 28. Czy bez mojej zgody mogą wycofać się z weksla. Czy ja muszę to zrobić i złoży wypowiedzenie w ŹABCE o rezygnacji ze współpracy.

 29. Pani @Tereso, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 30. Filifionka says:

  Bogusia jest nas ponad 200. Tyle jest umów agencyjnych z Firmą FHU P. Sz. i prawdopodobnie tyle samo weksli u Pana G. Przyznam,że pomysł na biznes mięli przedni ale bardzo śliski… Sprawa dopiero rusza, a ja byłam jedną z pierwszych pokrzywdzonych i kiedy szukałam pomocy kilka lat temu, nikt o Jaśniepanach nie słyszał. Napisz na e-mail/ wekselkasetyvhs@interia.pl

 31. Filifionka says:

  Weksel. Wysłałam e-mail do Ciebie. W grupie siła!

 32. Filifionka says:

  http://www.adwokat-cholub.pl/aktualnosci/130-kasety-video-i-weksel-in-blanco.html?0a8e64708153f2fda5218a3133e7a4bb=8cfaad472f659589cad98a84c4da3363 link odnośnie sprawy weksli z Łodzi. Co Pan o tym sądzi Panie Lechu? Jest na duża grupa. Wszyscy szukamy odpowiedzi i pomocy zarazem!

 33. Weksel says:

  Tak jest nas coraz więcej Filifionka zgłaszają piętnasty to Nowe pokrzywdzone osoby nie dajmy się tym Panom. Telewizja już poinformowana o ich procederze. Walczymy razem bo coraz bardziej pokrzywdzone osoby się jednocza. Napisz Filifionka e-maila to porozmawiamy na ten temat.

 34. prosze o kontakt z osobami bądź działającą grupą w sprawie weksli za kasety vhs od firm :
  FHU ANEX PIOTR SZCZUREK LUB FHU SHADOW JAROSŁAW GEBORA. Jestem pokrzywdzoną ,chciałabym podjąc odpowiednie działania, wiem, że sprawy toczą się w Całej Polsce, proszę o kontakt adyminska@gmail.com

 35. Witam. Ja również dostalam dzisiaj piamo po zmarlej mamie wezwanir po nabyciu weksla przez firme handlowo-uslugowa SHADOW prosze o kontakt !!

 36. Napisz Ewa maila to porozmawiamy. wekslekasetyvhs@interia.pl

 37. Krzysztof Ż. says:

  Czy wystarczy do sądu złożyć sam weksel by otrzymać nakaz?

 38. @Krzysztof Ż. – potrzebujesz prawidłowo wystawiony weksel oraz sporządzony pozew.

 39. Dzień dobry,

  Zwracam się o pomoc w bardzo trudnej dla mnie sprawie. Postaram się opisać to co wiem na dzień dzisiejszy. Sprawa dotyczy małżonków bez rozwodu bez podziału wspólnoty majątkowej. Mąż zaciąga kredyt w 2014 nie informując żony. W 2017 roku sprawa się „wysypuje” żona się dowiaduje o kredycie. Idzie do banku i prosi o informację w jakiej kwocie ma spłacać. Dostaje informację po wielkich prośbach (bank mówi, że nie może jej jako małżonce udzielić takich informacji), że kwota zadłużenia to 34 000 zł. Małżonka spłaca przez 6 miesięcy w kilku sporych ratach całość zadłużenia. Pani w banku prosi przy jednej z wizyt o dowód żony i wprowadza do systemu, nie wyrażanie zgody na informowanie o reklamach, promocjach itp plus informuje, że kredyt zostaje spłacony. Kilka dni temu na nazwisko małżonki przychodzi umowa kredytu z 2014 roku na kwotę 80.000 z poręczeniem małżonki (podpis na umowie żony). Małżonka nigdy nie podpisywała, żadnego kredytu. Mąż twierdzi, że nie brał nigdy więcej pieniędzy niż te spłacone. Na umowie widnieje ewidentny prawdziwy podpis męża. Nie ma żadnych wcześniejszych powiadomień do męża, o zalegających wpłatach. Po informacji do banku zaliczone jest 34 00 zł na rzecz kredytu 80.000 zł. Podpis ewidentnie żony jako poręczyciela jest podrobiony. złożony wniosek do banku o informacji, że nie zaciągaliśmy żadnych więcej zobowiązań. Pani która dawała kredyt mężowi nie pracuje już. Będę bardzo wdzięczna za jaką kolowiek pomoc.

 40. Pani @Leno, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 41. Bardzo przepraszam

 42. Czy data płatności weksla in blanco musi mieścić się w terminie przed upływem terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego czy też decydująca w tym zakresie będzie data wypełnienia weksla?

 43. @Ania, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady

 44. Anna Górniak says:

  Zabka weksel wystwila z data 2016 z kwota 60 tys dostalam wyrok z sadu do zaplaty . Mam pytanie bo wiem ze weksel przedawnia sie po 3 latach I zastanawia mnie co teraz zrobic czy prawnie byl on wystawiony 2 lata po zamknieciu

 45. @Anna, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 46. Witam serdecznie na forum,
  Mam pytanie odnośnie weksla własnego, który został wystawiony pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Dłużnik zobowiązał sie do zapłaty sumy z weksa w terminie 31/08/2018 roku ( weksel został wydrukowany z Państwa strony, w formie ozdobnego dokumentu: http://www.remitent.pl/bardzo-ladny-wzor-weksla-pdf-do-wykorzystania/2107). Termin zapłaty już minął , a remitent nie życzy sobie spłaty, twierdząc iż umieścił weksel w swym testamencie i zapłata będzie należała się spadkobiercom po Jego śmierci. Czy ma do tego prawo i na jakiej podstawie? Co jeśli śmierć remitenta nastąpi po 3 latach od daty dnia płatności weksla. Czy weksel będzie nadal ważny, czy już wygaśnie jego moc? Proszę o poradę. Pozdrawiam!

 47. @Bożena – forum jest tutaj http://www.forum.remitent.pl/ i tam proszę zadać pytanie :)

 48. W przypadku weksla własnego, czy indosatariusz może pozwać tylko wystawcę weksla po przedstawieniu tylko jemu wezwania do zapłaty i pominąć indosanta? Czy też musi pozwać ich solidarnie?

 49. @Karolina – można pozywać tylko wybranych dłużników.

 50. Czy jak wypelnilem weksel na kwote 7500zl zamiast na 7500,02 czy to dyskfalifikuje weksel?

Speak Your Mind

*