Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Piotrrubik
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2023, 16:12

Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Post autor: Piotrrubik » 30 cze 2023, 16:18

Witam,
Czy załaczony weksel jest prawidłowo uzupełniony przy częsciowej zapłacie za niego ? Mam na myśli to co zaznaczyłem w pomarańczowej ramce.
Czy można również to samo napisać na odwrocie weksla zamiast z przodu?
Z góry dziękuję za pomoc :)
Załączniki
weksel.jpg
weksel.jpg (1013.18 KiB) Przejrzano 6749 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Post autor: Lech » 03 lip 2023, 08:15

Przede wszystkim taki zapis jest bezcelowy - pokwitowanie zapłaty powinien umieścić remitent, a nie wystawca (oświadczenie wystawcy, że zapłacił, nie jest dowodem, że zapłacił). Po drugie - takie pokwitowania, jeśli już chce się umieszczać na wekslu, lepiej umieszczać na rewersie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotrrubik
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2023, 16:12

Re: Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Post autor: Piotrrubik » 10 lip 2023, 08:42

Czyli jesli remitent napisze na rewersie "Otrzymałem za powyzszy weksel częsciową sumę to jest 2000zł (dwa tysiące złotych) dnia 30 czerwca 2023 roku na moje konto bankowe nr XXXXX" i doda swój podpis to rozumiem, że wtedy będzie prawidłowo. ?
Czy są też inne praktyki potwierdzania , że cześć zapłaty za weksel zostało wykonane ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Post autor: Lech » 11 lip 2023, 10:54

Taki zapis będzie prawidłowy. Dłużnik może również żądać odrębnego (poza wekslem) pokwitowania (art 39 prawa wekslowego), choć ma to raczej znaczenie bardziej w przypadku spłaty gotówkowej - w przypadku zapłaty przelewem dowodem zapłaty jest potwierdzenie przelewu, wówczas dłużnikowi może zależeć wyłącznie na adnotacji tego faktu na wekslu, aby spłata obowiązywała również wobec przyszłych posiadaczy weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotrrubik
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2023, 16:12

Re: Częsciowa zapłata - Prawidłowy opis Weksla

Post autor: Piotrrubik » 12 lip 2023, 10:10

Dziękuję Bardzo za odpowiedź !
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 208 gości