waluta w oczekiwaniu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

waluta w oczekiwaniu

Post autor: lheureux » 21 lut 2013, 08:09

Witam. Czy spotkał się Pan z wekslem in blanco z klauzulą waluty ( waluta w oczekiwaniu )?. Zastanawiam się nad kupnem takiego weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5853
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 08:19

Chcesz kupić weksel in blanco, czy weksel już wypełniony? Co z udokumentowaniem roszczenia, które weksel zabezpieczał?

"Waluta w oczekiwaniu" oznacza, że wystawca w momencie wystawiania weksla nie otrzymał jeszcze "waluty" (gotówki, towaru itp.). Kupując weksel in blanco wobec nowego nabywcy będzie mógł być podnoszony zarzut braku świadczenia wzajemnego ze strony remitenta.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: lheureux » 21 lut 2013, 08:52

Chcę kupic weksel już wypełniony. Czy w tej sytuacji wystawca może podnosic zarzut braku udokumentowania świadczenia wzajemnego wobec mnie, gdyby takowego nie było?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5853
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 09:00

Jest taka możliwość - wiesz, że jest to weksel in blanco, wiesz, że wystawca nie otrzymał w czasie jego wystawienia tego, co miał otrzymać za weksel, powinieneś zadbać o to, aby ze strony remitenta - jak również samego wystawcy - dowiedzieć się, czy roszczenie, które będzie wymienione na wekslu będzie zasadne. Brak takiej ostrożności może być uznane twoją zła wiarę lub rażące niedbalstwo przy nabyciu weksla, które uprawnia wówczas podnoszenie wobec ciebie zarzutu niezgodnego z umową wypełnienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: lheureux » 21 lut 2013, 09:31

Lech pisze:Jest taka możliwość - wiesz, że jest to weksel in blanco, wiesz, że wystawca nie otrzymał w czasie jego wystawienia tego, co miał otrzymać za weksel, powinieneś zadbać o to, aby ze strony remitenta - jak również samego wystawcy - dowiedzieć się, czy roszczenie, które będzie wymienione na wekslu będzie zasadne. Brak takiej ostrożności może być uznane twoją zła wiarę lub rażące niedbalstwo przy nabyciu weksla, które uprawnia wówczas podnoszenie wobec ciebie zarzutu niezgodnego z umową wypełnienia weksla.
Wiem, że to był weksel in blanco, a teraz jest to weksel zupełny. Po drugie wiem jedynie, że wystawca nie ma pokwitowania a nie, że nie dał tego co miał dac. Czy w takim razie nie chroni mnie art. 10 PW. Zadbałem o to by zapytac strony o świadczenie. Wystawca twierdzi, że nie dostał a remitent, że dał. Pytanie, jak do takiego zarzutu na zasadzie słowo przeciwko słowu może ustosunkowac się sąd?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5853
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 09:41

Zatem wiesz od wystawcy, że nie otrzymał za weksel tego, co miał otrzymać. Weksel - wg niego - został zatem uzupełniony niesłusznie. Nie powinieneś zatem kupować takiego weksla, a kupując, działanie takie może być uznane za działanie na szkodę wystawcy w celu pozbawienia go możliwości podnoszenia odpowiedniego zarzutu - działanie takie nie podlega ochronie.

Chyba że remitent rzeczywiście ma jakiś DOWÓD, że roszczenie zostało spełnione. Słowo przeciw słowu to jest nieudowodnione roszczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: lheureux » 21 lut 2013, 10:02

Czyżby Iidąc Pańskim tokiem rozumowania nabywanie jakichkolwiek weksli in blanco uzupełnionych przez remitenta do których nie sporządzono deklaracji było pozbawione sensu? Wystarczy bowiem, aby wystawca podniósł zarzut nieotrzymania świadczenia wzajemnego a sąd uzna indos za rażące niedbalstwo indosatariusza. Coś mi się to kłóci z duchem obrotu wekslowego. Zawsze uczono mnie, że w przypadku braku deklaracji wekslowej jej treśc jest dorozumiana na korzyśc remitenta. Czyżby coś sie w tej materii zmieniło, ażeby indosowane weksle in blanco można było w tak dziecinny sposób podważyc?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5853
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 10:11

lheureux pisze:Czyżby Iidąc Pańskim tokiem rozumowania nabywanie jakichkolwiek weksli in blanco uzupełnionych przez remitenta do których nie sporządzono deklaracji było pozbawione sensu?
Zasadniczo jest to prawda. Weksle in blanco nie służą do sprzedawania ich, tylko do ułatwiania dochodzenia roszczenia remitentom. Jeśli wiesz, że remitent ma weksel in blanco, co do którego nie zadbał nawet o odpowiednie udokumentowanie prawidłowości jego późniejszego wypełnienia, to jest to wierzytelność niewiargodna.
Wystarczy bowiem, aby wystawca podniósł zarzut nieotrzymania świadczenia wzajemnego a sąd uzna indos za rażące niedbalstwo
Rażącym niedbalstwem jest: wiem, że remitent wypełnił weksel na jakąś kwotę, wystawca jej zaprzecza, a remitent nie umie jej wykazać. Działaniem na szkodę wystawcy jest: a, indosujemy ten weksel, to nie będzie mógł podnosić zarzutów.
indosatariusza. Coś mi się to kłóci z duchem obrotu wekslowego. Zawsze uczono mnie, że w przypadku braku deklaracji wekslowej jej treśc jest dorozumiana na korzyśc remitenta. Czyżby coś sie w tej materii zmieniło, ażeby indosowane weksle in blanco można było w tak dziecinny sposób podważyc?
Pełnej ochronie podlega weksel wystawiony jako zupełny. Weksel in blanco zawsze będzie obarczony pewnym felerem, tym większym dla posiadacza, im więcej wiedział on o inblankowości weksla. Skoro wiesz, że remitent ma "goły weksel" bez żadnego porozumienia, to naturalnym odruchem jest w tym przypadku nie wchodzić w takie transakcje, jeśli nie będziemy mieli pewności, że weksel został uzupełniony prawidłowo. Skoro sam wystawca temu zaprzecza, a remitent nie ma kontrdowodu, to w zakup wchodzimy tylko na własne ryzyko.

