Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
adam.chwastniewski
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2023, 02:09

Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Post autor: adam.chwastniewski » 21 cze 2023, 02:21

Dzień dobry,

Mam uprzejme pytanie dotyczące ważności tego weksla (w załączeniu). Wystawcą weksla była spółka C, reprezentowana przez członka zarządu pana ZM, który podpisał się tylko inicjałami/parafą. Smaczku jednak dodaje, że pan ZM poręczył ten weksel jako os. fiz. i tutaj wykonał poprawny podpis, pełnym nazwiskiem, na dole weksla.

Wydaję mi się, że weksel i tak nie jest ważny, ponieważ pan ZM podpisując się w imieniu spółki C sp. z.o.o. podpisał się parafą, a późniejszy, pełny podpis z nazwiskiem jako poręczyciela (os. fizyczna) nie konwaliduje tego błędu. Moim zdaniem nie można jednym podpisem podpisać się jako wystawca weksla oraz poręczyciel.

Czy Pana zdaniem weksel został poprawnie podpisany przez wystawcę weksla i jest ważny?
weksel.jpg
weksel.jpg (387.99 KiB) Przejrzano 6694 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Post autor: Lech » 21 cze 2023, 09:36

Rzeczywiście do ważności weksla (a więc także do odpowiedzialności poręczyciela) wymagane jest, aby na wekslu widniał podpis wystawcy.
Czy dany podpis jest podpisem, czy tylko parafką, to już do późniejszego ustalenia przed ewentualnym sądem. Dodam tylko, że na temat podpisu na wekslu wypowiedział się kiedyś Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 30 grudnia 1993r. (III CZP 146/93). W skrócie uchwała brzmi: „Podpis wystawcy weksla musi obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adam.chwastniewski
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2023, 02:09

Re: Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Post autor: adam.chwastniewski » 21 cze 2023, 09:45

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź oraz przesłany wyrok.

Szukam orzeczenia, które mogłoby wzmocnić narrację, że pełny podpis na dole weksla był wykonany jako poręczyciela i nie czyni zadość wymogom podpisu przez wystawcę weksla.

Miłego dnia!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Post autor: Lech » 21 cze 2023, 11:25

Podpis ten jest oznaczony wyrazem "poręczam", więc tu nie widzę przeszkód, aby uznać, że jest to podpis poręczyciela.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adam.chwastniewski
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2023, 02:09

Re: Ile podpisów gdy wystawca jest poręczycielem

Post autor: adam.chwastniewski » 21 cze 2023, 12:22

Super, dziękuję za potwierdzenie przypuszczeń i konsultacje. Co do mojego komentarza powyżej - ostatecznie poszedłem ogólnie w teorię organów osób prawnych i zakończyłem przypomnieniem o skrajnie formalnym rygorze weksli in blanco sądów powszechnych ze względu na jego abstrakcyjny charakter.

Miłego dnia, pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 212 gości