Przedawnienie roszczenia z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
karczes
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2023, 12:43

Przedawnienie roszczenia z weksla

Post autor: karczes » 08 paź 2023, 13:04

Witam. Oczywiście szukajka była włączona, ale nie dojrzałem podobnego wątku.
Proszę o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.
Weksel in blanco wystawiony przez firmę w 2008 r. z zapisem - przestawić w ciągu 10 lat ( drugi weksel 15 lat)
Czy dobrze rozumuję, że weksel z 10 letnim terminem wykupu jest już przedawniony i z niego nic nie będzie, a ten drugi z 15 letnim terminem ma jeszcze 2 lata i 3 miesiące ważności?

I kolejne pytanie. Czy złożenie pozwu o zapłatę z weksla przerywa bieg przedawnienia i liczy się termin (6) 3 letni od nowa? Jedne źródła podają 3 lata, inne 6 lat od terminu na wekslu. A ja już nie bardzo to trybię.
Dziękuję uprzejmie za podpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczenia z weksla

Post autor: Lech » 08 paź 2023, 18:41

10-latek przedawniony.
Czas na przedstawienie weksla 15-letniego minął w maju 2023, przedawni się 31.12.2026

Złożenie pozwu przed przedawnieniem chroni przed utratą roszczenia w wyniku przedawnienia, potem już tylko mówimy o przedawnieniu wyroku/nakazu zapłaty (6 lat od prawomocności).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karczes
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2023, 12:43

Re: Przedawnienie roszczenia z weksla

Post autor: karczes » 08 paź 2023, 19:33

Serdeczne dzięki
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 200 gości