Weksel z deklaracja wekslowa, możliwe nieprawidłowości

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
marta0415
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2024, 23:38

Weksel z deklaracja wekslowa, możliwe nieprawidłowości

Post autor: marta0415 » 23 mar 2024, 23:50

Dzień dobry,
W związku z zajęciem komorniczym dowiedziałam się o istnieniu weksla na podstawie którego sąd wystawił nakaz zapłaty. Weksel podpisany został literami drukowanymi, gdzie ja takiego podpisy nie stosuję. Deklaracja wekslowa już jest podpisana podpisem pisanym. Nigdy wcześniej nie widziałam weksla na oczy. Dłużnikiem jest mój mąż, deklaracja wekslowa z 12.2019, 06.2020 ustalona rozdzielność majątkowa, 11.2020 uciekłam z dziećmi od męża który znęcał się nade mną i dziećmi psychicznie, 12.2022 zakupuje mąż towar na około 90000 z terminem płatności 15.06.2023 i 30.06.2023 z czego spłaca tylko 4000 zł. W związku z brakiem wpłat przez męża za towar zostaje w 11.2023r. wypełniony i uruchomiony weksel. Od 2021 roku toczy się sprawa rozwodowa i sprawa karna z uwagi na znęcanie się męża nad moim synem. W związku z moją ucieczka od męża, zmieniłam adres. Wierzyciel wszystkie pisma kierował na obecny adres męża, a on o niczym mnie nie informował. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnego pisma od wierzyciela w tej sprawie, ani z sądu nakazu zapłaty. Mimo to zajęcie zostało nałożone na moje konto i egzekucja toczy się.
Zauważyłam, że:
1. podpis na wekslu jest napisany drukowanymi literami, ja nie podpisuje się w ten sposób. Deklaracja wekslowa jest podpisana podpisem pisanym.
2. data wypełnienia weksla jest inna niż data wymagalności faktur i wypełnienia deklaracji wekslowej.
3. wierzyciel zmienił nazwę firmy. W deklaracji jest inna nazwa spółki (zmiana w KRS) niż na wekslu
4. W deklaracji brak jest określenia kwoty i maksymalnego terminu wypełnienia
5. Brak odręcznie napisanego słowa poręczam
6. Brak danych przedstawiciela wierzyciela na deklaracji wekslowej oprócz imienia i nazwiska
7. W deklaracji wekslowej brak zobowiązania wierzyciela, że odda weksel dłużnikowi po spłacie i oświadczenia, że dłużnik przekaże weksel wierzycielowi.
8. Czy data wystawienia weksla musi być taka sama jak data wystawienia deklaracji wekslowej.
To udało mi się znaleźć jako możliwe nieprawidłowości, czy któryś pkt ma dla mnie znaczenie w procesie podważenia ważności weksla
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel z deklaracja wekslowa, możliwe nieprawidłowości

Post autor: Lech » 24 mar 2024, 21:33

Przede wszystkim należy udać się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, i zobaczyć w jaki sposób został doręczony pozew, oraz czy można w związku z tym złożyć jeszcze zarzuty. Dopiero jeśli będzie taka możliwość, można podnosić zarzuty, przy czym z tych wszystkich zarzutów jedynym sensownym wydaje się ten, że weksla nie podpisywałaś, czyli podpis jest sfałszowany. Niezależnie od sprawy cywilnej, zalecam złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci sfałszowania podpisu na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 216 gości