Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Stasek
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2024, 09:41

Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Stasek » 21 mar 2024, 09:43

Witam jestem tutaj nowy. Nie mam zielonego pojęcia na temat weksli. Potrzebuję ściągnąć dłużnika kwotę 10 000 zł powiedzcie mi czy podpisanie weksla, jakiego weksla mi w tym pomoże
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Lech » 21 mar 2024, 10:50

1. Z jakiego tytułu dłużnik jest ci winny tę kasę?
2. Czy masz dowody (jakie) na to roszczenie?
3. Czy dłużnik chce ci jeszcze coś podpisać?
4. Czy dłużnik jest wypłacalny? Czy jak przyjdzie do niego komornik, to znajdzie jakiś majątek na kilkadziesiąt tysięcy zł?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Stasek
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2024, 09:41

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Stasek » 21 mar 2024, 12:53

On jest u mnie najemcą nie było opcji przepisania licznika energii elektrycznej na niego. Więc ja opłaciłem za niego prąd. Już zwleka z zapłatą za prąd, ponad pół roku kwota to 10 000 zł. Czynsz płaci na bieżąco, lecz wisim ciągle za prąd. Chciałbym mu coś dać do podpisania cokolwiek żeby go mobilizowało do spłaty długu. I właśnie pomyślałem dać mu podpisać weksel powiedzcie mi czy to jest dobry pomysł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Lech » 21 mar 2024, 13:26

Z jakiego powodu nie ma możliwości przepisania licznika?
Z jakiego powodu nie chce płacić za prąd?
Może wystawić weksel, na sumę zaległych rachunków, ale skoro nie chce zapłacić za prąd, to i za weksel może nie zapłacić.
To jest jakaś firma?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Stasek
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2024, 09:41

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Stasek » 21 mar 2024, 19:33

Licznik już został na niego przepisany ale została również za odległość na mnie. Godzin po prostu ma problemy finansowe i myślałem że taki weksel to mnie trochę ochroni.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Lech » 22 mar 2024, 12:17

Weksel może ułatwić procedurę sądową, ale nie jest to narzędzie, które spowoduje znalezienie pieniędzy u kogoś, kto tych pieniędzy po prostu nie ma. Czy z wekslem, czy bez, jak nie zapłacą, to i tak na końcu będziesz musiał (jeśli chcesz) udać się do sądu, a potem być może i do komornika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Stasek
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2024, 09:41

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Stasek » 23 mar 2024, 06:42

No i o to mi chodzi. Jeżeli ktoś podpisze weksel to będzie bardziej zobowiązany zapłacić. A doradz mi jaki weksel w mojej sprawie powinienem wystawić
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak ściągnąć z dłużnika kasę

Post autor: Lech » 23 mar 2024, 10:12

Najprościej zrobić to w ten sposób, że najemca wystawia ci weksel zupełny na sumę wynikającą z wystawionej przez ciebie refaktury za prąd, a ty mu kwitujesz zapłatę za tę refakturę wekslem. Co do szczegółów samego rozliczenia, to trzeba by zerknąć do umowy najmu, jak to uzgodniliście.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 194 gości