Jeśli wystawca rzeczywiście jest coś winien, niech sam wystawi odpowiedni weksel, wówczas będzie on możliwy do wykorzystania w obiegu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: lheureux » 21 lut 2013, 21:35

Lech pisze:Weksle in blanco nie służą do sprzedawania ich, tylko do ułatwiania dochodzenia roszczenia remitentom.
A można wiedziec z czego taki zakaz wynika, bo na pewno nie z praktyki obrotu wekslowego ani z PW? Istnieje jakieś Orzeczenie w tej kwestii?
Lech pisze:Rażącym niedbalstwem jest: wiem, że remitent wypełnił weksel na jakąś kwotę, wystawca jej zaprzecza, a remitent nie umie jej wykazać.
A dlaczego remitent ma cokolwiek wykazywac ? To chyba na wystawcy spoczywa ciężar dowodu. Gdyby było odwrotnie to, żaden sąd nie wydałby nakazu zapłaty za każdym razem wołając o deklarację. Inaczej mówiąc jeśli weksel in blanco został wypełniony niezgodnie z deklaracją to wystawca musi tego dowieśc a nie indosatariusz. Fakt istnienia zobowiązania w postaci wypełnionego weksla przynajmniej w moim przypadku nigdy nie był przeszkodą w wydaniu nakazu.
Lech pisze:Działaniem na szkodę wystawcy jest: a, indosujemy ten weksel, to nie będzie mógł podnosić zarzutów.
Już się zupełnie pogubiłem. Dlaczego Pan zakłada, że indosowanie weksla in blanco z gruntu podpada pod czynnośc pozorną? Przecież taki weksel spełnia swoją funkcję środka płatniczego więc można nim płacic.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5853
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta w oczekiwaniu

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 21:46

lheureux pisze: A można wiedziec z czego taki zakaz wynika, bo na pewno nie z praktyki obrotu wekslowego ani z PW? Istnieje jakieś Orzeczenie w tej kwestii?
Nie - nie zakaz.
Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy gdybyś wystawił na czyjąś rzecz weksel in blanco, to Twoją intencją byłoby zapłacenie za niego nawet jeśli wpisana na wekslu suma byłaby niesłuszna i czy rzeczywiście godziłbyś się, aby taki weksel indosować.
A dlaczego remitent ma cokolwiek wykazywac ?
Bo wiesz, że sam weksel uzupełnił, więc powinieneś się go spytać, czy miał ku temu jakiekolwiek podstawy, zwłaszcza że wystawca zaprzecza.
To chyba na wystawcy spoczywa ciężar dowodu.
I to się nie zmienia - ciężar wykazania twojego rażącego niedbalstwa lub świadomego działania na szkodę wystawcy spoczywa właśnie na wystawcy.
Gdyby było odwrotnie to, żaden sąd nie wydałby nakazu zapłaty za każdym razem wołając o deklarację.
Sąd nie jest od przewidywania zarzutów za pozwanego.
Inaczej mówiąc jeśli weksel in blanco został wypełniony niezgodnie z deklaracją to wystawca musi tego dowieśc a nie indosatariusz.
Czy gdziekolwiek napisałem, że fakt wypełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem musi wykazywać posiadacz weksla??? Wystawca próbę takiego wykazania podejmuje. Udaje mu się. I teraz patrzymy - czy rażąco się zaniedbałeś, czy nie? Jeśli tak - można taki zarzut (o wypełnieniu weksla) użyć wobec Ciebie.
Fakt istnienia zobowiązania w postaci wypełnionego weksla przynajmniej w moim przypadku nigdy nie był przeszkodą w wydaniu nakazu.
Nigdy nie twierdziłem inaczej.

Już się zupełnie pogubiłem. Dlaczego Pan zakłada, że indosowanie weksla in blanco z gruntu podpada pod czynnośc pozorną? Przecież taki weksel spełnia swoją funkcję środka płatniczego więc można nim płacic.
Czynność pozorna nie ma tu znaczenia. Weksel mógł być normalną zapłatą, a mimo to mogło dojść do świadomego działania na szkodę dłużnika lub do rażącego niedbalstwa lub świadomego działania na szkodę dłużnika ("wypełnijmy sobie ten stary weksel Nowaka na 5 tysięcy i kupię za niego od ciebie samochód").

Poza tym jeśli rzeczywiście mówimy o indosie weksla in blanco (był wekslem in blanco w momencie indosu), to i tak wówczas indos taki ma tylko charakter cesji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości